Miss České republiky 2004 a BMI

Opět vám přinášíme na našich stránkách zmapování toho, jak jsou na tom s váhou finalistky soutěže Miss Česká republika 2004. Tentokrát máme dobré srovnání s loňským rokem, ovšem trend bychom rozhodně podle těchto údajů předpovídat nechtěli. Situace je skutečně vážná.

Prezentace modelů anorektického vzhledu v médiích ovlivňuje vnímání vlastního těla mladých žen a dívek. Model se stává měřítkem, se kterým se ženy srovnávají. Diskrepance mezi reálným obrazem těla a ideálem může vést k nespokojenosti s vlastním tělem. Tato nespokojenost je jednou z řady proměnných, které se podílejí na vzniku mentální anorexie.S tímto negativním fenoménem se můžeme setkat pravidelně v jedné z nejprestižnějších soutěží ženské krásy u nás - Miss České republiky. Finále 16. ročníku proběhlo v sobotu 17. dubna 2004 v Karlových Varech. Podívejme se na hodnoty body mass indexu (BMI) u dvanácti letošních finalistek. Body mass index je poměr váhy a výšky (více zde), dle Mezinárodní klasifikace nemocí je důležitým diagnostickým kritériem mentální anorexie. Hodnoty pro dospělého člověka ukazuje Tabulka 1.

Tabulka 1. : Hodnoty pro dospělého člověka ukazuje tabulka


face="Arial">hodnota BMI


face="Arial">komentář

méně než
17,5

velká
podváha *

17,5 - 18,5

podváha

18,5 - 24,9

normální
rozmezí

25 - 29,9

mírná
obezita

30 - 39,9

obezita

40 a více

těžká
obezitaZ 12 finalistek v letošním roce 11 trpí podváhou (BMI index nižší než 18,5), z toho 4 dívky mají BMI menší než 17,5, což je jedním z kritérií mentální anorexie. Ve srovnání s loňským rokem se průměrný BMI snížil z hodnoty 17,88 na 17,64 (11 finalistek), výraznou podváhu měli ve finále 2003 tři dívky, letos jsou čtyři.

Tabulka 2.: Hodnoty BMI u finalistek Miss 2004:


face="Arial">Jména finalistek


face="Arial">Ocenění


face="Arial">Váha

(kg)


face="Arial">Výška (cm)


face="Arial">BMI

face="Arial">1. Andrea Hanousková

face="Arial">52

face="Arial">177


face="Arial">16,6

face="Arial">2. Michaela Wostlová


face="Arial">1.Vicemiss

face="Arial">55

face="Arial">175

face="Arial">18

3. Martina
Dvořáková

52

171

17,8

4. Lucie
Králová

nezjištěna

172

-

color="#FF0000" face="Arial">5. Edita Hortová


color="#FF0000" face="Arial">2.Vicemiss

color="#FF0000" face="Arial">52

color="#FF0000" face="Arial">174


color="#FF0000" face="Arial">17,2

face="Arial">6.Pavla Sudová


face="Arial">Miss Sympatie

face="Arial">55

face="Arial">176

face="Arial">17,75

7.Běla
Šarayová

55

173

18,4

8.Linda
Marešová

57

179

17,8

face="Arial">9.Hedvika Plocková

face="Arial">51

face="Arial">173


face="Arial">17,0

face="Arial">10.Denisa Mendrejová

face="Arial">50

face="Arial">172


face="Arial">16,9

face="Arial">11.Jana Doleželová


face="Arial">MISS ČR,

Miss TV diváků

face="Arial">55

face="Arial">176

face="Arial">17,8

face="Arial">12.Monika Horáková


face="Arial">Miss Talent

face="Arial">55

face="Arial">171

face="Arial">18,8Závěrečná rekapitulace: Letošní vítězka sice není v "červených číslech", ale přesto na rozdíl od loňského roku trpí podváhou. Celkově se do finále dostalo více dívek s podváhou a zároveň se snížily hodnoty BMI v celé dvanáctce. To není rozhodně v pořádku!


Autoři: P.Chudobová, J.Kulhánek

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (30)

 • Obrázek uživatele Janina
  Janina (anonym)

  Ako chceme zvíťaziť nad anorexiou keď oficiálne neustále prezentujeme ako vrchol krásy podvyživené slečny?

  Kvě 13, 2004
 • Obrázek uživatele martin
  martin (anonym)

  Nesouhlasil bych,ze se chlapi otoci za vychrtlou modelkou spis,nez za holkou s "normalni" vahou.Otoci se za prsatou,to jo....Nicmene svalovat vinu na "chlapi nas chtej takove" je dosti ubohe,coz nemate vlastni vkus?

  Kvě 14, 2004
 • Obrázek uživatele L. M.
  L. M. (anonym)

  vyhrávají takové missky, jaké je povědomí, je mi děsně, když čtu nějaký ten článek, dke je vyfocená modelka nebo zpěvačka, herečka a pod ní přidán jízlivý komentář, že nějak přibrala...:-(přitom vypadá skvěle a každá další obyčejná žena si potom musí připadat jako bečka sádla. Holt ono to za chvíli s takovou dospěje k bodu, kdy se nebudeme snažit mít BMI v normálu, posunovat se do normální váhové kategorie, ale budeme posunovat oficiální hranice BMI,kdy za normál bude kolem 17, případně se škála pojmově rozšíří. Nebezpečná podváha - bude ještě normál, dokud dotyčná nebude někde vyživovaná kapačkami čekat na smrt...

  Kvě 13, 2004
 • Obrázek uživatele Jája
  Jája (anonym)

  Nedávno jsem si nechala na ulici zdarma při jedné akci změřit množství tuku v těle - mladý muž mi poté sdělil, že tuk mám v pořádku, ale slečny s mou výškou a věkem si prý stojí za váhou 56kg (já jsem měla 58, tak to jsem asi tlustá.............). Dnes jsem si pro orientaci vypočítala můj BMI a vyšel:20,55.........

  Kvě 14, 2004
 • Obrázek uživatele Dave
  Dave (anonym)

  Posuzovat váhu jenom podle BMI je hloupost. To chce holčiny jako z MISS Aerobic nebo MISS Fitness, které nejsou žádné vychrtlice, ale jsou štíhlé a krásné. Nechci se dožít doby, kdy mi bude někdo vážně tvrdit, že mít nadváhu je normální

  Kvě 17, 2004
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  Ono taky záleží na tom,jaká ta nadváha je.Je rozdíl mít 2-5 kg navíc,nebo mít 50 kg navíc!Nebo je snad normální,vážit ke 175 cm 50kg i s postelí?Taková děvčata pak nemusí chodit ani na rentgen.Je skrz ně vidět i přes oblečení.

  Kvě 17, 2004
 • Obrázek uživatele Fakys
  Fakys (anonym)

  No,co se tyce Miss tak tu se snazim nesledovat protoze sem prosla anorexii a nyni bojuju s bulimii. Chci rict ze to fakt na sebevedomi neprida sledovat (a nejenom v miss ale ve vsech serialech,poradech) vyhuble modelky. Melo by se neco delat,clanky a slovni varovani nestaci.....ale co? Je to uz moc masova zalezitost. posedlost,penize,moda.

  Kvě 22, 2004
 • Obrázek uživatele iva
  iva (anonym)

  navstivte http://missnet.cz

  Kvě 24, 2004
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  Přeju hodně štěstí a držím šechny palce a pěsti,aby ses z toho brzy dostala.Bohužel,v tomhle musí člověk zabojovat sám,na to žádné léky nejsou.Ty jediná máš právo tu říct svůj názor na rozdíl od nás ostatních, protože jsi na vlastní kůži zažila,jaké to je.

  Kvě 25, 2004
 • Obrázek uživatele Trutnováček
  Trutnováček (anonym)

  Teda holky, že se vám vyplatí pro trochu slávy si huntovat tělo a zdraví. Může te mi říct, co z toho máte? Dyť to není ani hezký. Někde jsem slyšel, a přikláním se k tomu i já, že: "Chlap má mít ženskou za co chytit, a né, že se ji dotkne, a orazí si ruku o kosti..." Tuhle soutěž nesleduju už 5 let.. na chodící kostry nejsem zvědavej...

  Kvě 13, 2004
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  Aspoň dva lidi s rozumem!Myslím,že anorexie,i bulimie je daleko nebezpečnější,než obezita.Tou si zdraví odrovnáváme postupně,a poměrně se jí dá ubránit.Jenže anorexie mívá dost prudký spád,bohužel až ke smrti.A léčba je nesmírně těžká a velmi dlouhodobá.

  Kvě 13, 2004
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Aj ked budu muzi tvrdit hocico ine /typu 'je za co chytit/, vzdy sa na ulici obzru skor za vychrtlou modelkou ako za zenou s normalnou vahou. A to hlavne v lete, ked nastava 'raj kratkych sukien'. Ja mam normalnu vahu, no nemam odvahu si obliect nieco kratke, pretoze moje nohy nezodpovedaju 'palickovemu' trendu. Clovek by mal potom pocit, akoby sa prehresil proti spolocenskym pravidlam pripustnosti.

  Kvě 13, 2004
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  Kašli na pravidla,nos to,co se ti líbí.Pak budeš i v očích okolí krásná.Psychické rozpoložení dělá hodně. Možná,že se chlap za "tyčkou z plotu" otočí,ale věř,doma by ji nesnesl.A pokud ano,nestojí za nic ani ten chlap.Vybírat si partnerku podle váhy je hodně ubohé.

  Kvě 14, 2004
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  Je mi lito, ze stale existuje tolik povrchnich nazoru jako je tento. Prala bych vam, at se otacite v posteli s holkou, ktera meri 175, ale vazi 35 kg. Asi by vam to po chvilce neprislo az tak normalni:-( Az jednou budete mit dceru, ktera se bude take chtit libit, pochybuji, ze budete pristupovat tak liberalne. Mozna, ze vam na jejim zdravi bude zalezet. Obezita je mozna metla lidstva, ale uvedomte si, ze mentalni anorexie a bulimie jsou hrozbou, ktere zatapite pod kotlem prave takovami nazory.

  Črv 23, 2005
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  V Miss jsou vesměs super kočky, některé by mohly i pár kg zhubnout. Za pěknou štíhlou holkou se člověk rád otočí a v posteli se s ní dají dělat věci... S 80kilovou mašinou člověk ani nehne. Tak 5O kg a 175 cm odpovídá pěkné štíhlé postavě a svědčí o správném životním stylu. 50 % obyvatel česka trpí nadváhou, tak Miss aspoň dává dobrý příklad. Bohužel se podle něj málokdo řídí :'-(.

  Lis 28, 2004
 • Obrázek uživatele rudasona
  rudasona (anonym)

  Autorka prostě závidí,že je někdo štíhlejší.

  Říj 24, 2006
 • Obrázek uživatele Tomáš
  Tomáš (anonym)

  To Jan : pokud v posteli nezvládáš holku, která má kolem 80 kg, je chyba někde jinde.

  Říj 25, 2006
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Tak, tak.

  Říj 25, 2006
 • Obrázek uživatele HaHa
  HaHa (anonym)

  80 kg holka? To nejde!!! Já myslel, že je to spíš lachtan :-) Ale jo, pro urostlýho 100 kilovýho sedloně, proč ne :-)

  Říj 25, 2006
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Nejsou nějak tlustý? Sestřenice dělá modelku a má BMI 15.1

  Pro 11, 2006
 • Obrázek uživatele carry
  carry (anonym)

  vy jste ale debilci...

  Feb 02, 2007
 • Obrázek uživatele sabina
  sabina (anonym)

  dobrý článek, jen tak dál... Jen ať veřejnost vidí, že ty "ideály" jsou naprosto patologický až úchylný... Celou tuhle módu vychrtlin vytvořili homosexuální módní návrháři... (Nic proti homosexuálům:). Jinak - já nejsem deprimovaný lachtan, jsem poloprofesionální výkonnostní sportovkyně a o lidském těle něco vím. A za ideál krásy považuju zdravě vypracovaná těla u žen i mužů, a ne strašáky do zelí na podpadcích, co neudělají klik a unesou tak leda kabelku...:))

  Lis 28, 2008
 • Obrázek uživatele lenka
  lenka (anonym)

  nejlepsi je ten debil,co tu napsal,ze vaha 50 kg pri vysce 175 cm svedci o pekne postave-jen jsem si tak predstavila sebe,jak pri vysce 167 cm bych podle nej mela mit tak 42 kg.To je parada co?

  Lis 29, 2008
 • Obrázek uživatele Terka
  Terka (anonym)

  No tak ja mam bmi 13,2 a kluci by se mnou do postele chodili klidne kazdej den

  Kvě 06, 2009
 • Obrázek uživatele Ano
  Ano (anonym)

  nejsi moc obezni? lepsi by bylo mit tak do 11.2

  Kvě 06, 2009
 • Obrázek uživatele Co blbnete?
  Co blbnete? (anonym)

  Váha přece v životě hraje roli jen tehdy, když vás ohrožuje na životě. Já mám nějaké to kilčo navíc, nikdy mi nikdo neřekl, že jsem tlustá, naopak každý chlap si to pochvaloval. Důležité je charisma a charakter. Někteří jednodušší muži si pořizují Barbíny a pak se jich složitě zbavují, stojí je moc peněz. Správnej chlap si pořizuje holku do nepohody a váha tu určitě nehraje hlavní roli.

  Kvě 06, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Máš plně pravdu !! Pochodující mrtvoly jsou něco příšernýho jsou jako kostlivci potažený kůží! Měli by přejmenovat soutěž Miss na slet zombí a strašidel a o nejhezčí koslivku!!Jako disciplínu místo promenády v plavkách zavést, která dokáže co nejrychleji prolézt v krematóriu roštem !!A na závěr prolétnout komínem!! Strašidla bláznivý!!!

  Kvě 07, 2009
 • Obrázek uživatele T.
  T. (anonym)

  Tak se z toho všichni nepodělejte. Také mám BMi 17 a rozhodně jím dost. V době, kdy 75% čechů je tlustých a obézních, všichni mají problém s tím, že ne každý musí sežrat patnáct knedliků, troje chipsy a čtyři čokolády denně a ne každý musí být tlusté prase. Proč neřešíte tlusťochy? Oni jako ze své nenažranosti zdravotní problémy nemají, nebo co?

  Čer 20, 2016
 • Obrázek uživatele Zuza
  Zuza (anonym)

  Tak se z toho všichni...Téčko klídek, ať to nevypadá, že máš z hladu nervy nadranc. Tlusťoši se řeší zase někde jinde. Tohle jsou komentáře pod článkem o někdy až nezdravé hubenosti, kterou si vynucuje módní průmysl, tak zde lidé řeší hubeňoury :)

  Čer 20, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama