Mužská inkontinence

Únik moči není ryze ženským problémem, postihuje i třetinu mužů. Nejčastěji trápí muže nad 65 let, může se ale vyskytnout ve všech věkových kategoriích. V Česku je inkontinence problémem 150.000 mužů. Pouze necelá třetina pacientů vyhledá pomoc do jednoho měsíce od počátku problémů, přitom stanovení diagnózy pacienta zatěžuje minimálně. Léčebných metod je řada, od tablet po operaci.

Vyplývá to z informací Urologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Mužská inkontinence je podle kliniky opomíjeným problémem. Pro zvýšení informovanosti mohou příští týden lidé kliniku navštívit a podstoupit preventivní urologické vyšetření.

Inkontinence je definována jako stížnost na jakýkoliv nechtěný únik moči.

Člověk trpící urgentním typem často nestihne doběhnout na toaletu. Jedním z důvodů vzniku nemoci může být onemocnění nervové soustavy, například roztroušená skleróza nebo cévní mozková příhoda. Může postihnout i pacienty s cukrovkou či onemocněním prostaty. Urologové v případě urgentního úniku moči obvykle nasadí pacientovi léky, které snižují přenos vjemů z močového měchýře do mozku. Pomocí léčby se zvětšuje kapacita měchýře a zároveň snižuje závažnost nucení na močení.

Dalším typem je stresová inkontinence, která se vyskytuje například při kašli, kýchnutí nebo při ohnutí. Vzniká především po operacích souvisejících s onemocněním prostaty. Trpí jí přibližně jeden ze sta mužů, kteří podstoupili operaci prostaty kvůli nezhoubnému onemocnění. Bezprostředně po operaci zhoubných nádorů postihuje únik moči každého pátého operovaného muže. Jejich stav se obvykle postupně zlepšuje, nicméně osm až 12 procent mužů je nuceno rok po operaci vyhledat odbornou pomoc. Mužům se stresovou inkontinencí urologové doporučují cvičení pánevního dna.

Mezinárodní studie ukazují, že během svého života se s touto nemocí setká až 16 procent populace Evropy a Severní Ameriky. V Česku únikem moči trpí přes milion lidí, někdy v životě inkontinence postihne každou třetí ženu. Zdravotní pojišťovny dávají ročně na pomůcky, jako jsou pleny či podložky, až dvě miliardy korun. Podle dotazníkového šetření Incofora 44 procent pacientů unikání moči značně omezuje a 57 procent se s tímto zdravotním problémem nikomu nesvěřilo. Inkontinenční pomůcky užívá 34 procent dotázaných a 62 procent uvedlo, že se nemohou dostat k informacím o této diagnóze.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele RE
  RE (anonym)

  JSME OTROCI, CELÉHO SVĚTA. BONBARDUJÍ NÁS POUZE NEGATIVNÍMA ZPRÁVAMI. SAMÉ NEMOCE, SAMÁ VRAŽDA BEŽTE UŽ DO PRDELE!!!! LIDIČKY MÁME NAD SEBOU KONTROLU MYŠLENKY, KONÁNÍ, ODMÍTÁNÍ, ZLA A HLAVNĚ STRACŮ KTERÉ ,SERVÍTUJÍ OD RÁNA DO VEČERA. ZRUŠTE TELEVIZE, PŘESTANTE VOLIT, ONY NÁS POTŘEBUJÍ A KAŽDÁ BYTOST MÁ PRÁVO BÝT ŠTASNÁ NA TOMTO SVĚTĚ!!! MÁME VE VLÁDĚ PSYCHOPATY A I NA CELÉM SVĚTĚ. DO ROKU 2020 TO KONČÍ A BUDOU DĚLAT VŠE PROTO, ABY SE UDRŽELI. ONY VĚDÍ ŽE SE DLOUHO NEUDŽRŽÍ. NEMUSÍ NIKDO TRPĚT.PROSÍM,ASPON SE NAD TÍM VŠÍM ZAMYSLEME.

  Říj 21, 2016
 • Obrázek uživatele PS
  PS (anonym)

  Je někde napsaná příčina vzniku inkontinence? Přece moč nezačne utíkat sama od sebe ne?... Jo a je na to něco? Dá se s tím dělat něco?

  Kvě 25, 2017
 • Obrázek uživatele TE
  TE (anonym)

  No a co takhle zkusit cvičení pro muže http://www.tenacz.cz/muzi/jak-mit-vse-pod-kontrolou/cviceni

  Kvě 25, 2017
 • Obrázek uživatele ATOMS
  ATOMS (anonym)

  http://www.inkontinence-atoms.cz/

  Dub 27, 2018
 • Obrázek uživatele Miki v plenkach
  Miki v plenkach (anonym)

  Ja za ty roky v plinach uz neverim na zedne sliby a na nejake zaaraky. Proste uz od detstvi si davam osvedcene latkove pliny/osusky/ a vysoke gumove kalhotky se sirokym rozkrokem, aby mi prekryly 2 ty velke pliny. Jo a jeste si mezi pliny a gumove kalhotky vkladam velkou igelitovou plinu, ktere pomaha vic chranit proti proteceni a zaroven oddaluje tvrdnuti gumovych kalhotek vlivem telesnych tekutin a potu, coz je vzhledem k jejich cene vyznamna uspora. Zadne leky vam na to nepomohou, ani operace. Chvili je to lepsi, chvili horsi, ale musi si na to clovek zvyknout a zit s tim. Zase je spousty nemoci, ktere jsou daleko horsi a smrtelne, nez ty pliny. Ale tak ja uz si za ty leta zvykl ikdyz to leze lehce do penez/ne ovsem jako jednorazovky-to je pak na palici/ a trochu to i zdrzuje pri nasazovani, vymene plen a pri vymene gumovych kalhotek z dennich/zapinacich na bocich/ na nocni/natahovaci, aby neprotekly/ Ale jinak se v nich necha zit celkem v pohode. Ani partnerkam to nevadi a toleruji to.

  Dub 27, 2018
 • Obrázek uživatele vaidyaraja
  vaidyaraja (anonym)

  Cinska medicina tomu rika oslabeni meridianu ledvin a mocoveho mechyre. Pijte caj z kopriv, jezte kustovnici. Taktez reiki pusobi podpurne.

  Kvě 02, 2018
 • Obrázek uživatele Viklef
  Viklef (anonym)

  U paraplegiků je inkontinence také běžným jevem..Bohužel

  Kvě 02, 2018
 • Obrázek uživatele Redakce panskeho magazinu
  Redakce panskeh... (anonym)

  Dobry den. Na nasem blogu najdete podrobny clanek o pricinach inkontinence, ucinne prevenci a nasledne lecbe, az se inkontinence projevi naplno - https://www.erekce.cz/inkontinence/

  Led 22, 2020

Přidat komentář

Reklama

Reklama