Zpráva o stavu

Dnes od půlnoci bude doktorka.cz vypnuta z důvodu finalizace přechodu na nový reklamní systém. Děkujeme za trpělivost a pochopení. Budeme se snažit, aby spuštění doktorky proběhlo do 6 do rána. Váš tým Doktorka.cz

Lidé s onemocněním srdce a cév mají nezdravý životní styl

Životní styl Čechů s nemocemi srdce a cév není dobrý. Zastoupení kuřáků je srovnatelné se zdravými lidmi a jen málo nemocných zdravě jí a má dostatek pohybu. Ukázalo to dotazníkové šetření Helen (Health, Life Style and Environment), v němž odpovídalo 5013 lidí ve věku 45 až 54 let, zdravých i léčených s nemocemi srdce a cév, vysokým tlakem, cholesterolem či cukrovkou. Výsledky zveřejnil na webu Státní zdravotní ústav.

I po zjištění diagnózy kouří třetina mužů a čtvrtina žen, přestože v prevenci nemocí srdce a cév je nejúčinnějším opatřením právě zanechání kouření. U pacientů s rozvinutou ischemickou chorobou srdeční sníží skutečnost, že přestanou kouřit, riziko úmrtí o 30 procent oproti těm, kdo kouřit nepřestali.

Zásady zdravé stravy, což znamená omezit sůl, tuky, alkohol a jíst víc ovoce, zeleniny a ryb, dodržují nejlépe diabetici. Studie to přičítá fungující osvětě v ordinaci diabetologa. Muži v porovnání se ženami obecně jedí hůř, nejhůře jedí zdraví muži, nejlépe zdravé ženy. Zatímco část nemocných mužů po zjištění diagnózy stravování upravila, pacientky s nemocemi srdce a cév dopadly se stravováním nejhůř. 

Zatímco u kouření a dietních opatření studie naznačují, že alespoň část pacientů upravila svůj životní styl, v případě fyzické aktivity výsledky nic podobného nenaznačují. Jen pacienti s vysokým tlakem měli zhruba stejně pohybu jako lidé zdraví, naopak mezi pacienty s nemocemi srdce a cév či cukrovkou byl výrazně vyšší podíl lidí nesportujících, či s nedostatkem pohybu, týká se to především mužů.

Zjištění odpovídají výsledkům zahraničních studií, které také nenalezly u lidí s nemocemi srdce a cév tendenci ke zdravému životnímu stylu. Například v USA studie potvrdila mezi pacienty 27 procent kuřáků, 83 procent nedosáhlo doporučeného stupně fyzické aktivity a 93 procent mělo nadměrný příjem soli. V zemích severní Ameriky a Evropy nebyl zjištěn ani jeden ze tří sledovaných faktorů zdravého životního stylu, tedy nekouření, dostatek pohybu a zdravá strava, u 15 procent nemocných, a jen pět procent pacientů mělo všechny tři tyto faktory pozitivní.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (6)

 • Obrázek uživatele vše splácané dohromady
  vše splácané do... (anonym)

  Tak třeba kardiaci jsou dvojího typu, zhruba řečeno. K infakrtu se dost lidí dopracuje snad samo, právě tím kouřením, přejídáním se, tučnou stravou, není pohyb, plno stresu atd. Ale má-li někdo vrozenou srdeční vadu, tak tohle není z toho, že jedl bůček a málo sportoval. S tím se narodil a vada se postupně zhoršuje sama. Pokud nesportuje, tak možná i proto, že pořádně sportovat nemůže, může jen pohyb mírné intenzity. Běhání či kolo atd. lidi baví, ale chodit ve 20 na zdravotní procházky, to bavit tolik nebude.

  Zář 01, 2015
 • Obrázek uživatele Kardiak
  Kardiak (anonym)

  Jestliže 93% (tj. prakticky celá populace) má "nadměrný" příjem soli, svědčí to o jediném: jsou ze statistického hlediska špatně nastavené limity. Takové studie jsou vytvářeny farmaceutickými lobbisty, typické je to např. u cholesterolu. Dříve byla hranice 7 a teď to snížili tak, že limit nesplňuje nikdo a léky proti cholesterolu lze proto předepsat komukoliv. A doktoři dostávají provize za jejich předepisování a farmaceutům se sypou peníze do kapsy. A zaplatíme to my - pojištěnci.

  Zář 01, 2015
 • Obrázek uživatele Heim
  Heim (anonym)

  Jestliže 93% (tj. prakticky...Navic cim vic pribyva pacientu, tim vic platime my zdravi solidarne na zdravotnim pojisteni. Nejvic boli zmeny v hlavach. Mnoho nemocnych si svou nemoc hycka a povazuje ji za konstantu, takze se nepohne cokoliv zmenit. A to doktorum samozrejme vyhovuje...takze vsichni jsou stastni.

  Zář 04, 2015
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Jestliže 93% (tj. prakticky...Ohledně soli určitě limity nastaveny špatně nejsou. To, že většina lidí jí konzumuje nadbytek je skutečnost. Sůl je přidávána téměř do všeho, co konzumujeme. Jediné řešení je si vařit sám ze základních potravin, jakmile použijete jakýkoliv polotovar, hned tam máte sůl, o které ani nevíte. S tm cholesterolem máte pravdu.

  Zář 05, 2015
 • Obrázek uživatele Anna
  Anna (anonym)

  Ohledně soli určitě limity...Souhlasím, soli je všude zbytečně moc. Asi, aby se to nekazilo, člověk si koupí šunku a pak je to tak nechutně slané. Snažím se ubírat soli aspoň jinde, brambory už nesolím, okurkový salát taky ne, tam to nahradí ocet, skutečně, kde to jde ocet nahradí sůl.

  Zář 05, 2015
 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Souhlasím, soli je všude...česnek, bylinky též :)

  Zář 06, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama