Náhrada kloubu: totální endoprotéza

Lékaři dovedou v současnosti vyměnit všechny klouby v těle pomocí tzv. endoprotéz. Nejčastěji jsou nahrazovány kyčle a kolena, ale možné jsou i endoprotézy lokte, ramene, článků prstů či sanice čelisti.

„Pacientovi můžeme voperovat buď jen částečnou, nebo totální endoprotézu. Zatímco při částečné se nahrazuje jen poškozená část, při totální endoprotéze se nahradí všechny kloubní plochy. Pokud je nutná například totální endoprotéza kolenního kloubu, neznamená to, že by se nahradilo celé koleno, ale pouze povrch kloubu a kloubní chrupavka. Při zákroku se tak odstraní jen malá část kosti s tím, že vazy, šlachy i svaly zůstanou zachovány,“ uvádí MUDr. Vladislav Hospodár, primář oddělení Ortopedie a jednotky totálních endoprotéz Rehabilitační kliniky Malvazinky, kterou provozuje společnost VAMED Mediterra.

Nejčastěji lékaři nahrazují kyčle
Totální endoprotéza kyčelního kloubu je nejčastěji používaný druh endoprotéz. Kyčelní kloub je velice důležitý a hodně zatěžovaný a vyžaduje zvýšenou pozornost. Tento párový kloub je po kolenním kloubu druhým největším kloubem v našem těle a závisí na něm pohyb organizmu. „Jen v České republice je ročně implantováno více než 8 tisíc těchto kloubních náhrad. Zároveň se neustále zlepšuje materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Souvisí to s tím, že operujeme stále mladší pacienty a ti potřebují, aby jim nové klouby vydržely co nejdéle,“ doplňuje MUDr. Vladislav Hospodár.

Co nejčastěji vede k implantaci endoprotézy?
V posledních letech dochází k velkému rozvoji této operační metody a rozšiřuje se i škála kloubních postižení, která lze řešit náhradou kloubu. Přesto bývá endoprotéza až poslední možností, jak řešit pacientovy pohybové potíže spojené s velkými bolestmi. Lékař doporučuje endoprotézu až po vyčerpání konzervativní terapie, která zahrnuje léčbu léky, rehabilitaci, úpravu životosprávy, fyzikální terapii a balneoterapii.
Nejčastějšími důvody, které vedou k voperování endoprotézy, jsou:
artrózy,
revmatoidní artritidy,
poúrazové stavy a některé typy zlomenin,
vrozené vady,
nádorové (obvykle metastatické) postižení kosti,
výměna uvolněné endoprotézy za novou.

Výměna kloubů budí strach
Mnoho lidí je přesvědčeno, že například totální endoprotéza kyčle patří mezi radikální zákroky, které s sebou nesou složitou pooperační rehabilitaci. Zastávají také názor, že se člověk, jemuž byla implantována endoprotéza, nemůže naplno věnovat aktivitám, kterým se věnoval před operací. „Je pravdou, že bezprostředně po operaci čeká pacienta náročná rehabilitace. Po ní by ale měl být schopný věnovat se všem aktivitám včetně sportu. Endoprotézu by ovšem neměl přetěžovat. Ačkoli působí představa voperování endoprotézy ?a následná rehabilitace složitě a pro mnohé až děsivě, jedná se o běžný lékařský postup, který je prověřen lety praxe a zkušeností,“ uklidňuje MUDr. Vladislav Hospodár.

Pooperační rehabilitace
Operace, po níž nenásleduje kvalitní rehabilitace, svůj účel může jen těžko plnit. Po totální endoprotéze kyčle nebo kolene se obvykle nejdříve aktivují svaly okolo operovaného kloubu. Cílem rehabilitace je zlepšení rozsahu hybnosti v operovaném kloubu. Pacienta čekají dechová cvičení či cévní gymnastika, která slouží jako prevence trombotických nemocí. Nevyhne se ani cvičení stehenních svalů a posilování horních končetin. „Důležitou součástí rehabilitace je chůze s oporou berlí, která začíná velmi pomalu, krůček po krůčku, nejprve po rovině ?a později po schodech. Poté pacient začíná cvičit pod dohledem na rotopedu, mohou být přidávány i jiné druhy terapie. Pacienty také například učíme, jak správně ulehat na lůžko ?a jak z něj následné vstávat. Přibližně po 4 až 6 týdnech od operace může být operovaná končetina plně zatěžována,“ informuje MUDr. Vladislav Hospodár.

Jak dlouho endoprotéza vydrží?
Lidé se také obávají, že jim endoprotéza nevydrží dlouho. Jak dlouho bude náhrada pacientovi sloužit, záleží ale na několika faktorech. Klíčové je, jak často je náhrada používána a při jakých aktivitách. Závisí však ?i například na tom, kolik pacient váží nebo zda chodí na pravidelné kontroly a udržuje se ?v dobré fyzické kondici. Mnoha lidem vydrží totální náhrada celý život, jiným méně než rok. Náhrady jsou konstruovány tak, aby ulevily od bolesti a umožnily stání, sezení, chůzi a jiné běžné denní aktivity. Pacienti však mohou s náhradami i sportovat, osvědčily se při golfu, jízdě na kole a při plavání. V případě, že se náhrada opotřebuje nebo poškodí, je možno implantovat další náhradu. „Operace endoprotézy je prováděna, aby zkvalitnila pacientovi život. Nadměrná aktivita či obezita pacienta ale mohou proces opotřebení náhrady urychlit, nebo dokonce způsobit její uvolnění. Kloubní náhrady může ohrozit i infekce kdekoliv v těle - zvláštní opatrnost je potřeba věnovat infekci močového měchýře a infekci zubů ?a dásní,“ vysvětluje MUDr. Vladislav Hospodár.

Kloubní náhrady nám navrací ztracené pohodlí
Totální endoprotézy jsou zde od toho, aby nám zkvalitňovaly život a navracely nás zpět do plnohodnotného a radostného života. Naprostá většina lidí, kteří podstoupili celkovou náhradu kolene, zaznamenalo dramatické snížení bolesti kolene a významné zlepšení schopnosti provádět běžné denní aktivity. „Pro mnoho lidí, kterým každý pohyb způsobuje nepředstavitelné bolesti, znamená možnost náhrady kloubu často jediný způsob návratu zpět do života bez bolestí a bez významného pohybového omezení,“ uzavírá MUDr. Vladislav Hospodár.
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele Victor
  Victor (anonym)

  Tak nevím,ale jsem tři roky po totální endoprotéze levé kyčle a bolí mě pořád.Ovšem nejhorší byl ten první rok potom,ovšem celý,to byly bolesti ukrutné a jak píši,bolí to pořád.Jednou za rok chodím na kontroly a prý je to super,tak nevím co znamenají ty bolesti.Radši to už neříkám,protože by mě doktor poslal na rehabilitace,po kterých je to ještě horší a vůbec nepomáhají.Ostatně,byl jsem vícekrát na rehabilitacích s různými částmi těla a nikdy mi žádná nepomohla,ba někdy stav i zhoršila.Podle mě jsou rehabilitace zbytečným odvětvím.

  Kvě 30, 2016
 • Obrázek uživatele markeeta
  markeeta (anonym)

  Tak nevím,ale jsem tři roky...A zjišťovali Vám, jestli nemáte na použitý materiál alergii? To se prý může stát. Kamarádka mojí maminky také trpěla bolestmi po operaci a zjistili, že má alergii a její tělo nemůže nový umělý kloub přijmout.

  Kvě 30, 2016
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Taky jsem v pořadniku na vyměnu kolene,boli mne již moc,nedá se už od bolesti ani moc chodit. Chtěl bych se zeptat.zdali vas taky boli tak celá noha jako mne.mne boli uplně celá i chodidla \ muj ortoped tvrdi,že to boli od patře at se objednam na neurologii že to bude od plotenky. Ale já asi rok co mam tak silne bolesti si řikam že je to od kolene,tak teda nevim zdali mne ta vyměna pomuže?

  Kvě 30, 2016
 • Obrázek uživatele markeeta
  markeeta (anonym)

  A zjišťovali Vám, jestli...Kromě imigrantů nemám alergii zhola na nic.

  Kvě 30, 2016
 • Obrázek uživatele lucka
  lucka (anonym)

  Dobrý den chtěla bych se optat zda-li je možné aplikovat laserovou lecbu na kolena po endoproteze kol.kloubu. Nemuze to vadit? Děkuju za odpověď

  Črv 20, 2016
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Před 8 lety mně byla provedena ve FN v Olomouci totální endoprotéza. Bolesti, které jsem měla před operací , po operaci přetrvávaly . Lékař mně při každé kontrole na ortopedii řekl, že je vše v pořádku, že mám cvičit-rehabilitovat. Rehabilitační pracovník mně řekl, že to nemám přetěžovat.Když jsem byla hospitalizovaná na neurol. oddělení v Ostravě / léčím se na Parkinsonovu nemoc/, tak mne ošetřující lékařka vzhledem k mým stálým potížím - bolestem v pravé kyčli, poslala na RTG . Pan primář se podíval na snímek a hned odhalil příčinu. Ukázal mně na snímku místo, kde mám kalcifikaci ( došlo ke zvápenatění krevní sraženiny) a proto se nediví, že mne to bolí. Následně jsem jela do Olomouce . Lékaři , který mne operoval , jsem sdělila, co mně řekl pan primář ve FN v Ostravě. Byl z toho překvapen a řekl , pokud mně to bude bolet nadále, ať přijedu, že to budeme řešit. Po půl roce jsem se objednala na kontrolu a řekla mu , že jsem si s tou operací vůbec nepomohla, že mne to stále bolí. A dostala jsem následnou odpověď : operace je velmi složitá, že on se do toho nepustí. Tak nevím, co si mám o tom myslet ?

  Lis 23, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama