Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Nanovlákna mohou být nebezpečná

Vdechnutí drobounkých vláken produkovaných nanotechnologickým průmyslem může vyvolat podobné zdravotní problémy jako azbest. Dospěli k tomu vědci, o jejichž výzkumech informovala zpravodajská stanice BBC.

Některá nanovlákna jsou tvarem podobná azbestovým vláknům, která mohou vyvolat například rakovinu plic. Vědci ve studii, kterou otiskl odborný časopis Toxicology Sciences, popisují závěry výzkumu, který provedli na myších. Delší nanovlákna jsou podle nich nebezpečnější.

    Plíce lidí a myší se liší, avšak vědci i tak věří, že jejich závěry pomohou k navržení lidem bezpečnějších nanovláken. Ta se nacházejí v řadě produktů, od křídel letadel po tenisové rakety.

    “Byly vysloveny obavy, že nové druhy nanovláken mohou představovat riziko kvůli tomu, že mají podobný tvar jako azbest,“ řekl Ken Donaldson z Edinburgské univerzity.

    Během výzkumu byla do plic myší vpíchnuta stříbrná nanovlákna různých délek. Větší měřila přes pět mikrometrů, tedy pět tisícin milimetru, a právě tato vlákna se zachytávala v plicích a vyvolávala záněty. Menší vlákna se z plic “vyplavila“.

    Donaldson řekl, že odborníci věděli, že delší vlákna mohou způsobovat tumory, avšak až dosud neznali přesnější velikost takovýchto “problémových“ vláken. “To, že známe délku, nad níž mohou malá vlákna způsobovat nemoci, je významné pro zajištění toho, že se v budoucnu budou vyrábět bezpečná vlákna,“ podotkl.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Petr
    Petr (anonym)

    Skelná vata má podle studijí podobný problém jako azbest

    Zář 21, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama