Lidé při hledání informací na internetu o svém zdravotním stavu nemají soukromí

Pacienti hledající na internetu informace spojené se svým zdravotním stavem se nemohou spolehnout na to, že jejich vyhledávání zůstane soukromé. Uvedl to jeden americký výzkumník ve zprávě, kterou v pondělí zveřejnil odborný časopis Americké zdravotní asociace.

 Marco Huesch, který je vědcem na Jihokarolínské univerzitě, na různých zdravotních webových stránkách hledal informace o depresi, oparu a rakovině - a zároveň hlídal, zda jeho vyhledávání a údaje někdo sleduje.

    Pokud někdo žije s depresí, oparem nebo rakovinou a hledá si informace o svém stavu on-line, jak to dělá čím dál víc pacientů, pak nemůže spoléhat, že jeho vyhledávání zůstane soukromé, uvedl Huesch. Zveřejnění zdravotního stavu přitom může znamenat nejen “zahanbení“ pro pacienta, ale také “diskriminaci na pracovním trhu“, dodal.

    Vědec použil volně dostupné programy na ochranu soukromí DoNotTrackMe a Ghostery, aby zjistil přítomnost “subjektů třetí strany“ na webových stránkách, které prohlížel. Zároveň využil komerční program nazvaný Charles, aby zachytil jakýkoli přenos informací, které svým vyhledáváním vygeneroval, třetím stranám.

    V “náhodném vzorku“ dvaceti často navštěvovaných serverů, mezi nimiž nechyběly ani oficiální stránky Národních zdravotních ústavů a Úřadu pro kontrolu potravin a léků, byl všude přítomen nejméně jeden subjekt třetí strany - a průměrně jich bylo šest až sedm, uvedl.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Majka
  Majka (anonym)

  Je fakt, že nechápu, jak se každý rozepisuje pod svým jménem na sociálních sítích o svých zdravotních potížích, intimních problémech - to lidi nevědí, že třeba zaměstnavatelé si nechávají sociální sítě lustrovat a samozřejmě si vybírají lidí bez zdravotních potíží?

  Kvě 11, 2022
 • Obrázek uživatele Mgr. Skalšík
  Mgr. Skalšík (anonym)

  Nevím

  Kvě 11, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama