Na platy sester v domovech pro seniory chybí podle odborů milarda

Na platy zdravotních sester v domovech pro seniory, postižené či pacienty s demencí chybí kolem miliardy korun. Jejich financování ze zdravotního pojištění je nedostatečné. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekla šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Žádala poslance o podporu při jednání o nové úhradové vyhlášce pro příští rok. V domovech pracuje 5500 sester.

“Čistě matematicky by na odměny mělo být 2,5 miliardy korun. Ze zdravotního pojištění jde ale jen něco přes 1,5 miliardy. Saldo je tedy kolem miliardy. Z částky se přitom nehradí jen platy, ale i materiál a zdravotnické prostředky,“ uvedla Žitníková.

Sociální služby spadají pod ministerstvo práce, sestry z domovů pak pod resort zdravotnictví. Úhrady z pojištění za jejich péči jsou ale nižší než za péči sester v nemocnicích.

Návrh úhradové vyhlášky sice nově se sestrami z domovů počítá, podle šéfky odborů by podle něj ale poskytovatelé přišli o deset procent příjmu. Podle slibu vlády by se přitom měly platy zdravotníkům od ledna zvýšit o pět procent. Pro rozvoj sociálních služeb by bylo potřeba zhruba 10,5 miliardy na dotacích, suma má být asi o dvě miliardy nižší. “Nechceme zruinovat systém, ale aspoň pro příští rok žádáme o vstřícný krok, aby počet sester a péče zůstaly zachovány, když už se nebudou rozvíjet,“ dodala Žitníková.

Podle šéfa Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiřího Horeckého se zatím s ministerstvem zdravotnictví nepodařilo dohodnout na narovnání postavení sester z domovů s jejich kolegyněmi v nemocnicích a léčebnách. Dohoda je na změně parametrů, které by měly poklesu zabránit. “Boje teď probíhají. Všechny zdravotní segmenty se hádají o čísla,“ řekl Horecký. Varoval před dalším úbytkem sester v sociálních službách.

Žitníková poslance požádala, aby ministerstva zdravotnictví a práce vyzvali k přidání peněz. Resort zdravotnictví se podle šéfa tamního odboru zdravotních služeb Jana Marounka ale při nynějších jednáních o podobě vyhlášky “skutečně snaží o pokus o narovnání“ situace. Sněmovní výbor tedy uvedl, že informace “o objektivizaci úhradové vyhlášky“ vítá. Podle poslankyně Jany Hnykové (Úsvit) by se měl problému začít víc věnovat. “Pokud se situací nebudeme vážně zabývat, sestry odejdou. V nemocnicích je také nedostatek sester, půjdou tam. Koho pak do domovů dostaneme?“ řekla Hnyková.

Resorty práce a zdravotnictví pracují na novém systému dlouhodobé péče. Fungovat by měl podle plánu od roku 2017. “Jde o to, aby ve zdravotnických zařízeních a v sociálních službách mohla být poskytována stejná péče za stejných podmínek a za stejné úhrady,“ řekla náměstkyně ministryně práce Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD). Výsledný model by mohl být na stole v říjnu či listopadu. Aby se podle Horeckého nový zákon o sociálně zdravotní péči stihl přijmout, měl by se začít projednávat ale nejpozději příští rok v únoru.

Kateřina Krausová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Radek
  Radek (anonym)

  seberte peníze na imigranty,a bude pro potřebné dost...

  Říj 15, 2015
 • Obrázek uživatele (_!_)
  (_!_) (anonym)

  Hlavně, že máme na ty špinavce!

  Říj 15, 2015
 • Obrázek uživatele Paul
  Paul (anonym)

  Hlavně, že máme na ty...Vláda která upřednostňuje před vlastními lidmi kteří budují stát, a politiky živí , imigranty kteří jen chtějí parazitovat a ještě nám podriznout krk, je vláda nesvepravnych zločinců

  Říj 16, 2015
 • Obrázek uživatele Jiří
  Jiří (anonym)

  Některé sestry se chovají k seniorům hnusně. Místo peněz i zaslouží karabáč.

  Říj 16, 2015
 • Obrázek uživatele Iri
  Iri (anonym)

  Některé sestry se chovají...Ano je to tak, zapominaji ze tes Takhle dopadnou,

  Říj 18, 2015
 • Obrázek uživatele Muzikář
  Muzikář (anonym)

  A šli byste to tam za ty peníze dělat místo nich Vy? Za málo peněz málo muziky.

  Říj 18, 2015
 • Obrázek uživatele Muzikář
  Muzikář (anonym)

  A šli byste to tam za ty peníze dělat místo nich Vy? Za málo peněz málo muziky.

  Říj 18, 2015
 • Obrázek uživatele Milan
  Milan (anonym)

  A šli byste to tam za ty...Bohužel, je to velký problém, který skrytě doutná a lepší to zatím nebude. Ta práce je silně stresující a navíc, to vám potvrdí každý, kdo to prostředí zná, jsou tam vědomě "podstavy". Prostě málo lidí. Stačí si jenom spočítat množství personálu, množství klientů, udělat si časový rozpis, kolik který úkon u konkrétního člověka trvá a vyjde vám, že požadované a vykazované výkony nelze stihnout ani náhodou. Třeba jenom takové nakrmení nemohoucích. 2 ošetřovatlky na 60 lidí? Takže každá nakrmit 15 pacientů. Kolik na oběd? 15 minut? Počítejte, 4 hodiny by nedělala nic jiného. Atd, atd.

  Říj 18, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama