Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

N.O.T.E.S. - operace žlučníku bez řezu do břicha

Ojedinělou operaci žlučníku, po níž pacientovi nezůstanou žádné jizvy, provedli v pondělí 23.7 chirurgové v mělnické nemocnici. Takzvanou metodou N.O.T.E.S. operovali jako vůbec první ve střední a východní Evropě, řekl Marek Vích, mluvčí pojišťovny Kooperativa, jejíž dceřiná společnost Mělnická zdravotní je vlastníkem nemocnice v Mělníku.

Principem této unikátní operační metody je vstup do dutiny břišní přes přirozené tělní dutiny - u žen přes pochvu, odborníci však pracují i na možnostech jak operovat také přes žaludek, konečník nebo močový měchýř. Zatím se však touto metodou operují pouze ženy, ty navíc nesmějí mít gynekologické obtíže.


Mělničtí lékaři pod vedením Vratislava Syrovátky operovali pětačtyřicetiletou pacientku. "Výhodou této metody jsou i menší pooperační bolesti a rychlejší rekonvalescence," řekl ČTK Syrovátka. Chirurgové během zákroku zavedli ženě veškeré přístroje pochvou, průběh operace pak sledovali na monitorech. "Jediné říznutí v oblasti podbřišku je velké jen několik málo milimetrů," podotkl chirurg.


Pacientka si tak z mělnické nemocnice odnese po operaci pouze tuto několik milimetrů velikou jizvičku, která je navíc skrytá v pupíku. "Tento kosmetický efekt, tedy kůže břicha bez jizev, bude bezesporu pro mnoho lidí zásadní," podotkl Vích. Slabinou této metody může být podle Syrovátky technické zázemí. "Jsou potřeba dokonalé nástroje, občas bude třeba improvizace. Vše bude samozřejmě bezpečné," dodal.


Poprvé se metodou N.O.T.E.S. operovalo loni v dubnu ve Štrasburku, od té doby bylo tímto způsobem provedeno na světě asi 50 operací. Právě ve Štrasburku se na odoperování žlučníku novou metodou připravoval i mělnický chirurg. Další centrum, kde tuto techniku rozvíjejí, je Hamburg.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele zdenek eeger
  zdenek eeger (anonym)

  bojm se operace žlučniku.prosím poradte mě prosím.

  Bře 06, 2010
 • Obrázek uživatele re
  re (anonym)

  bojm se operace ...operace zlucniku nic neni je to prochazka ruzovou zahradou neboj

  Čer 04, 2010
 • Obrázek uživatele Veronika
  Veronika (anonym)

  Dobrý den, ta operace žlučníku pochvou se mi nějak nezdá. Píšete, že pacientka nesmí mít gynekologické potíže, ale co když je ještě panna? Nemocný žlučník můžou mít i mladé ženy, které jsou ještě panny. To přidou o panenství s chirurgickýma nástrojema?

  Srp 21, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama