Mozek pacientů s migrénou se liší od mozku zdravých lidí

Mozek pacientů, kteří pravidelně trpí silnou migrénou, se liší od mozku lidí, kteří s úpornými bolestmi hlavy nemají žádné problémy. Došli k tomu odborníci v nové studii zveřejněné v časopise Neurology. Vědci si ale nejsou jisti, zda jsou pozorované změny v mozkové kůře příčinou nemoci nebo jejím důsledkem. Jinak řečeno není zřejmé, zda je větší tloušťka určité části kůry způsobena migrénami nebo je naopak jejich roznětkou.

 Studie srovnávala snímky mozku 24 lidí, kteří zhruba 20 let trpí pravidelnými bolestmi hlavy, se snímky těch, kteří takový problém nemají. Odborníci došli k tomu, že snímky obou skupin se od sebe prokazatelně liší. Pacienti s migrénou měli senzorická centra mozkové kůry, tedy oblast mozku zodpovědnou například za vnímání bolesti či teploty, v průměru o pětinu tlustší než zdraví lidé.

    Podle lékařky Nouchine Hadjikhaniové, která studii vedla, výsledky dokazují, že migréna je velmi závažný stav. "Musíme ji brát vážně, protože může způsobit změny v mozku," uvedla.

    Nové poznatky mohou v budoucnu vést například ke zlepšení léčby pro migreniky. "Čím lépe porozumíme patofyziologii migrény, tím spíš budeme schopni přijít s léky, které na ni zabírají. V tuto chvíli neexistuje lék, který by v prevenci dostatečně fungoval," řekla Hadjikhaniová.

    Migréna je chronické onemocnění, při němž dochází k opakovaným záchvatům bolesti hlavy, které trvají od čtyř hodin do tří dnů. Záchvaty migrény provází vedle úporné bolesti jedné poloviny hlavy i nechuť k jídlu a časté zvracení, nemocní také obtížně snášejí světlo a hlasitější zvuk. Podle lékařů migrénami trpí až deset procent populace.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Mam 1Oleteho syna a trpí 2-3krat tydně bolestmy hlavy provazene zvracenimi.Prošel neurologic vyšetřenim kde bylo vše v pořadku.Chtěla bych mu pomoci ale uš nevim jak nema promě někdo nějakou radu.Předem moc děkuji za jakou koliv reakci:telef 721140528

  Feb 12, 2008
 • Obrázek uživatele lili
  lili (anonym)

  Jarko,toho chlapce je mi moc lito. Trpim migrenami asi od 17ti let.Az ted asi pred 1/2 rokem jsem si nechala udelat vsechna vysetreni a vse je v poradku.A tak mi p.Dr.rekla,ze ma dobrou zkusenost s magneziem.Predepsala mi MAGNOSOLV v prasku. neni tozda velka chemie,tak jsem to zacala brat.1 sacek denne do vody a vypit.Je pravda,ze je po nem asi po 12ti hodinach silny,ale nebolestivy prujem..ale co je dulezitejsi,ze co ho beru,tak migreny skoro ustoupily a kdyz se dostavi,maji mnohem slabsi prubeh nez drive.MAGNOSOLV je na predpis.nevim proc,ale chodim si pro nej a jsem za nej rada.Mne pomohl,nemusi to tak byt u vaseho syna,ale neni to zadny prasek ale horcik!Samozrejme i nadale hlidam faktory,ktere mi migrenu spousti (cibule,uzeniny,glutasul nebo jak se to jmenuje to v masoxu,nesmim nic studeneho,a zadne bublinky,vetsi mnozstvi cokolady).To jsem si na sobe vypozorovala sama,zkuste to hlidat i synovi.Jestli chlapci Magnosolv pomuze,udela mi to velikou radost.

  Bře 03, 2008
 • Obrázek uživatele i
  i (anonym)

  TO JARKA: Nemyslím si, že by to byla migréna. Jestli to jsou opravdu silné a nesnesitelné migrénové bolesti, tak vašeho syna velice lituji, ale můj názor je takový: Když jsem byla ve věku vašeho syna, také mě velmi často bolela hlava a také jsem často zvracela. Byli jsme takoví ve třídě asi tři, trvalo to snad celý 1. stupeň, ale najednou z ničeho nic to přestalo. Co to mohlo být vám neřeknu, ale třeba vás trochu uklidním, že by to mohlo brzo přestat. Třeba je to alergie na školu:-) Každopádně zkuste to magnézium, kamarádce také pomohlo.

  Kvě 21, 2008
 • Obrázek uživatele Ivana
  Ivana (anonym)

  Dobrý den všichni, koho trápí bolesti hlavy. Mám pro Vás úžasnou zprávu, migrény se lze zbavit úplně jednoduše. Mám za sebou léta s bolestí hlavy, zvracení, vyšetření CT atd. Bolesti hlavy jsem mívala už i 3x týdně a bylo to nesnesitelné. Navštívila jsem odborníka přes regresi-návrat do minulých životů -v Praze u pana Andreje v jiné záležitosti, ale při té příležitosti jsme zapracovali i na mé migréně. Již přes tři měsíce mě hlava nebolela ani jednou. Je to skvělé a úžasné. Podle vyjádření p. Andreje, je 90 % migrén způsobených tlakem na hlavičku dítěte při porodu a je úplně jednoduše odstranitelná. Při regresi jste plně při vědomí, vše si pamatujete. Již má za sebou mnoho vyléčených lidí.Jsem ráda, že Vám to všem můžu říci a prosím, pošlete to dál. Kdo nechce, migrénu mít nemusí. Je to nádherná úleva.Na p. Andreje Vám na přání pošlu kontakt, zveřejňovat ho nechci, protože jsem toto sdělení s ním předem neprobrala. E-mail na mě: i.swobodova"seznam.cz. Mějte se hezky. S láskou Ivana

  Črv 29, 2008
 • Obrázek uživatele Hana
  Hana (anonym)

  No nevím,já se narodila císařem. Jsem migrenik - silný. Momentálně mě 30. den bolí hlava. Beze srandy. Má diagnóza zní (proztím) Status migrenozus. Spolykala jsem za poslední měsíc nespočet dávek léků typu Cinie. Beru Epileptika, ty jsou i na migrénu (nejsem epileptik). Déle užívám bylinné přípravky, hořčík. Byla jsem na EEG, ještě mě čeká CT. Vyzkoušela jsem snad vše. Epileptika mi byly nasazeny před6 dny, to se mi z velké části ulevilo. Takže věřte, dneska se na to dívám tak, že 2-3 dny migrény, jak jsem to mívala jsou vlastně sranda. No, nezlobte se, vím, je to svinstvo. Zdravím, všechny migreniky.

  Zář 02, 2008
 • Obrázek uživatele Bara
  Bara (anonym)

  Ahojvšichni migrenici take už od 10 let trpím migrénou.Je mi dnes 32 let mam 3 děti kluka do 1 třídy a holky 22.měs.Migrénu mám už pátý den po sobě a k tomu 2 krát denně auru po pul hodině myslíte si někdo že je zatím především stres?Jsem ted nějak vystresovana jestli to není těmi změnami počasí.Jdu v pondělí poprvé k neurologovi tak jsem zvědavá jestli dostanu nějaké lepší léky migranerton mě ještě víc unavuje musím být fit a čilá snad jsou nějaké léky které člověka tak neunavují.Mějte se všichni moc fajn.Je to fakt běs.

  Feb 18, 2009
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Dobrý den.mam dlouhodobě bolesti hlavy.( Jsem migrenik) s aurou.podstoupila jsem vyšetření eeg,ct,ocni pozadí,dostala jsem na záchvaty depakine chrono,omeprazol stáda proti zvracení,magnosolv,a sumatripany .další vyšetření rehabilitace krční páteře.lecim se teprve 2 týdny a stejně mi hlava bolí .ale zase musím říct že je teprve kratoucka doba abych byla tedy.verim že to bude lepší a že to aspoň malinko pomůže.takze zdravím všechny migreniky.

  Bře 01, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama