Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Léky proti astmatu mohou ohrozit pacienty

Americký úřad pro potraviny a léky (FDA) svolal v červenci komisi čtrnácti odborníků zabývajících se léčbou astmatu, aby posoudili bezpečnost některých léků proti astmatu. Ti dospěli k zjištění, že léky obsahující látku formoterol mohou být pro pacienty skutečně nebezpečné.

Experti prověřili údaje výrobců některých preventivních léků obsahujících účinné látky salmeterol a formoterol a měli rozhodnout, zda rizika spojená s jejich užíváním nejsou příliš vysoká. Komise potvrdila obavy o bezpečnost těchto látek k léčbě astmatu a doporučila zavedení varování pro přípravky obsahující formoterol.

Salmeterol je obsažen v přípravcích Serevent a Advair (v České republice prodávaný pod názvem Seretide) od firmy GlaxoSmithKline (GSK). Formoterol je obsažen v přípravku Symbicort od společnosti AstraZeneca a v přípravku Foradil od firmy Novartis. Klinická studie firmy GSK prokázala, že ačkoli jsou její preparáty u velké většiny pacientů účinné a úspěšné, v některých případech může jejich aktivní složka salmeterol u nemocných paradoxně způsobit zhoršení astmatických potíží. Studie GSK během 28 týdnů zaznamenala také mírně zvýšený počet úmrtí (13) mezi 13 176 pacienty léčenými Sereventem. Riziko náhlého umrtí hrozí především u lidí trpících ischemickou poruchou srdeční či srdeční arytmií. Podle primáře Viktora Kašáka z České iniciativy pro astma jsou tyto léky nebezpečné jen pro lidi, kteří tyto látky užívají odděleně od takzvaných inhibičních kortikoidů, které riziku zabraňují.

Mluvčí firmy GSK prohlásila, že ačkoli skutečná souvislost mezi aktivní složkou uvedených léků, salmeterolem, a zvýšeným výskytem astmatických záchvatů nebyla prokázána, firma nechá provést další doprovodné studie. Ty by měly salmeterol a jeho účinky charakterizovat ještě podrobněji.

Zdroj: Plus/ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (5)

 • Obrázek uživatele coroner
  coroner (anonym)

  Léky proti astmatu jsou obecně založeny na principu rozšíření bronchů, čímž se v případě záchvatu po jejich aplikaci zprůchodní dýchací systém - bronchy se roztáhnou, zmenší se dušnost. Bohužel v pozadí astmatu stojí jako primární příčina právě pravidelná konzumace potravin se shodným dilatujícím energetickým působením, jaké mají právě tato léčiva. Proto si též tělo naši snahu o symptomatickou nápravu stavu může občas špatně vysvětlit. Pak se také v článku uvedené léčivé látky naopak na problému začnou podílet jako primární faktor, který zcela logicky může nastartovat záchvat.

  Zář 09, 2005
 • Obrázek uživatele pavel
  pavel (anonym)

  Nejlepší lék na astma je Arginin.Je to legrační,ale nejen,že léčí astma,ale i srdce,krevní oběh,tlak,cukrovku,ledviny,zvyšuje imunitu,rozšiřuje cévy,odstraňuje krevní sraženiny,ldl.Například ramipril na tlak poškozuje ledviny,zůžuje cévy,především v mozku(viz příbalový leták)zhoršuje astma,imunitu,způsobuje sraženiny v krvi,čili naopak.Proto Vás,pokud jim řeknete,že se léčíte argininem lékařské zrůdy málem zabijí.Tu máte skleničku,málo pijete a vy máte za 48 hodin 191/113.Vrazi.Neléčený krevní tlak způsobí mrtvičku,léčený např.ramiprilem,který Vám zůží cévy v mozku rovněž.Jde o to aby se dealerský svině a farmafirmy nabalíkovali a zmizeli důchodci.Více stahuj ulož to Rapidshare pod NWO,lékaři.

  Čer 09, 2011
 • Obrázek uživatele Václav
  Václav (anonym)

  Nejlepší lék na astma je...Astma: Prokazatelně účinné je konopí (C. sativa či C. indica), aplikované vaporiserem. Co se stabilisace TK týče, vypadá to, že dlouhodobé užívání kombinace Tribulus terrestris a Schisandra chinensis v mém případě umožnilo trvale vysadit veškeré léky proti hypertensi; mimo jiné i výše zmiňovaný ramipril. Zde však širší studie či kasuistika chybí, je to čistě můj osobní případ.

  Čer 09, 2011
 • Obrázek uživatele Bibina
  Bibina (anonym)

  Astma: Prokazatelně...Máte pravdu Pavle ,sem astmatik cpou mi Formoterol a Pulmicort a je mi čím dál hůř a začala jsem mít záchvaty silného kašle.Jestli má někdo podobné potíže tak pište.

  Pro 01, 2011
 • Obrázek uživatele pampeliška
  pampeliška (anonym)

  Mě tyto léky vyhovovaly, dokud jsem si nepřečetla nějakou kritiku na tema seretide. Asi pomáhal placeboefekt. Musím ale řict že sem doufala ze mi astma opravdu zlepsi nechci to zakriknout, ale už ani nevim kdy sem mela posledni zachvat. spis mam horsi kapacitu plic nez zdravý člověk. TAkze se akorat hure nadechuji. Nejradsi bych zkusila tyto leky vysadit, abych vyzkousela zda to nebude lepsi. Ale trochu bych se zoho bala.

  Dub 04, 2014

Přidat komentář

Reklama

Reklama