Reklama

Letáčky MZ s preventivními informacemi o ebole

Na nádražích a letištích budou v nejbližších dnech letáčky s popisem příznaků eboly a radami cestujícím, kam se při podezření na nákazu obrátit. ČTK to řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. V třítýdenní inkubační době není člověk pro okolí nebezpečný, nákazu šíří, až když má příznaky. Pokud by se takový člověk v Česku objevil, spustí se mechanismy, které šíření brání, ujistil Valenta.

Funkčnost systému se podle něj potvrdila, když byli v pohotovosti středočeští hygienici a infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce po zprávě, že člověk z Kladna mluvil s ostrahou ministerstva zdravotnictví o ebole. Vysvětlilo se, že přišel nabídnout pomoc, nikdy nebyl v západní Africe, kde už ebola usmrtila kolem 1000 lidí.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká.

    V rámci  opatření jsou trvale vyčleněna lůžka na Bulovce, ustaveny epidemiologické týmy na krajských hygienických stanicích, které by vyjely situaci řešit. O postupech byla instruována zdravotnická zařízení, například jaké mají používat dezinfekční prostředky a ochranné pomůcky, proškoleni byli také praktičtí lékaři. Plán projednaly i bezpečnostní rady krajů. Nyní ministerstvo zdravotníkům znovu informace připomene.

    Podle směrnice o postupu při výskytu vysoce nebezpečné nákazy na letišti ohlásí kapitán, když na palubě je podezřelý z nákazy. Řízení letového provozu předá zprávu krizovému štábu či operační středisko hasičů, to informuje hlavního hygienika. To vše se stane v řádech minut.

Reklama

    Do pohotovosti je povolán epidemiologický tým, ty jsou ustaveny od loňska na všech krajských hygienických stanicích, včetně Prahy. Vyjedou na letiště či místo hlášení a rozhodnou o epidemiologických opatřeních. Pacient s ebolou by byl dopraven na Bulovku, hygienici vyhodnotí jeho kontakty a rozhodnou o ustavení zdravotnického dohledu. Rozhodnou například i o způsobu dekontaminace.

    “Jsou to desítky opatření, včetně toho, že už na začátku se podle závažnosti rozhoduje o zapojení celého integrovaného záchranného systému, například hasiči by provedli dekontaminaci,“ shrnul Valenta.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Karel (So, 23. 8. 2014 - 07:08)
Hm, Ebolu šíří až člobrdík mající příznaky.
http://www.denik.cz/ze_sveta/nigerie-ma-dva-nove-pripady-eboly-20140822.html
sara (So, 30. 8. 2014 - 17:08)
Když mám letet 20 hodin a budu se pohybovat na letištích je dobre preventivně si koupit roušku a cestovat s ni aby jsem se nenakazila? A budou všechna letadla desinfikovana proti tomuto viru?dekuji
Ebola (So, 30. 8. 2014 - 22:08)
je humbuk jako spousta všechno jiného. Poprvé se objevila v roce 1976 na dvou místech. Mezi jednotlivé epidenie se individuální případy nikdy neobjevily. I když se jednotlivé případy objevily mimo Afriku, nikde nedošlo k rozsáhlé epidemii. Přenos vyhasíná samovolně v 9-11. generaci. Nevím, jestli počet generací v této epidemii vůbec někdo sleduje. Největší specialista na Ebolu, profesor Cockburn, který analyzoval předchozí epidemie, je už dávno mrtvý. S počty případů si nikdo dřív nelámal hlavu, co se dělá v Africe, tím se nikdo nezabýval a tak se dneska zdá, že počet případů je nejvyšší v historii. Ale může to být jen lepším podchycením případů. Od poslední velké epidemie v Kikwitu uplynulo 19 let. Seriózní vědecký článek o Ebole jsem letos nečetl, i sdělení WHO vyznívají poněkud hystericky jak z bulvárního plátku.
aladin (Po, 1. 9. 2014 - 11:09)
je humbuk jako spousta...WHO chystá strategický plán

"Podle mluvčí WHO Fadely Chaibové rozvržení nového strategického plánu na devět měsíců neznamená, že se do té doby podaří ebolu zastavit. „Upřímně, nikdo nemá tušení, kdy epidemie skončí," dodala. O zastavení epidemie se dá hovořit, pokud se neobjeví žádný nově nakažený během období dvou inkubačních dob, v případě eboly tedy 42 dní."

Jak dlouho se o tom ještě bude pindat? Až se to roznese po celém světě? Humanitární org. poukazují na... Stejně zemře 90% lidí, tak proč už není okolo ostnatý drát a autom. kolomety? Nebo o co vlastně jde? A teď mně můžete nazvat extremistou, ale jsem naprosto přesvědčen, že mím právo na ochranu svého života a nějaké humanitární řeči si .....
Reklama