Na podzim a v zimě je potřeba udržet silnou imunitu

Imunita je definována jako schopnost lidského organismu bránit se proti různým vnitřním a vnějším vlivům, jako jsou například bakterie, viry, škodlivé látky nebo také cizí tkáně. Při správném fungování imunitního systému naše tělo rozezná, zda se jedná o strukturu, která je nebezpečná, a je nutné na ni reagovat.

Schopnost imunitního systému je jednak do jisté míry určena genetickými dispozicemi, jeho základ dědíme po rodičích, ale významnou měrou se na ní podepisuje i životní styl a vlivy zevního prostředí.

Bojujte proti oslabení imunity správnou životosprávou, pohybem a vitaminy.

V podzimních a zimních měsících dochází k většímu zatížení našeho imunitního systému, a tím i k jeho oslabování. V tomto období se vyrovnáváme s úbytkem světla a tepla, méně přijímáme přirozenou stravu s dostatkem vitaminů a dalších potřebných látek, v neposlední řadě čelíme zvyšujícímu se výskytu nejrůznějších infekčních nemocí. Abychom si udrželi imunitu v optimální formě, měli bychom se zaměřit na režimová opatření. K těm patří mimo jiné pohyb a otužování, vyvarování se stresu, správná životospráva a především vitaminy.

V případě nedostatku přísunu vitamínů a stopových prvků z běžné stravy, nebo při zdravotních potížích, které omezují či vylučují příjem jejich optimálního množství, je vhodné chybějící prvky doplnit pomocí doplňků stravy.

“Stěžejním vitaminem pro podporu imunity je vitamin C, další nezbytné představují vitamin A, B, D, dále pak stopové prvky selen, zinek či železo. Pozitivní vliv na obranyschopnost mají také například výtažky z echinacey, vhodné jsou rovněž kombinované multivitaminy s žen-šenem,“ říká MUDr. Ethel Ludvíková, praktická lékařka a majitelka zdravotnického zařízení Medicina Centrum v Praze.

Na posilování obranyschopnosti organismu bychom měli myslet nejenom v těchto měsících, ale v průběhu celého roku. Skladba našeho jídelníčku by měla obsahovat dostatečný přísun vitaminů, stopových prvků i vhodných imunostimulantů, a to v ideálním případě přirozenou cestou. “Pokud nejsme schopni jejich denní optimální množství získat z běžné stravy, nebo máme zdravotní problém, který to výrazně omezuje, nebo vylučuje, je vhodné chybějící prvky dodat pomocí doplňků stravy.

Ty je nutné užívat buď v maximální účinné dávce v době akutní potřeby, nebo i dlouhodobě prostřednictvím tzv. udržovací dávky v případě chronického problému, jako jsou například poruchy vstřebávání, speciální diety, chronické onemocnění či poruchy imunity,“ doplňuje MUDr. Ethel Ludvíková.

Zdroj: PROTEX

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (12)

 • Obrázek uživatele Časté onemocnění
  Časté onemocnění (anonym)

  Dobrý den, prosím poradíte mi někdo co pomáhá proti častému onemocnění? Kupuji si v lékárně pořád nějaké vitamíny, ale i přes to jsem pořád nemocný.

  Feb 21, 2019
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Tak to znám měl jsem to taky tak, vyhodil jsem opravdu hodně peněz za různé vitamíny, letos užívám Recreatin a ještě jsem ani nesmrkl...

  Feb 22, 2019
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Kde bych ho mohla koupit?

  Feb 23, 2019
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Koupíte ho v lékárně, kde je běžně k dostání, od toho co ho používám, tak se celkově cítím velice dobře.

  Feb 24, 2019
 • Obrázek uživatele Daniela
  Daniela (anonym)

  Našel by se tu prosím človíček, co by mi poradil jak si udržet dobrou imunitu proti běžným zimním nachlazením?

  Lis 14, 2019
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Vyzkoušela jsem toho už opravdu hodně, a stejně jsem byla pořád nemocná. Potom mi kamarádka poradila koupit si ženšenový čaj, který dokáže držet pořádnou a zdravou imunitu těla, od té doby nejsem tak náchylná na nemoc.

  Lis 18, 2019
 • Obrázek uživatele Daniela
  Daniela (anonym)

  Opravdu? a jaký je? chutná dobře? kolik to stojí?

  Lis 21, 2019
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Já si kupuji za tisícovku největší balení ženšenového čaje z obchodu kombe .cz, čaj si i tam jmenuje Kombe, tohle největší balení je po 100 ks, prodávají se ale i menší balení, takže si ho můžete vyzkoušet v menších balíčcích.

  Lis 23, 2019
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Když zázvorový čaj, tak není nad čaj ze syrového zázvoru - nakrájím pár koleček, přeliji horkou vodou, po čase přidám med. Občas nakonec i kolečka zázvoru sním. Dělá mi dobře i na trávení.

  Pro 02, 2019
 • Obrázek uživatele Ha!!!!!!
  Ha!!!!!! (anonym)

  Komerční slátanina

  Feb 23, 2020
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  na tohle je nějlepší nějaké směs vitaminu typu multikomplex a hlavně probiotika

  Črv 03, 2020
 • Obrázek uživatele ananape311
  ananape311

  Léky na posílení imunity - https://iherb.co/bnXv6mF Při nákupu na iHerb můžete využít kód AID8235 který vám v košíku odečte 5 % z ceny objednávky.

  Bře 28, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama