Lidé kvůli pandemii odkládali řešení bércových vředů

Bojím se covidu, odkládám řešení svých zdravotních problémů. Takový přístup je logický, ale zároveň nebezpečný, obzvlášť v případě starších pacientů. Příkladem je léčba chronických ran, především bércových vředů. Lékaři zaznamenali řadu případů, kdy zanedbání jejich léčby vedlo k významnému snížení kvality života.

„Řešili jsme závažné rány na obou nohách 82letého pacienta. Na první kontrole měl dokonce promáčené kalhoty, ponožky i boty. Nález byl závažný. Po roce léčby se nám povedlo všechny rány podstatně zmenšit, snížit jejich bolestivost. Pak do všeho zasáhnul covid,“ říká MUDr. Júlia Černohorská z Dermal Centre Mělník.

Dosud plně soběstačný senior se omluvil hned z několika kontrol, například kvůli covidu syna, a přišel až po několika měsících, kdy rány na jeho nohách vypadaly skoro jako na začátku, obinadla byla silně znečištěná a bandáž špatně založená.

„V posledních měsících opakovaně odmítl pomoc sester z agentur domácí péče. Byť je jeho rodina starostlivá, pacient tvrdohlavě odmítal i jejich pomoc z obavy o své zdraví. Nekomunikoval ani se svým praktickým lékařem, všechno se prostě snažil řešit sám,“ doplňuje důvody zhoršení jeho stavu MUDr. Júlia Černohorská.

Takové chování je samozřejmě pochopitelné. Má však závažné důsledky a může vést k podstatnému snížení kvality života. Vynucená izolace pacientů způsobila zanedbání hojení ran, jako jsou zmíněné bércové vředy, ale také diabetické nohy a řadu případů komplexní kompresní terapie.

Pokud máte podobné potíže, nejste v tom zdaleka sami. Jen bércovými vředy trpí podle kvalifikovaných odhadů kolem 45 tisíc osob nad 65 let. Podle posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky má 135 tisíc lidí nehojící se rány, se kterými museli být dokonce hospitalizováni. Celosvětově se odhaduje, že se s chronickými ranami potýká 0,22 % obyvatel.

Řadu velmi užitečných rad a informací o problematice ošetřování ran najdete na specializovaném portálu www.lecbarany.cz Nejdete tam nejen velmi pečlivě zpracované informace o typech ran, možnostech jejich léčby a kompletním sortimentu produktů.

MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (1)

  • Obrázek uživatele Věrka
    Věrka (anonym)

    Je trestuhodné, co tu covidkšeftaři dovedli za pouhý rok napáchat škod. SAMOZŘEJMĚ, že jim všecko projde, zamete se to pod stůl, jako všecky ostatní lumpárny, oni dostanou odměny, trafiky, otevřou si nemocniční pavilon, nakoupí další nemovitosti a - "jako by se nic špatného nedělo". KOMUNISTI, UDĚLEJTE POŘÁDEK ASPOŇ VY!!! Tady se nedá už ani dýchat! A už si na nás chystají podzimní vlnu a všelijaké mutace! VĚŘIT UŽ NENÍ MOŽNÉ NIKOMU JINÉMU.

    Kvě 21, 2021

Přidat komentář

Reklama

Reklama