Reklama

Lví hříva - houba pro podporu trávícího traktu i mozku

Různým houbám jsou po staletí připisovány léčivé účinky. Zejména v tradiční čínské medicíně se léčivé houby používají při různých onemocněních. Jednou z těchto hub je Hericium erinaceus - Korálovec ježatý, známější pod názvem lví hříva.

Co je to hříva lví?

Lví hříva je bílá, chlupatá houba, která roste především ve starých bucích. V nizozemštině se jí také říká paruka. Ve francouzštině se této houbě říká pom pom blanc. Všechny názvy odkazují na charakteristický chlupatý vzhled houby. Lví hříva pochází z Evropy, Severní Ameriky a Asie. V Nizozemsku je lví hříva ohrožený druh. Vyskytuje se především v Gelderlandu, Brabantu a v jižních a severních nizozemských dunách.

 

Lví hříva v tradiční medicíně

Reklama

V tradiční čínské medicíně (TCM) se lví hříva používá především při zažívacích potížích, jako je gastritida, žaludeční vředy, pálení žáhy, reflux a zlepšení trávení. Podle TCM má Lion's Mane schopnost harmonizovat žaludek a trávicí systém a chránit a zklidňovat sliznice

Kromě zažívacích potíží se houba v TCM používá také při neurologických potížích, jako je demence, Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, roztroušená skleróza a neuropatie, a na podporu duševních funkcí, paměti a koncentrace. 

 

Současný výzkum lví hřívy

V současné době jsou účinky lví hřívy předmětem rozsáhlého výzkumu. Byl například proveden výzkum její potenciální schopnosti podporovat mozkové funkce. Studie ukazují, že Lví hříva obsahuje látky, které jsou důležité pro podporu růstu a diferenciace neuronů (nervový růstový faktor, zkráceně NGF). 

Antidepresivní účinky Lví hřívy byly rovněž zkoumány a porovnávány s běžnými antidepresivy. 

Kromě toho byly široce studovány účinky lví hřívy na trávení. Uvádí se například, že Lví hříva má prebiotický účinek, podporuje růst prospěšných střevních bakterií a zlepšuje zdraví trávicího traktu. 

Přestože má Lví hříva příjemnou chuť a hodí se k pokrmům, jako je rizoto, těstoviny, kari a polévka, obvykle se houba užívá ve formě kapslí, prášku nebo extraktu. Tím je také zajištěno, že dostanete ty části houby, které mají léčivé účinky, a jaké množství houby požijete.

 

 Mattisson Lví hříva v kapslích 

Sortiment firmy Mattisson zahrnuje BIO kapsle Lví hříva (Lion's Mane) a BIO prášek Lví hříva . Ty jsou vyrobeny z hlízovitého plodnice houby. Stonek, chlupy a výtrusy se nezpracovávají. Substrát (půda), na kterém se houba lví hříva pěstuje, je směs dřevěných pilin, pšeničných otrub, cukru a vápna. Tento substrát je stejně jako samotná houba 100% ekologický. Substrát se s ní samozřejmě nezpracovává. 

 

Dávkování houby Lví hříva

Dávkování u kapslí je jedenkrát až čtyřikrát denně 1 kapsle zapitá vodou během jídla nebo po něm. Užívání houby lví hříva je dobře snášeno bez nežádoucích vedlejších účinků. Nepřekračujte doporučené dávkování.

Zdroj: Mattisson

Reklama

Komentáře

Default User Image
VB (Ne, 11. 2. 2024 - 12:02)

Korálovec ježatý - hericium je velmi užitečná a léčivá houba. Lze ji najít v chladnější části roku na  listnáčích, ale je poměrně vzácná. Lze ji i zakoupit v prodejnách s přírodními léčivými přípravky mj. i v apatyce Astral na Andělu

Reklama