Lidé si mohou ve studii léčit zadarmo kožní nádor bazaliom

Neobvyklé skvrny nebo útvary, které se objevily na kůži po létě, by si lidé měli nechat vyšetřit, zejména když jim je přes 60 let. Prudké slunce u nich mohlo vyvolat zhoubný kožní nádor bazaliom. Postihuje více lidí než rakovina plic či prsou. Nyní mají zájemci možnost zapojit se do studie, v níž jim bude nádor odstraněn bezplatně, navíc jim nezůstane jizva.

"Doposud se pokročilejší bazaliom musel většinou vyříznout skalpelem. My použijeme laser, poté namažeme místo speciálním krémem, který se váže na nádorové buňky, a osvítíme červeným světlem, tím nádor zničíme," popsal ČTK postup Martin Kříž z dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Na studii spolupracuje s pražským Centrem fotonické medicíny.

Obě metody nejsou nové, ve studii ale půjde o to, zda jdou kombinovat a nádor vyléčit, aniž by se musel řezat skalpelem.

Bazaliom má podobu skvrn či strupů, objevuje se v místech, kam dopadá nejvíce slunce, hlavně na čele a nose či uších. Člověku se udělá svrbící strup, strhne se, rána krvácí, strup se udělá znovu a nehojí se. Tyto problémy by měly přivést postiženého k lékaři. Kdyby nechal bazaliom bez léčení, může i zemřít. "Ačkoli nádor roste většinou pomalu, prorůstá do hloubky a může poškodit struktury ležící pod kůží, a tím ohrozit život pacienta," vysvětlil lékař.

Bazaliomy se tvoří nejvíce lidem světlé, citlivé pleti, méně například tmavým jižním typům. S věkem případů přibývá, souvisí to s celoživotním osluněním. Na 100.000 obyvatel bylo v roce 2004 v Česku 157 případů u mužů a 140 u žen. Na druhém místě byla na stejný počet obyvatel u mužů rakovina průdušek a plic s 94 případy, u žen rakovina prsu se 107 případy. Bazaliom tvoří pětinu zhoubných novotvarů u mužů i žen. Netvoří metastázy, po vyříznutí nádoru je člověk vyléčen.

Kontakt pro pacienty: Centrum fotonické medicíny, Ke Karlovu 13, telefon 224 965 069 a recepce dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Praha.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama