Léky proti depresi a nespavosti mohou u seniorů způsobit nebezpečné pády

Nová analýza předchozích studií potvrdila, že některé druhy psychotropních léků mohou být nebezpečné pro starší osoby. Zvyšují nebezpečí pádů, jejichž následky mohou seniora zcela odkázat na pomoc druhých.

Vyšlo najevo, že nebezpečí se zvyšuje při užívání sedativ a hypnotik, tedy léků, které se běžně předepisují při poruchách spánku, antidepresiv a benzodiazepinů – uklidňujících přípravků, kterými jsou například xanax nebo valium.

Marra ve své zprávě v časopise Archives of Internal Medicine varuje: „Množství léků předepisovaných starším lidem neustále roste. Antidepresiva užívá jeden ze sedmi seniorů. Proto by měli jejich užívání spolu se svým lékařem velmi pečlivě uvážit a snažit se najít lepší alternativu, protože riziko, že po pádu skončí navždy upoutáni na lůžko, je skutečně vysoké.“

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (3)

  • Obrázek uživatele Terminator
    Terminator (anonym)

    Nepopsali jste mechanismus, který způsobuje pády. To jako lék blokuje pochody v mozku a člověk špatně reaguje?

    Feb 10, 2010
  • Obrázek uživatele Petr
    Petr (anonym)

    Příspěvek se může týkat jedině benzodiazepinů, které způsobují svalovou relaxaci.

    Feb 10, 2010
  • Obrázek uživatele sheala
    sheala (anonym)

    achjo. autor opet micha antidepresiva s anxiolytiky. tedy jablka s hruskami. xanax ma cesky nazev. a podobne.

    Feb 15, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama