Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Lidé s cukrovkou musí věnovat velkou pozornost kůži

Cukrovka napomáhá častějšímu výskytu kožních onemocnění. Patří mezi ně různé bakteriální (ječná zrna, nežity, karbunkly) a plísňová onemocnění. Pro zachování zdravé kůže je potřeba dodržovat následující pravidla:

Udržujte si správnou hladinu krevního cukru. Vysoká hladina krevního cukru může vést k snadnějšímu onemocnění některou z bakteriálních či plísňových infekcí. Při vysokých hodnotách krevního cukru se také častěji objevují oblasti suché kůže.

Udržujte si kůži v čistotě. Koupejte se nebo sprchujte se v teplé, nikoliv horké vodě. Horká voda vám bude kůži vysušovat.

Zvlhčujte si suchá místa na kůži. Používejte různé zvlhčovače. Ve studených, suchých měsících si doma udržujte vlhkost. Pijte velké množství vody. Tím také napomůžete zvlhčení kůže.

Jiná místa kůže si vysušujte. Oblasti, kde se kůže dotýká kůže je třeba udržovat v suchu. Mezi tyto oblasti patří místa mezi prsty na nohách, oblast podpaží, pod prsy a v rozkroku. Pomoci vám rovněž může, když budete používat různé zásypy.

Chraňte si pokožku před sluncem. Slunce vám může pokožku vysušit a spálit. Když jste na slunci, ošetřujte si kůži krémem s ochranným faktorem nejméně 15. Je vhodné taktéž nosit sluneční klobouk.

Ošetřujte si kožní problémy. K ošetřování mohou sloužit i běžně dostupné prostředky. Vždy je ale nejlepší poradit se o jejich použití s lékařem. Pokud obtíže přetrvávají, běžte ke kožnímu lékaři (dermatologovi).

Zdroj: Komplexní průvodce každodenním životem s cukrovkou, nakladatelství Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (31)

 • Obrázek uživatele Patrik Sobotka
  Patrik Sobotka (anonym)

  Chtěl bych vědět jestli diabetik může založit rodinu se vším co k tomu patří.Splodit dítě.

  Kvě 23, 2006
 • Obrázek uživatele patrik sobotka
  patrik sobotka (anonym)

  chci ted to vymazat

  Kvě 23, 2006
 • Obrázek uživatele Irena B.
  Irena B. (anonym)

  Diabetik může založit rodinu. Jsem diabetička a mám krásnou zdravou,už 14.letou dceru.Doktorka mi klidně doporučovala další dítě.Neboj se,jdi do toho.

  Čer 18, 2006
 • Obrázek uživatele Irena B.
  Irena B. (anonym)

  Diabetik může založit rodinu. Jsem diabetička a mám krásnou zdravou,už 14.letou dceru.Doktorka mi klidně doporučovala další dítě.Neboj se,jdi do toho.

  Čer 18, 2006
 • Obrázek uživatele Irena Bulantová
  Irena Bulantová (anonym)

  Diabetik může založit rodinu. Jsem diabetička a mám krásnou zdravou,už 14.letou dceru.Doktorka mi klidně doporučovala další dítě.Neboj se,jdi do toho.

  Čer 18, 2006
 • Obrázek uživatele romanyta
  romanyta (anonym)

  Diabetik jak už jsi slyšel může založit rodinu,já mám krásné dvě dcery,a chystám se na třetí,akorát je nutné přísně dodržovat dietu a pokyny lékaře.A počítat s tím,že rodit se bude plánovaně a s jistě větší hmotností.Mé dcery měly obě dvě přes 4 kg.Přeji hodně štěstí....

  Čer 08, 2007
 • Obrázek uživatele Radek
  Radek (anonym)

  Zvu Vás na prezentaci nového projektu info: p.Jurník

  Črv 03, 2008
 • Obrázek uživatele Lukcka
  Lukcka (anonym)

  Ahojky, já si myslim,že je jedna dvojka červeného vína denně velice zdravá..., samozřejmě ne v ten okamžik, kdy onemocním a mám celý rozhozený cukr, ale v normálním stavu mám výborný cukr tak si myslim, že víno jednou denně není tak nezdravé... co vy na to?? ještě zdůraznuji, že ted beru antibiotika a anemůežue alkohol pít ale není v tom žádný rozdíl... myslíte, že i tak to má vkiv na ledviny a játra?? PŘECE ty starý lidái to jsou v televizi jaio že jsou starý říka,j, žče si dávali celej život každej den panáka tak něco ozdravnýho na tom asi bude ne?? prosímk pište své názory... někdy mám z toho divný píocit abych nebyla závislá, i když klído týden dva vydržím ale pak dostanu chut si dát..... hodně..¨

  Srp 05, 2008
 • Obrázek uživatele Hrozen
  Hrozen (anonym)

  To jsi na tom jako já,klíďo vydržím s lahvinkou denně a pak si dám třeba 3,jako dnes,takže jdu chrápat a ty jdi též a jinak to prober na diabet.odd...,

  Srp 05, 2008
 • Obrázek uživatele Jarmila
  Jarmila (anonym)

  to já věnuju, ale pořád si připadám nějaká opuchlá.

  Říj 23, 2008
 • Obrázek uživatele Marián
  Marián (anonym)

  To jsou časté vedlejší příznaky léků. Zeptejte se, zda by pro vás nebyla vhodná Januvia. Tento lék by měl tyto příznaky minimalizovat.

  Říj 27, 2008
 • Obrázek uživatele Olina
  Olina (anonym)

  Já jsem Januvii chtěla, ale prý je jenom pro ii.typ. A i když si pícháte inzulín, tak taky ne.

  Říj 29, 2008
 • Obrázek uživatele Alice H
  Alice H (anonym)

  Dobrý pozdní večer, já jsem diabetička začátečnice, tak se chci zeptat jak je to s tou kůží vážné. Zatím potíže nemám, jen si připadám taková nateklá. Předem děkuji.

  Lis 21, 2008
 • Obrázek uživatele Diabetik
  Diabetik (anonym)

  Jsou to jen kecy dealerů, aby mohli prodat svoje neúčinné produkty.

  Lis 22, 2008
 • Obrázek uživatele Martina
  Martina (anonym)

  ja taky.furt nevim co se sebou, ale pripadam si hnusna

  Lis 23, 2008
 • Obrázek uživatele Marek
  Marek (anonym)

  Vážené dámy, zkuste být spokojené se svým vzhledem, psychika při cukrovce hraje důležitou roli. Pokud vím, tak třeba po Januvii by se mělo dokonce hubnout.

  Lis 24, 2008
 • Obrázek uživatele Hruška
  Hruška (anonym)

  No, pocity asi nejsou nejdůležitějším problémem. Já mám Januvii kvůli opakovaným hypoglykémiím. Pomohla mi.

  Lis 24, 2008
 • Obrázek uživatele Irena Smet.
  Irena Smet. (anonym)

  Pocity jsou pro mně moc důležité. Já se snažím se svou nemocí vyjít.

  Pro 10, 2008
 • Obrázek uživatele Anna Dvořáková
  Anna Dvořáková (anonym)

  Já bych si moc přála aby mně Januvia pomohla. Mám hrozně napuchlé ruce a nohy. Kůže se loupe a praská, je taková jako kdyby lesklá. Prášky na odvodnění mně nutí být doma, protože pořád musím na WC.

  Pro 17, 2008
 • Obrázek uživatele Šefránek M
  Šefránek M (anonym)

  Naše teta začala brát Januvii docela nedávno, měl jsem svůj názor. Taková nemoc jako cukrovka se nevyléčí, to je na furt. Ale tetka začala byt čiperná a řekl bych, že aj zhubla.

  Pro 22, 2008
 • Obrázek uživatele Sehnalová
  Sehnalová (anonym)

  Sháním informace o novém léku Januvia, kde se dá. Nevímpřesně jak funguje, ale slyšela jsem, že může oddálit nutnost píchat si injekce . S cukrovkou žiju leta, ale ještě jsem si na ni nezvykla. Snažím se hlavně udržovat kondičku a držet dietu. Po lécích, které mám trošku přibírám.

  Pro 23, 2008
 • Obrázek uživatele Draha
  Draha (anonym)

  Byla jsem s tátou na diabetologii a byl tam letáček o Januvii. Lék je pouze na předpis a lékař určí, zda je pro vás vhodný. Velká výhoda je v rovnoměrném účinku - odpadají hypoglykemické záchvaty. Tátovi ho lékařka předepsala a cítí se lépe - není tolik nateklý.

  Pro 23, 2008
 • Obrázek uživatele Marcel P.
  Marcel P. (anonym)

  Kde najdu seznam dia center ? Kam mam jit ?

  Feb 21, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  myslíš diabetickou poradnu? Ta je při každé nemocnici nebo poliklinice - lékař internista-diabetolog. Jinak při krajských nemocnicích.

  Feb 22, 2009
 • Obrázek uživatele Noviš
  Noviš (anonym)

  Zapolej si do Svazu diabetiků, obvykle jsou velice ochotní.

  Feb 26, 2009
 • Obrázek uživatele Andrea
  Andrea (anonym)

  To mojeho tatu poslali teda rovnou od praktickyho jak mu doktor nasel prit estech vysokej cukr.Jsme na Praze 4 tak chodime k panu dokrotu Kvapilovi az dotatecně sme zjistli ze je to takova kapacita. Takže nejlip když se zeptáš přímo u doktora, kam máš jít.

  Feb 27, 2009
 • Obrázek uživatele MIrka Kováčová
  MIrka Kováčová (anonym)

  Myslím, že výběru odborného lékaře by člověk naopak měl věnoval velkou pozornost. Ten pán měl třeba velké štěstí, že skončil právě v rukou profesora Kvapila, ale na druhou stranu může najít lékaře, který si to bude co nejvíce zjednodušovat a prostě pouze předepisovat léky. Takže doporučuji věnovat pozornost a nezanedbat.

  Feb 28, 2009
 • Obrázek uživatele hana
  hana (anonym)

  právě jsem absolvovala 14.dní v lázních K.Vary - pojišť.hradí pobyt do půl roku čerstvým diabetikům!Doporučuji všem-lékaři často mlčí.Dostala jsem perfektní info o všem,co se týká diabetu,obuvi,jídelníčků-a proto-dia výrobkům se raději vyhýbat,je to špatné taky.Chce to střídmost,ve všem.

  Bře 12, 2009
 • Obrázek uživatele Hano,
  Hano, (anonym)

  a jakou hodnotu cukru musíš mít?

  Bře 13, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Nezáleží na hodnotě cukru, pokud je potvrzená cukrovka. Pokud vím, tak lékaři nemlčí.

  Bře 13, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Jenom by měla být cukrovka poměrně srovnaná.

  Bře 13, 2009

Přidat komentář

Reklama

Reklama