Reklama

Long Covid a dietní opatření

COVID-19 má větší dopad na některé lidi než na jiné. Ti, kteří bojují s vážnější formou nemoci, se často potýkají s dlouhodobými následky. Větší poškození těla u těchto lidí vede k delšímu procesu uzdravení. Vědecké studie naznačují, že toto rozsáhlejší poškození může způsobit silnější zánět, zvýšenou tvorbu reaktivních kyslíkových druhů (známých jako ROS) a poškození mitochondrií, což jsou části buněk, které nám poskytují energii.

Oprava mitochondrií, když se dostanou do problémů, může zlepšit stav u lidí trpících chronickou únavou a dalšími stavy, kde tělu chybí energie. Zlepšení těchto mitochondrií by mohlo vést ke zmírnění různých symptomů, od bolesti až po nedostatek energie, i u lidí trpících následky COVID-19.

Tento článek se soustředí na to, jak může strava a určité látky pomoci lidem se syndromem po COVID-19. Vyvážená strava s vhodnými potravinami a správnou živinovou podporou může být klíčem pro mnoho lidí. Existují látky ve stravě, které mohou snižovat zánět a reaktivní kyslíkové druhy v buňkách, což může pomoci opravit poškozené mitochondrie a obnovit energii.

Některé látky ve stravě mohou vést k dysfunkci mitochondrií a snížené produkci energie. Tato dysfunkce může být spojena s chronickou únavou a dalšími zdravotními problémy. Existují však také látky, které jsou přírodního původu a mohou pomoci buňkám a mitochondriím obnovit se a fungovat lépe.

Důležité je také řešit nadměrný zánět a minimalizovat tvorbu volných radikálů v těle. Kontrola těchto dvou faktorů je klíčová pro proces uzdravení.

Reklama

Infekce COVID-19 může poškodit různé orgány v těle, jako jsou plíce, srdce, játra a další. Následky mohou být závažné a mohou způsobit selhání více orgánů. Je důležité sledovat tyto potíže a hledat způsoby, jak tělu pomoci se uzdravit.

Vysoká hladina cukru v krvi (hyperglykémie) u lidí s COVID-19 může být problémem. Tato hyperglykémie může ovlivnit schopnost těla bojovat proti infekci a uzdravit se. Je důležité sledovat hladinu cukru a pečlivě vybírat potraviny, které ji udrží v rovnováze.

Strava hraje důležitou roli v podpoře zdraví po nákaze COVID-19. Konzumace potravin bohatých na antioxidanty a látky s protizánětlivými vlastnostmi, jako jsou ořechy, česnek,zázvor, granátová jablka, lněná semínka, řepa, jablka, švestky, tmavá čokoláda, česnek, kiwi a borůvky, může podpořit uzdravení.  Tyto potraviny obsahují látky, které mohou snižovat zánět a podporovat zdraví.

Stejně tak je důležité udržovat se dostatečně hydratovaným a minimalizovat příjem rafinovaných sacharidů a zpracovaných potravin.

V článku Long Covid - navrhovaný ortomolekulární protokol přinášíme podrobný přehled doplňků stravy, které jsou dle různých studií nápomocny při léčbě LONG COVIDU.

MK

Reklama

Komentáře

Reklama