NanoKnife: velká naděje v boji proti rakovině

Velmi zajímavou novinkou v boji proti rakovinovým zhoubným nádorům je NanoKnife, nová technologie v oblasti miniinvazivních tkáňových ablací. Nano Knife slouží k efektivnímu odstranění cílové měkké tkáně aniž by poškodila okolní struktury.

Při užití přístroje NanoKnife se vysílá série mikrosekundových pulsů, které způsobí buněčnou smrt zasažené tkáně. A to bez toho, aby byla vystavena tkáň extrémnímu teplu či chladu.

NanoKnife je díky IRE technologii minimálně invazivní léčebná metoda. Vlastní zákroky jsou vedeny v celkové anestezii a pod kontrolou ultrazvuku nebo CT. Předoperační CT umožňuje přesný výpočet množství a tvaru tkáně určené k léčbě a přesné umístění elektrod Nanoknifu. IRE terapie se sestává z řady devadesáti extrémně krátkých elektrických pulsů, každý kratší než 100 miliontin sekundy. Buněčná smrt je vyvolána během několika vteřin. Vlastní IRE procedura pěticentimetrového ložiska trvá jednu minutu oproti původním deseti a více minutám. NanoKnife přitom působí buněčnou smrt pouze v cílové tkáni. Elektrody jsou umístěny v okolí vlastní léze a nepoškozují okolní důležité struktury, jako jsou nervy, krevní cévy a jiné kolagenní tkáně. Při mikroskopickém prozkoumání místa léčby můžeme pozorovat ostré ohraničení mezi zdravou tkání a místem působení NanoKnifu. Okamžitě po ukončení léčby je díky tomu organismus schopný zahájit proces hojení, podobně jako při hojení hematomu.

Pokud bychom udělali během zákroku Dopplerovský ultrazvuk, zjistíme, že v místě zákroku nejsou porušeny cévy až do šíře jednoho milimetru. Provedeme-li kontrolní CT nebo ultrazvuk 30 dnů po terapii NanoKnifem, nalezneme v místě zákroku téměř výhradně zhojenou tkáň.

V dnešní době probíhá hlavně preklinické testování této metody a první klinické studie. Jednou z nich je Australská studie, do které byli vybráni pacienti s nádory jater, plic a ledvin u kterých selhala jiná terapie (14 tumorů jater, 4 tumorů plic a 6 tumorů ledvin). Pacienti podstoupili jednu a více procedur. Během terapie nebylo zjištěno žádné poškození cévních struktur. Průměrná doba hospitalizace byla 24 hodin. Autorům se NanoKnife jevil jako velmi přesná a bezpečná metoda.

Nanoknife se zdá být velmi perspektivní metodou v terapii solidních nádorů.

Prof. MUDr. Vlastimil Válek, CSc., MBA  přednosta Radiologická klinika FN Brno a LF MU v Brně

Zdroje:

1)    K. R. Thomson , W. Cheung, S. Ellis et al. Irreversible electroporation with the NanoKnife in humus. Oncology , CIRSE 2009

2)    T. K. Helmberger, Irreversible electroporation. Oncology, ECIO10

3)    R. Lencioni, Irreversible electroporation. Oncology, ECIO10

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Petra Křenová
  Petra Křenová (anonym)

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli se tato nová metoda používá v ČR. Můj dědeček trpí rakovinou plic(metastáze do jater). Myslíte si, že by mu tato metoda mohla pomoci? Děkuji za odpověď

  Led 13, 2011
 • Obrázek uživatele S.A.B. Impex
  S.A.B. Impex (anonym)

  Dobrý den, chtěla jsem se...Dobrý den, Metoda léčby pomocí přístroje NonoKnife není zatím v ČR možná. Jelikož se jedná o americkou firmu, které je výrobcem tohoto unikátního přístroje, zatím máme několik klinických studií z Ameriky a Austrálie. Připravujeme dovoz do ČR, jakmile bude připravený grantový projekt, aby bylo možné přístroj zaplatit. Léčba jaterních metastáz je však možná jinou metodou a to za použití radiofrekvenčního generátoru RITA. Tuto metodu již používají ve většině Fakultních nemocnic a záleží na spolupráci onkologa, radiačního onkologa a chirurga + odborného lékaře, jakou zvolí metodu léčby.

  Kvě 09, 2011
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  Prosím, je možné nám pomoci??? Manžel (54 let) byl operován na rakovinu slinivky, po roce se začaly neustále zvyšovat markry a zatím bylo zjištěno, že je to v uzlinách a v játrech. Nevíme kolik, čekáme na výsledek PET CT. Chemo vůbec nezabralo. Pomožte!!!! Děkuji

  Led 07, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama