MP3 místo fonendoskopů

Fonendoskop, jenž zdravotníci používají již dobrých 200 let, možná časem budeme vídat už jen v muzeu. Jeden kanadský vědec totiž tvrdí, že ani ten nejmodernější elektronický přístroj nemůže soupeřit s hudebním přehrávačem MP3, píše britský list The Times.

Podle Neila Skjodta z Albertské univerzity mohou běžně dostupné přehrávače pomoci lékařům zaznamenat různé dýchací šelesty, a to tak, že lékař jednoduše přitiskne mikrofon zabudovaný v MP3 na pacientovu hruď.


"Kvalita, jasnost a čistota hlasitých zvuků byly lepší, než co jsem kdy slyšel z fonendoskopu," řekl doktor Skjodt na výročním kongresu Evropské společnosti pro respirační choroby ve Stockholmu.


Další velkou výhodou "empétrojky" je podle něj to, že záznam může zůstat zachován a poslán specialistovi, který jej analyzuje za pomoci důmyslnějších programů. Nahrávka může rovněž zůstat v pacientově kartě pro případné budoucí použití.


Také specialista na respirační nemoci Frans de Jongh z Amsterodamské univerzity soudí, že MP3 má v tomto směru něco do sebe. Ovšem stejně jako v případě fonendoskopů podle něj závisí určení pacientovy diagnózy na dobré interpretaci zvuků z poslechu.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Alkoholový extrakt z nimbových listů

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Zefir
  Zefir (anonym)

  Panenko skákavá, co je tohle za trotlovinu...

  Říj 12, 2007
 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  No stejně se to neuchytí, fonenďák je nejlepší.

  Říj 12, 2007
 • Obrázek uživatele Dobrý empétrojky
  Dobrý empétrojky (anonym)

  http://xman.idnes.cz/mp3-prehravace-ktere-stoji-za-hrich-dta-/xman-styl.asp?c=A071010_085328_tec_audio_kuz

  Říj 12, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nechápu, co je na tomto vynálezu tak převratného. Akustický záznam zvuku pomocí média (původně kovový drát nebo vrtva vosku) byl vynalezen kolem roku 1900. To, že se dnes místo toho používá MP3 mebo jiná digitální komprese je pouze nová forma původního obsahu, nikoli nový obsah. Petr

  Říj 15, 2007
 • Obrázek uživatele Verča V
  Verča V (anonym)

  Převratné to sice není, ale nápad je to celkem dobrý. Prostě bych si poslechla pacienta a pak pro srovnání i záznam z předchozího dne a vývoj by se posuzoval mnohem snadněji. Jen si nejsem jistá, jak bych pak ten MP3 přehrávač vydesinfikovala. Postříkání desinfekcí by asi můj přehrávač neustál :-) .

  Říj 15, 2007
 • Obrázek uživatele Technik
  Technik (anonym)

  Verčo, kolik ti je? Měla bys vědět, že na takové věci je nejleší ochranou prezervativ (jako rukavice u chirurga). Že je používají i technici (a dlouho) je nasnadě. Holt by jste je nejspíš fasovali. A nápad je to vynikající, jenom ho třeba dotáhnout. Místo fonendoskopů budete nosit upravené mini MP 3. Ostatní je jenom na vás, na vašem uchu. Čau, puso.

  Říj 16, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  :-)

  Říj 16, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama