Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Lidé si mohou vyžádat přehled vykázané zdravotní péče

Lidé si mohou u své zdravotní pojišťovny vyžádat přehled péče, kterou za ně zaplatila.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začala v těchto dnech vydávat klientům přehledy za loňský rok. Největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) je poskytuje průběžně těm, kdo si zřídili tzv. Kartu života, ostatním na požádání. Z přehledu se lidé dozvědí, kolik stála loni péče, již čerpali. Mohou také pojišťovnu upozornit na případné nesrovnalosti.

    Povinnost pro pojišťovnu poskytnout přehled péče vyplývá ze zákona. Musí pojištěnci jednou ročně dát údaje o službách, které za něj uhradila za posledních 12 měsíců, včetně zaplacených regulačních poplatků a doplatků za léky částečně hrazené z pojištění. Služba je bezplatná.

    “Ve VZP jsou již k dispozici všechna data potřebná pro vydávání přehledů za celý rok 2013. Nic proto nebrání tomu, aby klienti o přehledy požádali a obratem jim byly vystavovány,“ řekl ČTK mluvčí VZP Oldřich Tichý.

    “Kdo z našich klientů si zřídil Kartu života, má kdykoli přístup k datům o vykázané péči až tři roky zpět, a to včetně užívaných léků,“ řekla ČTK mluvčí ZPMV Hana Kadečková s tím, že lidé, kteří tuto službu na internetu nemají zřízenou, si mohou o přehled požádat. Vydává se buď za celý kalendářní rok, nebo za 12 měsíců zpětně od kteréhokoli měsíce roku.

    Tichý doplnil, že VZP vystaví přehled svým klientům na kterémkoli klientském pracovišti na počkání, je třeba jen vyplnit žádanku. Vytisknout a vyplnit si ji může klient i předem, případně ji vyplněnou poslat VZP. Přehled lze zaslat i přes elektronický Portálu VZP, více na www.vzp.cz/ekk.

    Na klientském pracovišti si každý může vyzvednout jen svůj přehled, pokud ho chce vyzvednout někomu dalšímu, musí mít ověřenou plnou moc. Výjimkou je vystavení přehledu za dítě. Vydat přehled za zemřelého není možné.

    Pokud lidé v přehledu zjistí, že na ně lékař vykázal péči, kterou jim neposkytl, měli by to nahlásit své pojišťovně. Oba mluvčí se ale shodli, že to stále je pro většinu pojištěnců problém, obávají se reakce “svého pana doktora“.“Po zavedení Karty života se sice lidé ozývají častěji, ale pak nechtějí svědčit, aby nepřišli o svého lékaře,“ shrnula Kadečková.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Depejrak
  Depejrak (anonym)

  Je dobre si to zkontrolovat... mi kolegove z prace uz meli nejake nasackovane dochtory treba jeden mel hned dve... laboratorku alergie a jeste nejakou u kterych nebyl nikdy v zivote. takze zalovat... uz tak pani dochtori berou hodne prasuli nez bezny obcan, navic vybiraji denne 30kc (coz dela v prumeru i tisicovku denne do kapsy) a vam nikdo nic neda k tomu vasemu minimu...

  Dub 21, 2014
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  Ja jsem si jednou vypis vyzadala u VZP.Prisel mi kompletni vypis nejake stare pani. Kdyz jsem tam volala tak mi rekli at ten vypis vyhodim do popelnice a ze mi poslou muj. Samozrejme tam byly polozky navic.

  Dub 21, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Údajně je na to nárok 1x ročně zdarma. Ale nevím o nikom, kdo by si to vyžádal.

  Dub 21, 2014
 • Obrázek uživatele Petrona
  Petrona (anonym)

  Jak si o ten vypis z dokumentace mužu zažadat? A Kolik mě to bude stat?

  Dub 24, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama