Má výživa kloubů smysl?

Pro člověka znamená ztráta pohyblivosti snížení kvality života a zhoršení společenského a pracovního uplatnění. Teprve s postupujícím věkem si uvědomíme, jak je důležité mít zdravé a pohyblivé klouby.

Co vlastně je osteoartróza?
Osteoartróza byla dříve považována za degenerativní onemocnění neobnovující se chrupavky, ale dnes je odborníky klasifikována jako soubor degradačních a zánětlivých pochodů, jež ničí měkké i tvrdé kloubní tkáně a je viděna jako selhání obnovy chrupavky. V průběhu osteoartrózy dochází zpočátku k nezdravému zvýšení metabolické a enzymatické aktivity v chrupavce, je zvýšená hydratace chrupavky, která se stává měkčí a méně odolnou k zátěži. Postupně je možné pozorovat rozvláknění chrupavky a vznik trhlin na jejím povrchu. Současně se mění i kost pod chrupavkou. Konečným výsledkem je destrukce chrupavky i kosti.

Osteoartrózou jsou postiženy především velké nosné klouby - kolena, kyčle, páteř, ramenní klouby, ale i drobné klouby rukou a nohou. Postihuje kromě chrupavky nejen subchondrální kost a kost kloubů a kloubní pouzdro, ale také vazy, šlachy a svalstvo, které kloub ovládají. Osteoartróza tak není pouze degenerativní onemocnění kloubů, které je důsledkem stárnutí a opotřebování kloubů, jak se dříve myslelo, ale postihuje i mladší lidi a její mikroskopické známky, a někdy i projevy, lze pozorovat už u dvacetiletých. Je podmíněno geneticky, ale významně ovlivňuje jeho vznik a průběh životní styl, způsob pohybu a výživy.


Bolí mě klouby, co tedy dělat?
Současná strategie léčby osteoartrózy si klade za cíl zmírnit obtíže, bolesti, zlepšit funkci kloubů, zpomalit progresi osteoartrózy a oddálit instalaci endoprotézy, respektive překlenout období mezi I. až IV. stupněm osteoartrózy. Teprve ve čtvrtém stupni je poškozený a bolestivý kloub možné nahradit endoprotézou. Dříve to možné není. Vývoj od prvního do čtvrtého stupně většinou trvá desítky let, kdy je nemocný sužován citlivostí kloubů na chlad, bolestmi kloubů při pohybu, startovacími bolestmi až po bolesti kloubů v klidu, ve spánku. To vše vede ke snížení kvality života.
Podle doporučení odborných lékařských společností by terapie měla být komplexní a zahrnovat i nefarmakologickou terapii, která se jeví jako velmi účinná až v 97 % případů. Zahrnuje změnu životního stylu, pravidelné kondiční cvičení, redukci hmotnosti, ortopedické vložky, opěrné pomůcky, termoterapii, psychoterapii, balneoterapii, dietoterapii - což je úprava jídelníčku, ve kterém by dle výzkumu prof. MUDr. Milana Adama, DrSc. měly být zahrnuty kolagenní peptidy, které jsou jedinou formou kolagenu s prokázanou biologickou aktivitou

Má výživa kloubů smysl?
Toto je otázka, kterou stále klade řada lidí, neboť bolesti kloubů způsobené osteoartrózou postihují 80% padesátiletých a 90% sedmdesátiletých. Už v letech 1963-1966 byly provedeny velké populační studie Lawrence a spol. na 1098 mužích a 1198 ženách patnáctiletých a starších. Ukázaly, že u některých osob osteoartrotický proces začíná již ve třetím desetiletí, dále že prevalence u obou pohlaví stoupá s věkem, přičemž ke zřetelnému vzestupu pokročilých forem dochází po 55 roku věku. S prodlužující se délkou života hledá medicína, tak jako řada lidí, užitečné řešení problému, jak zpomalit stárnutí tkání kůže, cév a také pohybového aparátu. Všechny tyto tkáně tvoří kolagen, vláknitá, ve vodě nerozpustná bílkovina, která tvoří 30 % všech tělních bílkovin. Právě proto byla ve 20. století na tuto bílkovinu a její degradační produkty (želatinu a kolagenní peptidy) upřena pozornost.


Co jsou kolagenní peptidy?
Kolagenní peptidy jsou fragmenty nativního kolagenu. Jedná se tedy o stokrát menší molekulu kolagenního původu, která umí vstoupit do buněk chrupavky i kosti. Přináší jim informaci a stavební látky a podněcuje tak chrupavkové buňky k tvorbě mladých kolagenních molekul. Ty pak regenerují kolagenní strukturu chrupavky. Již za jedenáct dní dochází ke zdvojnásobení tvorby kolagenu typu II v chrupavce.
Molekulová hmotnost kolagenu nativního je 300.000 Da, molekulová hmotnost kolagenních peptidů je cca 3000 Da, tedy 100 krát menší. Proto také mohou tyto menší buňky vstoupit do buněk a tam ovlivňovat jejich činnost.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Mirka
  Mirka (anonym)

  Je tedy dobre brat kolagen bioaktivni a morsky?

  Čer 20, 2018
 • Obrázek uživatele no
  no (anonym)

  Výživa je takový risk, někomu zabere a někomu ne.

  Čer 20, 2018
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Výživa kloubů smysl má - pro ty, kteří prodávají předražené neúčinné "doplňky stravy".

  Čer 21, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama