Majitelům MP3 přehrávačů hrozí vážné poškození sluchu

Pět až deset procent majitelů přehrávačů MP3, jako je třeba populární iPod, by podle aktuální studie mohlo trvale přijít o sluch. Hrozba se týká lidí, kteří nejméně pět let hudbu ze svého přehrávače poslouchají více než hodinu denně na vysokou hlasitost, uvedli vědci z Vědeckého výboru pro vznikající a nově zjištěná zdravotní rizika (SCENIHR).

Během posledních čtyř let se přitom v unii prodalo kolem 124 až 165 milionů přehrávačů MP3. Podle odhadů pak v evropské sedmadvacítce denně hudbu z nich poslouchá 50 milionů až 100 milionů lidí. Trvalou ztrátou sluchu je tak podle vědců ohroženo mezi 2,5 milionu až deseti miliony osob.

"Znepokojuje mne, že tolik, zvláště mladých lidí, kteří si často hudbu hlasitě pouštějí z přehrávačů nebo z mobilních telefonů, si nevědomky může nezvratně poškodit sluch," sdělila novinářům eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Meglena Kunevová. Podle ní je proto potřeba, aby lidé o rizicích věděli a přizpůsobili jim své chování. Zároveň bude podle ní možná nutné ve světle nových vědeckých poznatků přezkoumat současné zdravotní limity, aby držely krok s moderními technologiemi.

V současnosti evropské standardy omezují hladinu hluku z přehrávačů MP3 na 100 decibelů. Ztráta sluchu přitom hrozí už tehdy, poslouchá-li člověk pravidelně více než hodinu denně hudbu hlasitější než 89 decibelů. "Poškození lze přitom předejít, pokud se omezí hlasitost hudby a doba, po kterou je jí člověk vystaven," uvedla dnes Evropská komise, která si studii u vědců objednala.

Nejde přitom o první vědecké varování před tímto rizikem. Australská Národní akustická laboratoř v Sydney například podobné varování publikovala již před třemi lety. Podle letošní studie provedené v Nizozemsku mladí lidé o rizicích spojených s přehrávači sice vědí, ale nevěnují jim přílišnou pozornost.

Prodeje přehrávačů MP3 přitom na celém světě v posledních letech rostou, Česko nevyjímaje. Například společnost Apple, jež trhu s nimi dominuje, jenom ve svém třetím fiskálním čtvrtletí, které skončilo 28. června, prodala 11 milionů těchto přístrojů. To bylo meziročně o 12 procent více.

Zdeněk Fučík - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Nevíte, zda se dá někde půjčit měřič hluku, případně co stojí, kdyby se koupil?

  Lis 16, 2008
 • Obrázek uživatele David
  David (anonym)

  Digitalni hlukomery stoji dnes pod 2000,-

  Lis 16, 2008
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Pokud nevezmete v úvahu rezonance hlavy s nepřirozenými tvary akustických křivek a poskozování tímto způsobem, budete na slepé koleji. Ta medicina je blbá...

  Lis 18, 2008
 • Obrázek uživatele charon
  charon (anonym)

  Europska komisia varuje! Majitelom ostrych nozikov hrozi porezanie pri nadmernom krajani. Noziky boli dokonca zaznamenane ako casta pricina bodnych ran pri lupeznych prepadnutiach (92% bodnych ran v EU bolo sposobenych nozmi). Komisia uz menovala specialnu radu, ktora bude skumat tieto nepriaznive vplyvy nozikov a spracuje navrhy administrativnych opatreni na omedzenie pouzivania nozikov na maximalne hodinu denne, priecny pritlak na maximalne 20N a pozdlzny 1N. Zaroven bude z bezpecnostnych dovodov zakazane pouzivanie nozikov pri lupeznych prepadnutiach.

  Lis 25, 2008
 • Obrázek uživatele lenicka131313
  lenicka131313 (anonym)

  No zkusil bych raději tento: http://www.digiplus.cz/mp3-prehravac-fun-beat-8-gb-em270-microsd-70-hod/ kvalitou a výdrží jednoznačně přesahuje kvalitu recenzovaného! Ale záleží na každém. Já dopourčuji odkazovaný

  Čer 24, 2010
 • Obrázek uživatele Monika
  Monika (anonym)

  Nevíte, zda se dá někde...Kdo by zapůjčil hlukometr?

  Črv 01, 2010
 • Obrázek uživatele Moniko,
  Moniko, (anonym)

  zkus to v půjčovně hlukoměrů.

  Črv 01, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama