Meningokok ohrožuje více děti kuřáků

Děti kuřáků jsou až osmkrát více ohroženy nebezpečnou bakterií meningokoka. Infekce se na ně může přenést i rodičovským polibkem. Nákaza častěji napadá předškoláky a mladé lidi od 15 do 19 let věku, kteří jsou oslabeni předchozí nemocí nebo nezdravým životním stylem. Onemocnění se vyskytuje celoročně, více případů bývá v chladných měsících roku. ČTK to sdělila vedoucí národní referenční laboratoře pro meningokoky Pavla Křížová.

"V lońském roce bylo evidováno 63 invazivních meningokokových onemocnění, z toho tři smrtelná. Meningokok typu C, proti kterému lze očkovat, způsobil 14 onemocnění, z nich jedno smrtelné," upřesnila.

Podle primářky infekčního oddělení Fakultní nemocnice Motol Jiřiny Hobstové může mít každý desátý člověk přechodně v nosohltanu bakterii, která onemocnění způsobuje. Samotní bacilonosiči většinou neonemocní, ale mohou se stát nebezpečným zdrojem infekce pro ostatní. Mikroorganismy se totiž přenášejí vzduchem, tzv. kapénkovou infekcí.

Onemocnění se šíří ve větším kolektivu blízkým kontaktem. Častěji se tak nakazí lidé na diskotékách, v klubech, na tanečních párty, na studentských kolejích či dětských táborech.

Podle Křížové se v Česku ročně objeví asi stovka invazivních meningokokových onemocnění. Úmrtnost je do 10 procent, výjimečně i více. Nemocní, kteří přežijí nejtěžší formy meningokokové infekce, mají zpravidla trvalé následky. Odborníci se proto shodují, že nejlepší prevencí je očkování. Dostupné je proti typu C, zatímco proti typu B zatím vakcína vyvinuta nebyla.

"Současná situace není důvodem k masové vakcinaci," řekla Křížová. Očkování ohroženým skupinám však doporučila.

Podle odborníků se opakuje přirozený cyklus vyššího a nižšího výskytu této nemoci. V roce 2004 bylo evidováno celkem 105 nemocných, 16 z nich zemřelo. Křivka nemocnosti kulminovala v letech 1995 a 1996, kdy bylo hlášeno více než 200 případů. Nejvíce případů v Česku připadá tradičně na meningokoky skupiny B, proti nimž se neočkuje.

Časná stadia choroby, která se podobají nachlazení, se dají jen obtížně odhalit. Mezi nejčastější příznaky útočného onemocnění se řadí celková nevolnost, vysoká teplota, zvracení, bolest svalů a kloubů. Následovat je může rychlý nástup ospalosti, ztuhlosti krku či vyrážka. V nejhorším možném scénáři nemoc končí smrtí, vyústit může také v poruchy zraku a sluchu, poškození mozku či amputaci končetin.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele TemuVar
  TemuVar (anonym)

  Kuřákům sebrat právo na volný pohyb.

  Led 06, 2007
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  dá se té nemoci nějak předejít děkuji

  Dub 08, 2008
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  dá se té nemoci nějak předejít děkuji

  Dub 08, 2008
 • Obrázek uživatele Dan
  Dan (anonym)

  jak sz zjistí že mam meningokog

  Dub 10, 2008
 • Obrázek uživatele esmeralda
  esmeralda (anonym)

  mam ditě a moc se bojím prosím poradte jak to co nejrichleji poznam

  Dub 26, 2008
 • Obrázek uživatele esmeralda
  esmeralda (anonym)

  mam ditě a moc se bojím prosím poradte jak to co nejrichleji poznam

  Dub 26, 2008
 • Obrázek uživatele Zdenka....
  Zdenka.... (anonym)

  Bydlím v libereckém kraji a teď se tu vyskytla tato infekční nemoc a mám strach co se bude dála dít ale na očkování nemáme pro všechny důležité osoby.....co mám dělat,jak se mám chránit?

  Dub 28, 2008
 • Obrázek uživatele kasandra
  kasandra (anonym)

  Zdenko,stejně včera povídaly,že všichni měly to Béčko,a na to bohužel není očkování.Je to hrůza,mám syna momentálně s oslabenou imunitou,pořád ho hlídám a a sleduju,každé zakašlání a teplotu se klepu.Mám hroznej strach,nejsi sama.

  Dub 28, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama