Lidem alergickým na roztoče usnadní život vhodná opatření

Každý čtvrtý Čech trpí alergií, nejčastěji na pyl nebo roztoče. Zatímco alergici na pyl mají v zimě od potíží pokoj, lidé alergičtí na roztoče bojují s problémy celý rok. Podle lékařky Blanky Haindlové je ale možné těmto lidem řadou opatření život usnadnit.

"Prvopočátek alergií na roztoče je v matracích a péřových přikrývkách, kde se prachu a roztočům daří nejlépe. Postel je pro ně ráj, průměrně 90 procent alergenů v bytě pochází právě z lůžek," řekla odbornice ČTK. Určitě se tedy podle ní vyplatí nepodceňovat úklid prostor ke spaní.


Roztoč je drobný členovec příbuzný klíšťatům, je třetinu milimetru dlouhý, pouhým okem neviditelný. V postelích má ideální prostředí - vhodnou teplotu, vlhkost i dostatek obživy. Živí se malými kousky kůže, lupů a vlasů, které se zachycují v matracích a lůžkovinách. V příznivých podmínkách se rychle množí a jeho výkaly způsobují lidem alergické reakce.


"Dušnost, kýchání, obtížné dýchání, trvalá rýma a nepřestávající kašel, to jsou nejčastější příznaky alergie na bytové roztoče. V každé domácnosti jich s lidmi žije kolem tří desítek základních druhů," řekla alergoložka.


Matrace, polštáře a přikrývky obsahují podle ní miliony roztočů. Nejvíce jich je v bavlněných látkách. V jednom gramu prachu je až 15.000 roztočů.


Roztoč žije dva až čtyři měsíce, za tu dobu vytvoří dvěstěkrát více odpadu, než váží. Po uschnutí víří jeho výkaly jako nepatrné částice vzduchem. "Teplota 22 až 26 stupňů Celsia, tma, vlhkost až 80 procent, to jsou podmínky pro roztoče ideální," upozornila lékařka.


I když na první pohled vypadá postel čistě, samotné praní lůžkovin podle odbornice nestačí. Existuje už povlečení z tak husté látky, že jím roztoč neprojde. Ani k němu se nedostane výživa z odpadlých šupin kůže a roztoč hyne. Povlečení je však velmi drahé a ne každý si je může koupit.


Řešením je podle odbornice přírodní sprej. Po první aplikaci se nanáší znovu po čtyřech až šesti týdnech, ochranný účinek vydrží osm měsíců až rok. Přípravek obsahuje látku ze semen stromu azadirachta indická. Pro lidský organismus je tato látka neškodná. Více na www.milbiol.cz.

Rady pro ochranu před roztoči 1. Matrace mějte vždy ve snímatelném obalu
2. Kupte si povlečení z materiálu, které je možno prát v alespoň 60 stupních Celsia

3. Prostěradlo perte každých 14 dní

4. Věnujte úklidu obydlí dostatečnou pozornost

5. V bytě udržujte vždy stejnou teplotu a vlhkost

6. Používejte spreje proti roztočům

7. Po ránu vyvětrejte postel, nezastýlejte hned

8. Omezte v bytě koberce, čalouněný nábytek, závěsy

9. Vyvarujte se lůžkovin s obsahem peří

10. Větrejte, větrejte, větrejte

Zdroj: Aspen PR

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Ida
  Ida (anonym)

  Přípravek na hubení rozotčů jsem si dnes zakoupila, cena sice je vysoká-250 kč, ale říkala jsem si, že pokud to pomůže, peníze ráda vydám. Doma jsme z návodu zjistila, že toto balení vyjde na postřik jen jedné matrace, takže pokud bych chtěla postřik i na přikrývky, musím zakoupit další balení a to se ještě vše opakuje po 4 týdnech. To už by bylo pro mě finančně nákladné. Takže jsem zklamaná. Teď je, aby to skutečně pomohlo.

  Črv 31, 2008
 • Obrázek uživatele Linda.now
  Linda.now (anonym)

  Dlouho jsem trpěla alergiemi a nakonec i doktor mi doporučil výměnu polštáře. Koupila jsem proto tento a jsem spokojená. http://www.prikryvky-deky.cz/polstar-san-diego-1-1-kg-87

  Led 11, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama