Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Může být hladina cholesterolu příliš nízká?

Výzkumníci si tuto otázku kladou stále častěji a zdrcující odpověď může znít ano. Velmi nízké hladiny cholesterolu mohou být nebezpečné.

Při jedné významné studii 350 000 zdravých mužů ve středním věku zjistil doktor James Neaton a jeho kolegové z Minnesotské univerzity, že 6 procent z nich mělo velice nízkou hladinu cholesterolu a stěží nějakou stopu srdeční choroby. O dvanáct let později byla jejich úmrtnost na infarkty oproti mužům s vyšší hladinou cholesterolu, poloviční. Muži s nízkou hladinou cholesterolu měli však jiné problémy: byla u nich dvojnásobná pravděpodobnost, že je postihne mrtvice, že zemřou na chronickou obstrukční chorobu plicní nebo že spáchají sebevraždu. Byla u nich trojnásobná pravděpodobnost, že je postihne rakovina jater a pětinásobně vyšší riziko, že zemřou jako alkoholici.

Co se to tu děje? To nikdo neví, ale v poslední době se objevily náznaky, že velmi nízká hladina cholesterolu nemusí být bezpečná. Jedno konkrétní nebezpečí, které z velmi nízké hladiny cholesterolu vyplývá, je krvácení do mozku, při které se "provalí" oslabená céva a způsobí tak mrtvici. Tento jev je možno vysvětlit tím, že křehké membrány, které mozkové buňky pokrývají, ke své správné funkci určité množství cholesterolu přece jen potřebují.

Ve studiích se našla spojitost mezi nízkou hladinou cholesterolu a výskytem rakoviny tlustého střeva a poškozením jater.

Dále existují nové důkazy o tom, že nízká hladina cholesterolu může, přinejmenším u starších mužů, nějakým způsobem přispět ke vzniku depresí. Existuje domněnka, že nízká hladina cholesterolu snad nějakým způsobem snižuje koncentraci serotoninu v mozku, což vede ke zvýšenému výskytu depresí a agresivity.


Zdroj: Jean Carperová - Potraviny- zázračné léky

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama