Masticha, utajené zdraví z ostrova Chios

Žvýkání gumy založené na přírodním latexu s různými přísadami, sladidly a barvivy je v současnosti tak běžné, že je lze prohlásit za součást západní kultury. Pohledem do historie můžeme ale zjistit, že žvýkání různých přírodních produktů bylo populární i u jiných civilizací.

Zkusme se inspirovat ve starověkém světě, kde byla mimořádně ceněna masticha a to nejen kvůli samotnému žvýkání, ale i pro nesporné pozitivní účinky na lidský organismus.  

Ostrov Chios, domnělé Homérovo rodiště, je stejně jako mnohé další řecké ostrovy doslova okouzlující. Je krásný ve všech obdobích od jarních květů přes letní vedra a podzimní melancholii až po mírné zimy. Okolní Egejské moře je modré tak, jako žádné jiné moře na světě.  A lidé jsou stejně pohostinní jako spjatí se svými domovy a půdou. Pro ostrov je typické prolínání evropské kultury a Orientu. Podobně jako jinde na okraji Malé Asie jsou zde patrné stopy antiky, alexandrijského období, byzantské doby i období turecké nadvlády a osvobozování Řeků.

Skutečně výjimečný je Chios produkcí mastichy, jedinečné přírodní látky, používané již od starověku pro svěží dech a bělení zubů. Masticha se získává jako pryskyřice ze stromu Řečík lentišek a po čištění a třídění se buď spotřebovává v původní podobě nebo se lisuje a nebo se používá jako přísada do jídel, cukrovinek a kosmetických přípravků.  Přesto, že se pro průmyslové využití získává pryskyřice z Řečíku lentišku i jinde na světě, nikde jinde nemá takové účinky jako ta z jižní části Chiu. Název Chios masticha je proto uznán jako Chráněné označení původu Evropské unie.

Masticha pro bílé zuby, svěží dech a zdravé zažívání

Bělení zubů bylo tím hlavním, proč byla masticha tak ceněna ženami antického světa. Ve starověkém Římě a v Alexandrii byla masticha velice drahá surovina a kvůli tomu dostupná jen privilegovaným.  Příslušníci bohaté římské společnosti si mastichu oblíbili při hledání nových exotických zážitků nejprve pro ústní hygienu a svěží dech, ale postupně ji žvýkali prostě pro radost.
Masticha působí při žvýkaní na ústní dutinu antibakteriálně, odstraňuje zubní plak, pomáhá čištění zubů a tím odstraňuje zápach z úst. Výzkumy z roku 1985 potvrdily redukci bakteriálního plaku o více než 40% pouhým žvýkáním surové mastichy. Navíc má přirozenou pryskyřičně ovocnou vůni, která nemusí být každému napoprvé příjemná, zvlášť pokud je zvyklý na prefabrikované vůně některých sladkostí, ale která je po nějakém čase jedním ze zdrojů příjemných pocitů při žvýkání.
Svěžího dechu je dosaženo i antibakteriálním působením v celém zažívacím traktu. Při dlouhodobém užívání hojí masticha peptické vředy a zabíjí bakterii Helicobacter pylori, která kromě vředů způsobuje také gastritidu a zánět dvanácterníku. Potvrdila to mimo jiných studie nottinghamské univerzity z roku 1998.
Jako by nebylo pozitivních účinků mastichy z Chiu dost, probíhající výzkumy prokazují její schopnost absorbovat cholesterol a snižovat krevní tlak.

Mastichové produkty

Žvýkačky z mastichy

Žvýkačky s příměsí mastichy jsou zpracované do podoby dražé jako běžné žvýkačky. Kromě mastichy a mastixového oleje obsahují i další přísady, aby vyhověly běžným spotřebitelům (změkčovadlo, gumový základ apod. a u varianty Dental i xylitol a fluorid). Žvýkačky působí antibakteriálně v ústech i v žaludku.

Surová masticha

Surová masticha je původní forma pryskyřice z Řečíku lentišku. Dodává se v třech hrubostech ?slz? (malé, střední a velké) a nezávisle na velikosti se žvýká. Sežvýkání mastichy je pro její uživatele oblíbený rituál často opakovaný několikrát denně. Původní pryskyřice je poměrně tvrdá a křehká a teprve rozmělněním v ústech dojde k přeměně na gumovou hmotu. Zkušení uživatelé často kombinují různé tvrdosti pryskyřičných slz, aby dosáhli určité měkkosti při žvýkání. Důležité je, že masticha neztrácí při žvýkání svoji původní chuť.
Nepokoušejte se mastichu porovnávat s běžně prodávanými žvýkačkami.  Uvědomte si, že masticha je zcela původní přírodní produkt, bez jakýchkoli příměsí na doslazení, dochucení, obarvení a podobně. Uvědomte si také, že účinky, které jsou často v reklamě přisuzovány některým žvýkačkám v oblasti odstranění zubního plaku a redukci bakterií, jsou na minimální úrovni ve srovnání s pryskyřicí masticha.

Esenciální olej z mastichy

Olej z mastichy je používán jako přísada do jídel a kosmetických přípravků. Podobně jako pudr se i olej používá při žaludečních vředech a podobných problémech nebo prostě jako vynikající dochucovadlo. V kosmetice se využívá působení oleje v podomácku vyrobených prostředcích pro redukci vrásek, obnovu kolagenu a také v zubních pastách na šetrné bělení zubů.

Další výrobky z mastichy

Masticha je jedním z prvních známých koření. Používá se jako přísada do mnoha pokrmů středomořské kuchyně.
Na trhu jsou sušenky, bonbony a dokonce i zmrzlina s mastichou.
Z drogistického zboží se nabízí mýdla s mastichou, speciální mastichové zubní pasty a tělové krémy.

Veškerý soritment můžete zakoupit na www.001shop.cz

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele palden
  palden (anonym)

  mne zistili helikobaktera a kedze nechcem silne anitibiotika,hladam nieco prirodne. Nasiel som rakytnikovy olej ale super vypada tato masticha - vraj do mesiaca vylieci vredy aj helikobaktera, som zvedavy … http://www.mastichaterapia.com

  Čer 21, 2014
 • Obrázek uživatele Karninka
  Karninka

  mne zistili helikobaktera a...Být vámi tak se obrátím na certifikované výrobky s mastichou a schválené výrobky. Prodejce mastichaterapia vypadá jako fake a nemá registrované výrobky :(

  Srp 05, 2014
 • Obrázek uživatele Mia
  Mia (anonym)

  První den s tobolkama Mastichy.Uvidíme. Dostupnost v lékárnách.

  Led 20, 2015
 • Obrázek uživatele peter
  peter (anonym)

  Být vámi tak se obrátím...Masticha terapia fake urcite neni , vsetky vyrobky maju registrovane a za najvyhodnejsiu cenu na trhu.a to zrejme niekomu vadi.. ty karninka evidentne pracujes pre ineho vyrobcu..vies,existuje aj lepsi sposob reklamy ako klamanie a ociernovanie konkurencie

  Feb 03, 2015
 • Obrázek uživatele mima
  mima (anonym)

  Masticha terapia fake urcite...prosim vas neviete kde kupim v bratislave tu mastichu. dakujem

  Bře 06, 2015
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  mel jsem helikobaktera, je to pekne neprijemny, masticha zabrala, uzival jsem dlohodobe mastichovou kuru od http://www.mastichaterapie.cz, citim se mnohem lepe, proste to funguje

  Bře 07, 2017
 • Obrázek uživatele Vilma Marešová
  Vilma Marešová (anonym)

  mel jsem helikobaktera, je to...Dobrý den Nakupuji na masticha.cz nebo v obchodě v Krakovské. Maximální spokojenost, hlavně s přístupem a znalostmi personálu. V.

  Črv 31, 2017
 • Obrázek uživatele Slavo
  Slavo (anonym)

  Mal som Helikobaktera, mňa masticha a diéta vyliečili.

  Feb 10, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama