Co musí umět indiánský léčitel

Tak jako tomu bylo téměř ve všech společnostech, i domorodí Američané se nejprve zkoušeli vyléčit z nemoci všeobecně známými prostředky nebo procedurami: odpočívali, upravovali svůj jídelníček, užívali léčivé prostředky a spoléhali na pomoc rodinných příslušníků.

Když se nemoc nebo poranění po jednoduché léčbě nelepšily nebo se zhoršily, radili se domorodí Američané se specializovanými léčiteli, jejichž odborné lékařské znalosti předčili jejich vlastní. Tradiční léčitelé, kteří svou praxi provozují dosud, mají zkušenosti jak ve stanovení diagnózy, tak v lékařských dovednostech. Pozorují pacientovy symptomy a používají zvláštní rituály k tomu, aby poznali vliv duchovní sféry na lidské zdraví.

Léčitelé získávají svou moc různými prostředky. Nejprve se musí naučit rozeznávat léčivé rostliny a jiné léčebné látky, nacházející se v jejich okolí, a určovat správné dávkování těchto léčivých prostředků pro jednotlivé stavy. Umí provádět masáže, vyjímat předměty a znají i další manipulační metody používané při hojení ran, podvrtnutí, zlomeninách kostí a jiných poraněních. Jejich posledním úkolem - nejsložitějším a nejnebezpečnějším - je nalezení cesty k dosažení nadpřirozeného vedení, protože lidé věří, že sila léčitelství pochází přímo z duchovní sféry. Když je léčitel nebo léčitelka v kontaktu s duchovními bytostmi, jsou pak vydáni na milost a nemilost nepředvídatelným a nekontrolovatelným silám.

Aspirující léčitelé obvykle získávají praktické zkušenosti v učení u zavedených lékařů. Novic doprovází lékaře při sběru léčivých látek, a potom pozoruje a pomáhá při léčení. Nicméně budoucí léčitelé musí používat i jiné prostředky k získávání duchovních vědomostí nezbytných k léčení. Někteří sami hledají nadpřirozené vědomosti v modlitbách, v půstech nebo v hledání vizí, jiní dostávají síly spontánně ve snu nebo ve vidění.

Když člověk slyší volání nebo má kontakt s duchovním světem, vzdělání může začít. Během rozvláčné doby učení se budoucí léčitel naučí, jak používat přírodní léčebné prostředky, manipulační a chirurgické techniky. Získá sílu přiblížit se k nadpřirozeným silám, aby stanovil diagnózu a vyléčil nemoci.

Během učení a po celou dobu praxe sbírají léčitelé rostliny a jiné prostředky a mají po ruce zásoby k léčení běžných neduhů. Kromě toho sbírají během vizí a snů předměty duchovního významu, jako zvířecí zuby a kosti, pera orlů a sov, malé kameny a jiné zdánlivě obyčejné předměty. Věří, že jsou to znamení z nadpřirozené říše, kterým se dostalo zvláštních léčivých vlastností.

Od domorodých amerických léčitelů se očekává, že mají nejenom vědomosti a zkušenosti v léčení nemocí, ale i osobní vlastnosti nejvíce obdivované v jejich společnosti: skromnost, štědrost, laskavost, toleranci a vyrovnanost. Pro léčitele je nemyslitelné- a pravděpodobně i nebezpečné- aby odmítl léčitel pacienta. Koneckonců duchové dávají léčivé síly proto, aby byly používány.

Zdroj: Nancy Bonvillainová : Léčitelství domorodých Američanů

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele Tibor Pačan
  Tibor Pačan (anonym)

  Dobrý den, jmenuji se Tibor Pačan. Jsem slovenský lidový léčitel. Dar léčení jsem obdržel ve 14ti letech. Specializuji se na případy nevyléčitelných onemocnění tj. nádory, leukémie, cukrovka, zlepšuji ochrnutí a nepohyblivost. Průběh rakoviny bez metastáz vyléčím na 100%! Jsem lidový léčitel s 20letou praxí a léčím energií. Přiložím svoje ruce přímo na postižené místo pacienta metodou REIKI. Specializuji se na různá stádia onkologických onemocnění i po chemoterapii. Pomáhám zkvalitňovat život po autonehodách a po sportovních kolizích. Vyzval jsem lékaře na SR ke spolupráci, abych měl šanci včas informovat o možné pomoci složitým onko případům. Na vyšší úrovni uzdravuji přes 20 let. Tyto schopnosti jsem získal a rozvíjel od svých 14 let. Léčím fyzicky nemocné děti a dospělé - revma, migrény, ledviny, játra, žaludek, páteř a záda, prostatu, neplodnost, roztroušenou sklerózu, křečové žíly, dále záchvaty epilepsie, chronickou únavu, posiluji nervovou soustavu... Nyní chci své schopnosti uplatnit pro pacienty z Česka. Těším se na vaší návštěvu. www.tiborpacan.cz

  Srp 04, 2006
 • Obrázek uživatele léčitel
  léčitel (anonym)

  Rejkí určitým spůsobem to používá každý léčitel já osobně jsem odtéto metody ustoupil podobně jsem ji používal před 25lety jenom se tomu neříkalo rejki není to žádný zázrak nechá se stim jenom posilit ale přímo vyléčit to je nesmysl kdoto pořádně neumí může stím i ublížit toje přímo oveřeno od nemocnéno a lékaře!

  Zář 04, 2006
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  Dobrý den pane léčiteli, o reiky jse se dozvěděla, 2 roky o něm přemýšlele a pak jsem "dozrála". Jemže jsem pak taky zjistila, že už nejde o reiky, ale o bysnys. Budiž. Ale zrovna se tu bavím s mužem, co to reiky v eskutečnosti opravdu je.Je to otevření UIP? Můžete mi dát odpověď, nebo nelze? Byla bych ráda, pokud mi napíšete, tak na mou adresu: hyzovaa"seznam.cz Děkuji a přeji Vám hezký den. Anna

  Zář 07, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Hlavne musi umet rikat Howgh

  Zář 07, 2006
 • Obrázek uživatele slavek
  slavek (anonym)

  souhlasím že reiky se může (stejně jako kterákoli metoda) rozmělnit tu na zisk, tu na snahu pochovat a posílit osobní ego, ale mám svou, několikerou zkušenost, že funguje navzdory pochybnostem a útokům přátelům skeptikům. Ona totiž působí i na zvířata a rostliny, ti totiž nepochybují a užívají si

  Zář 08, 2006
 • Obrázek uživatele slavek
  slavek (anonym)

  malem bych zapomněl dodat, že co musí umět šaman v africe (či jinde)má v rukou i městský šaman, jen používá trochu míň ritualizovanou medicínu i když ne zas tak, zvuk bubnu je stejný a rytmus taky

  Zář 08, 2006
 • Obrázek uživatele EL
  EL (anonym)

  To je docela zajimava debata. Zajimalo by mne, co totiz Reiki bylo opravdu drive. Dnes to je evidentne jen obchod, do ktereho se jiz muze dat kazdy byt je cvok, hlavne na to musi mit. Ale co to bylo opravdu, drive, nez se z toho stal obchod? O co slo opravdu? O jakou techniku se skutecne jednalo? Co se opravdu drive pri zasveceni dalo? Kdysi, nez se z toho stal kseft?

  Pro 06, 2006
 • Obrázek uživatele ....
  .... (anonym)

  to Slavek No pak asi mate nejake overene experimnety, kde jste pusobil na rostliny a muzete sve tvrzeni tedy dokazat...

  Pro 09, 2006
 • Obrázek uživatele reiky
  reiky (anonym)

  nelíbí se mi že si lidé z reiky udělali kšeft, ono se říká když je někdo hamoun že mu ty peníze nic dobré nedají,,,

  Čer 04, 2009
 • Obrázek uživatele eli
  eli (anonym)

  sama se reiky venuji a myslím ,že má li člověk opravdu dar,tak ho rozhodně nebude zpeněžovat.dělám masáže a reiky k nim v případš zájmu dávám jako bonus zdarma.četla jsem že jiní maséři si učtují od dvěstě až 500kč.je otázkou jestli vubec mají co dát krom iluze

  Čer 22, 2009
 • Obrázek uživatele Alena
  Alena (anonym)

  Mám zajímavé povolání, které mne uspokojuje i dobře finančně zabezpečuje. Reiki mám již mnoho let a není zdrojem mé obživy a příjmů. Pokud ho někomu dávám, tak vždy zcela zdarma, protože to tak cítím. Přesto nelze odsuzovat ty, kteří se (nejenom) reiki živí. I oni musí z něčeho být živi,platit daně, mít kde spát, co jíst, platit třeba prostory kde podnikají, mají rodinu, děti, atp. Většinou pracují jako maséři a reiki skutečně přidávají jako jakýsi bonus navíc. Lidem to pomáhá a cítí se velmi dobře, jinak by na opakovaná sezení samozřejmě nepřišli. Osobně znám pár lékařů, kteří reiki praktikují a někteří z nich tuto informaci pro pacienty mají i na dveřích své ordinace a to dokonce ve dvou pražských nemocnicích. Každý by si měl uvědomit,než vyřkne jakýkoli negativní soud o jiných, čím ON konkrétně přispívá zcela zdarma této společnosti, světu, jiným lidem?? Ti lidé, kteří poskytují jiným (nejenom reiki)zdarma, dávají ostatním obrovský dar. Věnují jim totiž svůj vlastní ŽIVOTNÍ ČAS...!

  Srp 05, 2009
 • Obrázek uživatele Mirek
  Mirek (anonym)

  Dobrý den, jmenuji se...Četl jsem Váš příspěvek i komentáře ostatních, kteří reagovali na Váš článek, o možnosti léčit lidi dotykem rukou. Plně s vámi souhlasím pacient se v mnoha případech uzdraví. Ale je pravdou, že některý lečitel který tuhle metodu používá může pacientovi i ublížit. Proč? Protože , je u nás hodně léčitelú , kteří někde to odkoukali a chodili na nějaké tkz. školení a rázem jsou lečitelé ale jejich schopnosti jsou nulové. Jejich energie je studená tuddíž negativní.Jsem přesvědčen , že dotyk rukou na pacienta je blahodárný a nejlepší ze všech metod alternativní medicíny.

  Zář 02, 2010
 • Obrázek uživatele radim
  radim (anonym)

  Dobrý den, jmenuji se...Dobry den pane doktore.mam problemy se srdcem,lecite jej take a odkud jste presnejc.dekuji za odpoved. Zurek.Radim@seznam.cz

  Pro 10, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama