Lidé si v internetové knížce budou moci hlídat poplatky

Lidé si budou moci sami hlídat na internetu, jestli už dosáhli pětitisícového ročního limitu na poplatky u lékaře, za položku na receptu a doplatky na léky. Umožní jim to internetová zdravotní knížka, kterou si nově budou moci zřídit pojištěnci všech devíti zdravotních pojišťoven. ČTK to řekl výkonný ředitel společnosti IZIP Tomáš Mládek.

Internetový přístup ke zdravotním informacím (IZIP) má milion lidí, tedy každý desátý, a zhruba čtvrtina poskytovatelů péče, tedy 9000 zdravotníků a 55 nemocnic, k tomu i 300 lékáren. Kromě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která se na budování systému podílela i finančně, se letos připojila Česká národní zdravotní pojišťovna a od příštího roku se připojí Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. IZIP tak pokryje 80 procent pojištěnců.

Podle Mládka je ale poptávka po této službě i mezi ostatními pojištěnci, proto od ledna spustí IZIP projekt i pro ně. "Ti, kterým to neplatí jejich zdravotní pojišťovna, si budou moci za 300 korunový roční poplatek zřídit vlastní internetovou zdravotní knížku," řekl.

V internetové zdravotní knížce má každý zapsané nemoci, vyšetření, včetně laboratorních výsledků, a také užívané léky. Od ledna se data o nemocech a léčbě rozšíří o údaje, co si lékař na pacienta vyúčtoval a co a v jaké ceně pojišťovna uhradila. "Od května pak přibude i přehled zaplacených poplatků, které zavádí reforma zdravotnictví," upřesnil Mládek.

Uvedl, že od ledna příštího roku budou mít lékaři k dispozici také novou verzi IZIP se statistikami předepsaných léků. Každý lékař si bude moci ověřit, jaké léky a v jakém množství předepisuje, a porovnat si to s průměrem předepisování kolegů stejné odbornosti. Přispěje to k účelnějšímu předepisování, a tím i úsporám výdajů na léky. Pacienty to ochrání před nevhodnými kombinacemi léků.

Mládek dodal, že IZIP se podílí i na mezinárodních projektech. Například s německými odborníky bude sledovat bezpečnost léčby antibiotiky. V projektu podpořeném Evropskou komisí začne připravovat sdílení zdravotních dat 12 států EU na principu internetové zdravotní knížky. Po přípravách a testování by pilotní projekt měl odstartovat v roce 2010. Zdravotní data budou přístupná jen se souhlasem pacienta a budou v jazykových mutacích dané země, takže budou srozumitelná místním zdravotníkům i majiteli knížky.

Projekt IZIP je spojen s řadou soudních sporů. Poslanec ČSSD David Rath ještě jako ministr zdravotnictví tvrdil, že projektem proudí peníze pojištěnců VZP na konta politiků ODS. U zrodu projektu totiž stáli nynější europoslanci ODS Miloslav Ouzký a Milan Cabrnoch. Podle Ratha nepřinesl projekt žádné úspory. Studie pro Evropskou komisi však prokázaly, že peníze do projektu vložené se již vrátily a od loňského roku je ziskový. VZP do něj dala 300 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Jana
  Jana (anonym)

  Internetovou zdravotní knížku IZIP má bratr zřízenou obvodní lékařkou již hodně dlouhou dobu, ale má tam doplněné pouze jeho jméno a RČ.Jinak ani čárku.Vůbec pro nic to neslouží,nic se tam nedoplňuje a nezapisuje.Zatím mi to připadá úplně na nic,,snad to bude v budoucnu lepší a opravdu k něčemu dobré a začne to konečně k něčemu sloužit.

  Pro 27, 2007
 • Obrázek uživatele anonymous
  anonymous (anonym)

  Naprosto přesně jak říká Jana, knížku mám již 3 roky a PRÁZDNOU! Rath má pravdu...

  Pro 27, 2007
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  A kolik bude poplatek za položku? Taky 30 Kč??? Strčte si to do p.....

  Pro 27, 2007
 • Obrázek uživatele Anina
  Anina (anonym)

  Také mám mojí obvodní lékařkou na P2 zavedenou knížku IZIP hned od začátku její existence a na její popud, ale bohužel do ní od jejího zavedení nic nenapsala!!!! Nevím, jestli za každého pacienta tenkrát něco nedostala,když byla tak aktivní, ale moje představa byla jiná než je bohužel skutečnost!!!!Prosím napište, jestli máte jinou zkušenost.

  Pro 29, 2007
 • Obrázek uživatele Adam35
  Adam35 (anonym)

  Mám rovněž knížku založenou od počátku akce. Zápisy provedl pouze internista a laboratoř. Jinak praktický lékař ani řádku. Byl jsem již mnohokrát hospitalizován, ale ve snaze poskytnutí mého hesla mi bylo sděleno, že je to zbytečné, protože nemají přístup na Internet. Tedy opravdu vyhozené peníze!

  Pro 30, 2007
 • Obrázek uživatele ezop
  ezop (anonym)

  Celý tento projek je pouze na jednu věc-na Hov.. par lumpů z toho dobře žije a blbnou hlavu všem ostatním lidem za tichého souhlasu z.p. nikde ve svetě to neexistuje z dův.ohrany dat a řady dalších problěmů a navic par naivních lékařů tomu uvěřilo a procházejí hořkým zkla maním včetně jejich pacientů,lidi vzpamatujte se,žijete v česku ještě vám to nedochází? Ezop

  Led 01, 2008
 • Obrázek uživatele vrabčak
  vrabčak (anonym)

  škoda slov a slin.lopaty vam dat do ruky skuste si vydělat na živobyti. čau.

  Led 02, 2008
 • Obrázek uživatele Bobik
  Bobik (anonym)

  Mám stejnou zkušenost jak Anina. Vše od začátku a úplně na hovno. Doktor to vychávlil přislo par papírů. Peněz to muselo stát jak šlupek a doteď je to prázdný a to jsem byl už taky párkrát hospitalizován. Proč to ale aspoň někdo neřeší nebo neprošetří? Miliony ne-li miliardy nenávratně pryč a lumpové si žijí na Kanárech nebo jak? Asi jsme národ hlupáků více než kam se poděli prachy z našich kapes nás zajímá koho kdy a kde si vzal Karel Gott atd. viz Blesk a podobne

  Led 21, 2008

Přidat komentář

Reklama

Reklama