
Rytmus, jednotlivé tóny, zvuk hudebních nástrojů či jiných vokálních prostředků - to vše můžeme využít a uvést v soulad s fyziologickou činností svého těla. A není k tomu ani třeba mít rozsáhlé znalosti o hudbě. Každý z nás je hudebně založen. Je to vrozené naší povaze. Hudba nás obklopuje a promlouvá k nám od okamžiku početí - od zvuků, které k nám pronikají přes plodovou vodu v průběhu těhotenství, až po rytmický tep našeho srdce. Hudba a rytmus jsou sám život.
Hudba léčí, proto by se měla stát vědomou a aktivní součástí našeho programu péče o zdraví. I když nedokážeme vyzpívat určitý tón či zahrát na nějaký hudební nástroj, vždy existuje nějaký nesložitý přístupný způsob, jak využít posvátný zvuk k léčení. Dovedeme-li hovořit, dovedeme také léčit prostřednictvím zvuku.
Lidský hlas může být nástrojem léčení, který podporuje životní energii. Na různých místech světa se setkáváme s vírou v jeho léčivé vlastnosti. Šamani a svatí muži v primitivních společnostech využívali řeči duchů, aby navázali kontakt s vyššími silami a tak získali patřičný lék. Indiánský kmen Huičalů věří, že duše či vědomí vysílá vibrace o vyšší frekvenci, které vnímáme jako syčivý či pískavý zvuk. jsou přesvědčeni, že v průběhu nemoci duše odchází ven z těla, a proto šaman napodobuje tento zvuk, aby duši přilákal zpět do fyzického těla a tak mu vrátil zdraví.
Také Pythagoras například uznával výrazné terapeutické účinky lidského hlasu. Nemoci léčil předčítáním poezie. Učil studenty, že vypracovaný, správně modulovaný hlas, krásná slova a jejich metrické a rytmické uspořádání dokážou obnovit rovnováhu těla a duše.
Mantra jóga je jedinečnou technikou sebeuvědomění prostřednictvím vnitřních zvuků (váda), probuzených intonováním a odříkáváním manter. V tibetském buddhismu je nejdůležitějším hudebním nástrojem právě lidský hlas a tibetští mnichové se cvičí v umění využívat vnější projekce vokálního zvuku k rozeznění vnitřních vibrací. Hlava a hrud' slouží jako rezonanční dutiny, které po utichnutí vnějšího zvuku šíří zvuk ozvěnou dál v mysli a dalších tělesných síních.
Komentáře (6)
- odpovědět
Bře 16, 2006- odpovědět
Kvě 13, 2007- odpovědět
Črv 19, 2008- odpovědět
Pro 30, 2008- odpovědět
Kvě 31, 2009- odpovědět
Zář 18, 2009Přidat komentář