Mírné slunění může prodloužit život, tvrdí nová studie

Vědci zjistili, že mírné slunění může prodloužit život a pomoci předcházet nemocem. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnes zveřejněné studie norského Institutu pro výzkum rakoviny. Opalování dosud lékaři převážně nedoporučovali kvůli možnému vzniku rakoviny kůže, ale nyní odborníci tvrdí, že nám slunění mnohem víc prospívá než škodí.

Zvýšená produkce vitamínu D, ke které dochází v lidském těle při slunění, totiž chrání před mnohými chorobami. Vedoucí právě zveřejněné studie Johan Moan tvrdí, že preventivně působí zejména proti křivici, osteoporóze a některým druhům rakoviny.

Lidé se v poslední době slunečním paprskům ze strachu před rakovinou kůže často zcela vyhýbají. Pak jim ale schází vitamín D, který pomáhá k dobrému fungování imunitního systému. Slunce je totiž jeho nejdůležitějším zdrojem, příjem z potravin je až na druhém místě.

Abychom měli dostatek vitamínu D, stačí pobývat na slunci každý den polovinu času, který naše kůže potřebuje k opálení. "Zjistili jsme, že i mírné slunění přináší velký nárůst tvorby vitamínu D," uvedl Moan.

Ukazuje se, že lidé v jižních oblastech, kde se více vystavují slunečním paprskům, mají sice vyšší výskyt rakoviny tlustého střeva, plic a prsu, ale umírají na ně méně často než lidé v severních zemích na severu.

"V současnosti dostupné údaje naznačují, že vitamín D vznikající při pobytu na slunci má příznivý vliv na prognózu rakovinových onemocnění," uvedl americký vědec Richard Setlow, který se na nové studii podílel.

V Norsku by podle jejích výsledků zdvojnásobení doby pobytu na slunci přineslo sice ročně o 300 více případů úmrtí na rakovinu kůže, ale zároveň by o 3000 lidí méně zemřelo na jiné typy rakoviny. Odborníci se domnívají, že podobný vliv na lidské zdraví, jaký prokázala tato studie v Norsku, by zvýšené slunění mělo mít i v jiných zemích.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele tomaslezal"yahoo.fr
  tomaslezal"yahoo.fr (anonym)

  Mírné honění taktéž

  Čer 11, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Tohle přece není žádná novinka. Už delší dobu se říká, že je třeba pobývát na slunci. Ale stačí denně na slunci jen projít - do práce z práce, do obchodu apod. Pro získání potřebného vitamínu D a zvýšení imunity není třeby přímo slunění. Pro lepší psychiku a náladu stačí pobyt denně dostatečnou dobu na světle, nemusí to být přímé slunce.

  Čer 11, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama