Reklama

Masáž proti zácpě

Masírujete-li tlusté střevo, může to být velmi léčivé a může to odstranit některé usazeniny, které se vytvořily během let. Použijte k tomu krém smíchaný na základě olivového oleje nebo kuchyňský olivový olej, k němuž přidejte několik málo kapek doporučených éterických olejů.

1. Při každé masáži tlustého střeva je důležité ošetřit napřed sestupnou část na levé straně. Položte ruku pod slezinu na levou stranu těla. Nechte zápěstí jemně klouzat přes tlusté střevo a pokuste se vycítit hrudky nebo nadmutí. Nechte ruku putovat dolů na vnitřní straně kyčelní kosti a potom ji pomialu táhněte směrem ke stydké kosti. Toto cvičení proveďte třikrát.

2. Nyní začněte blízko jater na pravé straně těla přímo pod žebry a nechte znovu zápěstí jemně klouzat od pravé strany těla k levé straně, dbejte na městnání a zhrudkovatění a potom sledujte sestupné tlusté střevo,jak bylo vysvětleno v bodě 1. Proveďte toto cvičení třikrát.

3. Tentokrát začněte u nejnižší části vzestupného tlustého střeva na vnitřní straně pravé kyčle. Nechte zápěsí třikrát klouzat nahoru směrem kjátrům.

4. Sledujte průběh tlustého střeva od nejnižšího bodu vzestupného traktu až ke krajině jater, potom naproti ke slezině, dolů k levé kyčli a mírně až ke stydké kosti. Třikrát.

Reklama

5. Masírujte celé tlusté střevo krouživými pohyby prstů, zatímco budete ještě dvakrát sledovat průběh tlustého střeva ve směru hodinových ručiček. Při tomto pohybu můžete obzvlášť dobře působit na ztvrdlé zóny, když je budete masírovat v malých kruzích a potom budete prsty putovat dál, když se zóny trochu uvolní. Tímto způsobem se dostane do pohybu energie v tlustém střevě. Zácpy se uvolnĺ.

Myslete na to, že trvalo roky, než dosáhlo vaše tlusté střevo svého současného stavu a neočekávejte tedy, že bude po několika málo sezeních opět v pořádku! Možná si všimnete, že stolice je trochu tmavší než obvykle. To znamená prostě jen, že se uvolnily staré odpadní produkty, které se usadily na stěnách třeva a byly vyloučeny. (Pokud byste si však všimli ve stolici krve, měli bys te se poradit se svým lékařem).

Existuje obzvláštní zóna, která se výtečně hodí pro masáž, ovšem je často trochu bolestivá! Sval fascia lata se táhne po vnější straně stehna od kolene až na konec stehna. A sice přibližně tam, kde se nachází postranní šev džínů. V jedné formě terapie, které se říká "užitá kineziologie" nebo "Touch for health" (z angl.- dotyk pro zdraví, pozn.překl.) je tento sval spojený s tlustým střevem. Pravděpodobně ho cítíte při doteku jako měkký, tak i uzlovitý, ale když ho masírujete olejem nebo ho prostě trochu třete přes kalhoty, podporujete tím funkci tlustého střeva.

Doporučené éterické oleje: fenykl, heřmánek - éterické olej by měly být v lékopisné kvalitě.

Zdroj: Jennifer Harperová - Tajemství čínského léčitelství, nakladatelství Moba

Reklama

Komentáře

Inkognito (Po, 30. 6. 2008 - 09:06)
dík za radu protoze mám zácpu docela často tak to vyzkouším zrovna ted mě bolí břicho včera mě bolelo až křečovitě!tak to vyzkoušíííím
!snad to bude fungovat...
lada (Po, 26. 12. 2011 - 14:12)
Na vleklé bolesti břicha mi pomohlo jíst k snídaní jeden krajíček chleba namazaný taveným sýrem a na to rozmačkaný česnek 4 stroužky nebo i více kolik sneseme ,7 dní.
Rentiér (Po, 26. 12. 2011 - 15:12)
Na vleklé bolesti břicha mi...No potěšpánbu a jak to snáší Tvé okolí? :)
! (Po, 2. 1. 2012 - 15:01)
Kdo jí cibuli, k tomu nechodí lékař. Kdo jí česnek, k tomu nechodí nikdo.
Radek (Pá, 25. 9. 2015 - 20:09)
Zdravím kam byste mi doporučili zajít na masaž či saunu? Dost sportuju a hodila by se mi i nějaka regenerace tak hledám nějaké welnes centrum v Praze. Díky :)
Madda (Pá, 25. 9. 2015 - 21:09)
Kdo jí cibuli, k tomu...Vykřičníku, tohle mě fakt pobavilo! Jestli můžu poradit - ráno si dám nejdříve teplou vodu, potom kávu s mlékem nebo čaj, prostě teplé tekutiny, a jen výjimečně se to na wc nepovede! :-) Teprve pak snídat. A ještě dodávám - vyhnout se pokud možno salámu a masu, jíst hodně vlákniny, ale to je tak notoricky známé...
Kosi (So, 17. 10. 2015 - 19:10)
Ono existuje něco jako masaž proti zacpě? :D
Jirka (So, 17. 10. 2015 - 19:10)
Ono existuje něco jako...Přečti si článek
Poulik (St, 21. 10. 2015 - 18:10)
Jo a z vlastní zkušenosti říkam že to fakt funguje, ač to muže znit hrozně tak po masaži břicha jsem se vyborně uvolnil…..
Kosi (Čt, 22. 10. 2015 - 22:10)
Přijde mi to divny :D ale když se nad tim zamyslim tak je fakt že když ti ty střeva promačkaj tak by mohli napomoct k tomu aby se ti střeva dala do pohybu a tim se ti ulevilo…
Karel (So, 29. 10. 2016 - 10:10)
Na každého působí n+co jiného ale mě pomáhá 10 kapek Cholagolu před spaním.Za zkoušku nic nedáte.
Sestra (Po, 18. 9. 2017 - 09:09)
Velice přínosné zacpu to uvolní hned míč doporučuji
A nebojte se přitlačit
Reklama