Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Mozartova hudba jako lék na předpis?

Několik studií již dokázalo, že hudba Wolfganga Amadea Mozarta má stimulační vliv na lidský mozek. Odtud jako by již zbýval krok na to, aby ji lékaři předepisovali pacientům jako lék, píše francouzský týdeník L'Express.

Francouzský specialista na nosní, krční a ústní dutiny a na psychoakustiku Alfred Tomatis byl jedním z prvních, kteří přišli na to, že Mozartova díla mají terapeutické účinky. V roce 1974 předvedl na prvním světovém kongresu muzikoterapie v nemocnici Pitié-Salpetriere, že systematický poslech Mozartových houslových skladeb měl kladný vliv na pacienty trpící nespavostí, depresí či úzkostmi.

Podle Tomatise využíval Mozart mimořádně vysokých tónů, které mají pozitivní účinky na mozek. Rytmus jeho skladeb překvapivě připomíná tlukot srdce embrya v matčině lůně.

Od 90. let američtí neurologové začali pouštět Mozartovu hudbu pacientům v komatu. Některé francouzské nemocnice ji předepisují těhotným ženám.

Série výzkumů v USA o schopnostech studentů ukázaly, že ti, kdo zpívali nebo hráli na nějaký hudební nástroj, získávali v testech mnohem více bodů než ti, kdo aktivní hudební záliby neměli. Jinde zase vykázali lepší výsledky ve specifických testech ti, kdo poslouchali deset minut Mozartovu sonátu pro dva klavíry.

Podle profesora psychologie na univerzitě v Kalifornii Francese Rauschera je ale scestné si myslet, že poslouchat kompilace Mozartových děl učiní všechny lidi inteligentnějšími a že všichny nemocní se zázračně vyléčí.

Od Mozartova narození uplynulo 27. ledna 2006 250 let; tento rok byl proto v Rakousku vyhlášen rokem Wolfganga Amadea Mozarta.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Pokud se chcete dovědět více o léčbě pomocí metody dr.Alfreda Tomatise obraťte se na nově otevřené centrum Tomatis v Praze www.tomatis.cz

  Kvě 02, 2006
 • Obrázek uživatele Linda.now
  Linda.now (anonym)

  Mimochodem jsem četla, že Mozartova hudba je dobrá i pro těhotné matky, aby se miminku dobře dařilo! Tady jsem třeba našla zajímavé cd: http://www.relaxacni-hudba.cz/mozart-for-mother-and-baby-181

  Led 31, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama