Reklama

Léky proti bolesti podle studie zvyšují riziko infarktu

Léky používané k tlumení bolesti, tedy i ty, které jsou používány proti revmatickým potížím, mohou u některých pacientů zvýšit riziko infarktu. Vyplývá to z britské studie otištěné v nejnovějším čísle odborného časopisu British Medical Journal. Studie se týká nesteroidních antirevmatik (NSAID), mezi něž patří i široce užívaný diclofenac, ibuprofen a naproxen.

Výsledek je pro odborníky nepříjemným překvapením, neboť NSAID jsou nejčastěji předepisované léky pro snižování horečky a proti zánětům a bolestem.

Autorkami britské studie jsou Julia Hippisleyová-Coxová a Carol Couplandová z Nottinghamské univerzity. Srovnávaly vliv NSAID na více než 9000 pacientů a doporučily další výzkum. Prokázaly, že některá nesteroidní antirevmatika zvyšují riziko infarktu o 20 a další dokonce až o 50 procent.

Na možné srdeční komplikace způsobené léky NSAID upozornil letos také americký Federální úřad pro potraviny. Mezi problematické preparáty zařadil i nejnovější protizánětlivé přípravky zvané COX-2 inhibitory.

Evropská agentura pro léčiva už v únoru doporučila omezit užívání léků této skupiny právě kvůli jejich vedlejším účinkům.

Reklama

Peter Weissberg z britské nadace srdečních chorob, jehož citovala agentura Reuters, považuje spojení inhibitorů COX-2 s rizikem onemocnění srdce za prokázané. "Lékaři vědí, že nemají tyto léky předepisovat pacientům, kteří mají potíže se srdcem," řekl.

Hippisleyová-Coxová a její kolegyně se domnívají, že riziko kardiovaskulárního onemocnění je třeba brát v úvahu zatím u všech léků skupiny NSAID.

Inhibitory COX-1 a COX-2 jsou nejčastěji předepisované léky ze skupiny NSAID pro tišení kloubních bolestí. Je známo, že všichni sedmdesátníci takovými bolestmi trpí, a rentgenové snímky odhalují kloubní změny i u lidí o 40 let mladších. V minulosti byl pro revmatické potíže s úspěchem používán aspirin. Bohužel však podobně jako inhibitory COX-1 může způsobit krvácení nebo i protržení trávicího traktu.

Pro lidi s citlivým trávicím systémem lékaři proto raději volili inhibitory COX-2, které vnitřní sliznice nenarušují. Patří mezi ně přípravky Vioxx a Ceoxx, které však byly z evropského trhu staženy loni na podzim právě kvůli riziku infarktu či mrtvice.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama