Letní péče o oči

Stalo se úplnou samozřejmostí, že se při pobytu na slunci chráníme ? používáme opalovací kosmetiku, nosíme plážové oblečení i klobouk.

Ale myslet byste měli nejen na ochranu pokožky a vlasů, ale také očí. Oko je velmi jemná a citlivá struktura, kterou byste měli dokonale chránit před nepříznivými vlivy okolního prostředí. Sluneční brýle se sice staly oblíbeným módním doplňkem, ale pro zdraví a krásu očí je třeba dělat ještě něco víc:

1.         Noste klobouk. Nechrání vás jen před úžehem a spálením obličeje, ale zabraňuje také dopadu slunečních paprsků přímo do očí. Vhodná je také kšiltovka nebo slunečník.

2.         Noste sluneční brýle - sluneční záření se totiž odráží od okolního prostředí, takže brýle jsou důležitou ochranou zraku před účinky ostrého slunečního světla a UV záření, které je pro zrak velmi škodlivé. Zejména intenzivní sluneční záření ve vyšší nadmořské výšce může způsobit bolestivé poškození oční rohovky, které může být komplikováno infekcí s trvalými následky. Dlouhodobé dávky UV záření mohou zvyšovat riziko vzniku šedého zákalu nebo poškodit sítnici. 

3.         Sluneční brýle jsou nezbytné také pro řidiče či sportovce. Během slunečného dne zlepšují vidění, chrání před oslněním, větrem a také jsou pomůckou poskytující ochranu před zraněním kamínkem, prachem, drobným hmyzem, které vám mohou vletět do oka.

4.         Pokud se běžně neobejdete bez dioptrických brýlí, může pro vás být léto celkem náročným obdobím. Brýle obtěžují při koupání i při sportu. Řešením sice mohou být sluneční dioptrické brýle, ovšem musíte počítat s tím, že pokud se zdržíte do večera, měli byste u sebe mít také brýle s čirými čočkami. Nebo si můžete pořídit sluneční klip, který nasadíte na vaše dioptrické brýle. Ale je tu ještě další možnost - operace.

5.         Definitivním řešením vašich potíží s dioptrickou vadou může být skutečně oční operace. Můžete ji bez problémů podstoupit také v létě, neboť si můžete zvolit takovou metodu, která vás v běžném životě neomezuje, umožňuje vidět okamžitě po zákroku a k běžným povinnostem se můžete vrátit již druhý den po operaci.

6.         Měli byste také vědět, že u některých očních operací je původní čočka nahrazena novou - umělou nitrooční čočkou. A i ta může poskytovat dokonalou ochranu před UV zářením. Běžným typem je totiž umělá čočka vybavená UV filtrem, ale jsou také pracoviště, kde je za standard považována tzv. žlutá nitrooční čočka, která chrání oko před všemi škodlivými složkami slunečního záření včetně „near“ záření (modrá složka světla). Toto záření je velmi nebezpečné zejména pro pacienty po operaci šedého zákalu nebo u mladších pacientů, kteří volí výměnu oční čočky z dioptrických důvodů, protože může vyvolat postižení oční sítnice a běžná umělá čočka proti němu nechrání. Přestože odborníci považují takovou ochranu za nutnost, některá zdravotnická zařízení požadují různě vysoké, a to i několikatisícové doplatky. Výjimkou je oční klinika Duovize, kde pacienti získají žlutou čočku automaticky, zdarma, bez jakéhokoli doplatku.

7.         Ženy by i v létě měly pamatovat na správné a každodenní odličování, a to i po návratu z noční párty. Používejte speciální oční odličovač, naneste na tamponek, přiložte na řasy a oční víčko, aby se líčidla uvolnila. A pak je stírejte jemnými kruhovými tahy od vnějšího k vnitřnímu koutku oka, odkud se pak vyplavují všechny nečistoty, které se do oka dostaly. Na správné čištění a hygienu očí pamatujte také při častých zánětech očních víček (ječné či vlčí zrno).

8.         Pokud nosíte kontaktní čočky nebo jste alergici, případně pobýváte v prašném prostředí,  měli byste mít po ruce oční kapky, neboť vám v případě potřeby pomohou z oka vyplavit nečistoty a zmírní podráždění. Při práci v prašném prostředí chraňte oči pracovními brýlemi.

9.         Důležitý je také správný výběr slunečních brýlí. Kupujte je v optice či specializovaném obchodě (sport, cyklo apod.), záleží na účelu, k jakému brýle potřebujete. Obruby nesmí tlačit a musí být pohodlné. Všechny čočky kvalitních slunečních brýlí bývají opatřeny UV filtrem, kategorii slunečního filtru najdete na etiketě nebo na stranici.

10.      
    Čočky dioptrických i slunečních brýlí udržujte čisté, ošetřujte je doporučenými čisticími

prostředky. Ale brýle nepoškodí ani použití vlažné vody s troškou saponátu.V žádném případě nepoužívejte k čistění znečištěné a drsné tkaniny ani papírové kapesníky. Neponechávejte brýle dlouho vystavené přímému vlivu slunečního záření (za oknem, v autě apod.), vyhněte se používání brýlí v sauně nebo parní lázni.

MUDr. Josef Hycl

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele Julina
  Julina (anonym)

  nejen v létě, ale i v zimě je potřeba dbát o svůj zrak. Vhodné jsou oční výživy, které obsahují látky, napomáhající udržovat oči v kondici:-). Já jsem vyzkoušela oční výživu ocutein brillant a jinou ani už nechci. Vidím ostřeji a oči nemám tak unavené jak tomu bylo předtím.

  Feb 27, 2013
 • Obrázek uživatele hlavně
  hlavně (anonym)

  toho na oči neber moc. A proč je potřebuješ vyživovat? Nehraj si s tím

  Feb 27, 2013
 • Obrázek uživatele anna
  anna (anonym)

  nejlepší výživa jsou vitamíny: http://mezidevcaty.blogspot.cz/

  Feb 27, 2013
 • Obrázek uživatele Kamila
  Kamila (anonym)

  Máme podobnou zkušenost. Doktorka nám řekla, že mírné zhoršení zraku bývá normální, , ale samozřejmě ne v takovém tempu. Bylo nám doporučeno, abychom začali kupovat výživu pro oči. V lékárně mi byl doporučen výrobek Ocutein Brilant – je to balení 60tobolek + kapky do očí zdarma. Užívá se 1-2 tobolky denně a můžeme konstatovat, že nám opravdu pomohl. Obsahuje Lutein, který je nesmírně důležitý pro oči a pomáhá pro zlepšení zraku. Syn od té doby dokáže taky lépe zaostřit a zbavil se ustavičného štípání očí.

  Črv 29, 2014
 • Obrázek uživatele -
  - (anonym)

  Jděte už do prde-e s tou vaší reklamou. Zkusil jsem a oči mě akorát vždycky pálily. Pak že je dobere moje žena a oči jí také pálily. Když jsem byl naposledy na kontrole u oční, ta mi řekla, že tyto kapky nejsou vůbec dobré a řekla, ať je vůbec neužíváme. Předepsala jiné za zlomek ceny (nějaký směšný doplatek) a nic v očích nepálí a neřeže.

  Črv 29, 2014
 • Obrázek uživatele Karolka
  Karolka (anonym)

  Já jsem byla na plastice víček v Gemini v Praze. Horní i dolní víčka na obou očich dohromady za 17 000. S výsledkem jsem maximálně spokojená. http://www.gemini.cz/cenik/ seznam vykonávaných zákroků zde

  Srp 25, 2015
 • Obrázek uživatele TomašL
  TomašL (anonym)

  Ahoj já jsme už na operaci byl, taky mě řikal doktor že tam je rizikoho toho že uvidím za šera huř, ale nakonec se to nestalo. Dodržel jsem rekonvalescenci a po 3-4 týdnech od operace jsem mohl v klidu řidit i v noci :)

  Pro 19, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama