Návštěva lékaře zvyšuje pacientům tlak

Pokud vám lékař v ordinaci nebo v nemocnici pravidelně naměří zvýšený tlak, ještě to nemusí znamenat, že jste nemocní. Podle amerických odborníků totiž člověku zvedá tlak samotná návštěva zdravotnického zařízení, což prokázali na vzorku čtrnácti set lidí několika ras z různých sociálních skupin.

"Při našich výzkumech jsme zjistili, že většině pacientů, kteří navštíví nemocnici, je naměřen zvýšený krevní tlak, aniž to musí souviset s nějakou nemocí. Domníváme se proto, že je to způsobeno stresem z nemocničního prostředí," vysvětlil David J. Karras z lékařské fakulty na filadelfské Temple University.


"Pro lidi, kteří se s lékaři nesetkávají často, mohou být skutečně návštěvy zdravotnických zařízení plných nemocných pacientů natolik stresující, že mohou mít přechodně nejen zvýšený krevní tlak, ale i další tělesné funkce mohou vykazovat odlišné hodnoty než v běžném životě," uvedl Karras.


"Jde pouze o dočasné zvýšení tlaku v prvních okamžicích po vstupu do nemocnice, které nemají nic společného s hypertenzí. Rozhodně to ale nebereme na lehkou váhu," dodál Karras a vysvětlil, že pro některé přecitlivělé pacienty může být i dočasné zvýšení krevního tlaku nebezpečné.


Lékaři zároveň přiznávají, že nevědí, jak pacientům pobyt v nemocnicích zpříjemnit natolik, aby v nich nevyvolal pocity stísněnosti a strachu.


Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  Ó,jak ti rozumím!Taky máme jednoho umělce za obvodního údržbáře.Pokud tam člověk jde,měl by si nastudovat diagnozu,čím chce léčit a jak dlouhou napsat neschopnost.To by se mu líbilo,a určitě by to bylo lepší i pro pacienty.Člověk žasne,kde bere na 2-3 dovolené v zahraničí ročně,každé dva roky nové auto, přestavby domku.....,když mu prchají pacienti jinam? Manžel k němu šel na předoperační vyšetření,a hned dostal léky na vysoký tlak.Je zvláštní,když si ho nechá změřit doma,má tlak normální.

  Kvě 28, 2004
 • Obrázek uživatele rasty
  rasty (anonym)

  Mne osobne se zvysuje tlak uz pri pomysleni na navstevu u lekare, obvzvlaste pri vzpomince na nektere vybrane jedince.

  Dub 27, 2004
 • Obrázek uživatele Pavla
  Pavla (anonym)

  Plně souhlasím a ještě dodávám, že tam raději ani nechodím. Vzala jsem své zdraví do svých rukou a jsem v pohodě.

  Kvě 04, 2004

Přidat komentář

Reklama

Reklama