Lékařům v nemocnicích stále klesají reálné platy

Lékařům v nemocnicích s tabulkovými platy klesly loni reálné příjmy o 0,3 procenta a letos se dá očekávat pokles až o šest procent. V nejnovějším čísle časopisu České lékařské komory (ČLK) Tempus Medicorun to napsal jeho šéfredaktor a prezident ČLK Milan Kubek.

Průměrný měsíční příjem lékaře ve státních nemocnicích, což je plat včetně služeb a přesčasů, se podle něj meziročně zvýšil o 1052 koruny a dosáhl částky 43.442 korun. Vzhledem k inflaci je to ale pokles o 0,3 procenta. Průměrný tarifní plat, tedy bez služeb a přesčasů, však činil loni jen 22.379 korun a zůstal tak zhruba na úrovni průměrné mzdy v ČR, která byla 21.694 korun.

Pro příjem dosahující dvojnásobku průměrné mzdy musel lékař podle Kubka odpracovat za měsíc zhruba 250 hodin. V běžných profesích je pracovní doba 40 hodin týdně, tedy maximálně 23 dní za měsíc, což je 184 hodin.

U lékařů navyšují výrazně počty hodin přesčasy a služby, mnozí jich mají kolem 1000 hodin za rok. Zákoník práce jim povoluje 416 hodin za rok. Připravovanou novelou zákoníku by se lékařům měl pracovní týden prodloužit ze 40 na 48 hodin, k tomu by mohli mít osm hodin přesčasů týdně.

S transformací bývalých okresních nemocnic na akciové společnosti ubývá lékařů, kteří jsou odměňováni podle tarifních tabulek vyhlašovaných vládou. V akciových společnostech se odměňování řídí zákonem o mzdě, záleží tedy na dohodě o výši platu. Tím pádem jsou v akciových společnostech platy nižší, napsal Kubek.

Z celkového počtu 12.767 lékařů pobírajících plat pracovalo loni v nemocnicích ministerstva zdravotnictví 6660 lékařů s průměrným příjmem 46.768 korun. V krajských nemocnicích akciových společnostech pobíralo 3738 lékařů měsíčně 39.209 korun, tedy o 7559 korun méně.

Valorizace tabulkových platů ve zdravotnictví letos nebyla. Stárnutí lékařů a jejich postup do vyšších tarifních tříd přispěje podle Kubka k tomu, že průměrný příjem stoupne o jedno až 1,5 procenta. Při průměrné míře inflace sedm procent ale znamená pokles příjmů lékařů ve státních nemocnicích o šest procent.

Lékaři v akciových společnostech jsou na tom podle Kubka ještě hůř. Za stejnou práci dostávají o šest procent a zdravotní sestry až o 20 procent méně.

Vývoj platů lékařů ve státních nemocnicích

2004 2005 2006 2007
průměrný plat 37.093 38.634 42.390 43.442
meziroční nárůst platu v procentech +3,5 +4,2 +9,7 +2,5
meziroční míra inflace v procentech 2,8 1,9 2,5 2,8
vývoj reálného příjmu v procentech +0,7 +2,3 +7,2 -0,3

    
Zdroj: Tempus Medicorum - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (246)

 • Obrázek uživatele ivan
  ivan (anonym)

  mno..což na ně založit sbírku...?

  Srp 12, 2008
 • Obrázek uživatele ivan
  ivan (anonym)

  mno..což na ně založit sbírku...?

  Srp 12, 2008
 • Obrázek uživatele ivan
  ivan (anonym)

  mno..což na ně založit sbírku...?

  Srp 12, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Učitelé a doktoři (zvláště obvoďáci) už mě fakt s tím naříkáním a vydíráním SEROU!!!!! Celýmu národu je už fakt z této skupiny na blití...tak jen tak dále a budou se dít věci!!!!!

  Srp 12, 2008
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  z doktorů je také opravdu na blití

  Srp 12, 2008
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Toto téma založil asi nějaký trouba, ne ?

  Srp 12, 2008
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  pro Karla ::no doktor určitě né

  Srp 12, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  myslíš ,že né?

  Srp 12, 2008
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ano, tak blejte, ale necekejte, ze vam nekdo pomuze, kdyz tu nebudou doktori. A necekejte, ze se situace zlepsi, kdyz tu nebudou ucitele, aby vzdelavali narod.

  Srp 12, 2008
 • Obrázek uživatele Cojeto
  Cojeto (anonym)

  Stale casteji se pouziva slovo "mno". Zajimalo by mne co znamena a jak se vyslovuje.

  Srp 12, 2008
 • Obrázek uživatele .
  . (anonym)

  Ano, tak blejte, ale necekejte, ze vam nekdo pomuze, kdyz tu nebudou doktori. A necekejte, ze se situace zlepsi, kdyz tu nebudou ucitele, aby vzdelavali narod.????? tobě snad doktoři pomohli??,mne né pouze ublížili

  Srp 12, 2008
 • Obrázek uživatele honza
  honza (anonym)

  obvodní lékař má v současnosti kolem 2000 oveček za každou ovečku dostane od pojištovny kolem 40kč a to ta ov

  Pro 30, 2008
 • Obrázek uživatele honza
  honza (anonym)

  obvodní lékař má v průměru zaregistrovaných 2000 oveček za každou měsíčně dostane kolem 40kč a většina z jeho stá ho vůbec nenavštíví a když navštíví,tak schrábne do kapsy 30kč+nějaké to vyšetření a i njekci za 700kč,kterou částečně hradí pacient,částečně pojištovna....at jdou do prdele to co předváděj se dá přirovnat tak k našim politikům

  Pro 30, 2008
 • Obrázek uživatele :-)))
  :-))) (anonym)

  Honzo, za prvé článek se týkal lékařů v nemocnicích a ne soukromých. Za druhé, obvodní lékaři neexistují. Za třetí, by mě zajímalo, kde jsi vzal údaj o průměrném počtu zaregistrovaných pacientů.

  Pro 30, 2008
 • Obrázek uživatele honza
  honza (anonym)

  anonyme,pokud s něčím nejsem spokojený,tak jdu pracovat jinam....nevím kolik berou v nemocnicích to snad ani zjistit nejde,ale uváděl jsem reálné platy soukromých lékařů-obvodaků v prvé ředě jsem si spočítal kolik obvodáků je ve městě,které má 20-30tisíc lidí a jejich kolem deseti a za druhé mě tyto počty dva obvodáci potvrdily. anonyme obvodak bude praktičtější,protože soukromí lékař může být lékař specialista,nebo lékař v soukromích zařízeních... a lékař by měl být tak dobrý aby se uživil sám bez dotací pojištoven,tak jako většina lidí,kteří podnikají..... to by se podnikalo vedět že bez práce mám každý měsíc jistých 60-80tisíc nemyslíš a těch třicet korun taky není k zahození u klasického obvodáka denně navštíví 20-30 lidí...no je to tiskar za nic teda za nic za dohodu mezi ministerstvem a naší elitou,která kdyby šla skutečně do soukroma bez vzp,tak si nevydělá ani na slanou vodu ve staré číně měli krásný zvyk lékař byl placen za to že člověk kterého má na starosti neonemocní,když onemocní plat se snižoval

  Pro 31, 2008
 • Obrázek uživatele Taky doktor
  Taky doktor (anonym)

  Vy jste zodpovědni za to,jest-li budete nemocní nebo zdraví.Doktor Vám může maximálně poradit,jak na to.Za dnešní zhovadilý den(kdyby jenom jeden) budete zítra od druhých čekat zázraky.Nejlepší doktor na Vás je dlouhý bič a pravidelné dávkování

  Pro 31, 2008
 • Obrázek uživatele :-)))
  :-))) (anonym)

  Honzo, ale jak už jsem napsal, článek je o lékařích v nemocnicích. Pokud ti termín soukromý lékař nevyhovuje, tak piš prostě praktický lékař, to bude nejen praktické, ale i správné. Prosté rozpočítání počtu obyvatel na počet praktiků je zatíženo chybou. Co ti lidé, kteř svého PL nemají, nebo ho mají v jiném městě, a co děti, které mají svého praktického lékaře pro děti a dorost, a k tudíž PL nechodí?

  Pro 31, 2008
 • Obrázek uživatele honza
  honza (anonym)

  ty propočty byli moje a dva praktičtí lékaři nezávisle na sobě mě také toto číslo potvrdili!!!!!! tedy když to nebude 2000 tak to může být 1500,nebo 2500,ale ty počty jsou kolem tisíců....,ale otázka je jiná praktický lékař dostane každý měsíc za nic desítky tisíc korun!!!! což nemůže nikdo zpochybnit jenom za to,že se u někoho zaregistruje a dotyčný k němu vůbec 20let nemusí zajít dostane peníze to je naprosto znevýhodněné vůči všem dalším profesím!!!!!! a co se týká příspěvku pana doktora tak ten bič by se měl pořídit na sebe,protože by měl hnout zadkem a začít skutečně lidem radit co mají dělat,aby nemocní nebyli a když jsou tak co mají dělat!!!! doktoři sedí na prdeli ve své ordinaci jediné co udělají,tak vám předepíšou prášek a to je vše když zajdu k jinému lékaři ,tak ten udělá naprosto jinou diagnozu... to se stalo u mě jeden,že mám kíli,druhý,slepáka,třetí žaludeční vřed podivné? nemyslíte za ty prachy!!!! a hlavně doktor má mít určité morální kvality,jako je soucítění,nebýt agresivní což taky doktor potvrdil-tedy v této diskusy,že nemá nemluvě o tom,že mnoho nemocnic má úroven služeb z období středověku!!!!! nebudu se rozepisovat o konkrétních případech,bylo by toho na knihu ale dobrý doktor by se neměl spoléhat na tučné dotace od vzp,nebo jistý plat v nemocnicích,ale měl by se pustit v doktorování na vlastní pěst i tací existují a jsouli dobří tak prosperují problém je ale vtom,že většina doktorů je banda neschopných arogantních a bezcitných idiotů!!!!

  Pro 31, 2008
 • Obrázek uživatele :-)))
  :-))) (anonym)

  Honzo, nevím, jestli jsou tebou udávané počty přesné a vcelku je mi to jedno. Pokud někdo nechce jít k lékaři, tak nejde, těžko ho k tomu může někdo nutit. Pokud člověk nejde ani na preventivní prohlídku a přeočkování proti tetanu, tak asi těžko bude přístupný jiným preventivním opatřením. Nevím, jak se dá "udělat diagnosa". Pokud si myslíš, že úroveň nemocnic je na úrovni středověku, tak jsi pravděpodobně o medicíně v období středověku nic neslyšel. Co se týče morálního kreditu lékařů, soucítění a neagresivity - pěkná fráze. To tu na doktorce píšou pořád a neopominou dodat, že většina lékařů je amorální, agresivní a bez soucitu. Ano určitě, právě pro to se rozhodli pro tohle povolání. To o tučných dotacích od vzp či jistém platu v nemocnici už vůbec nechápu. A tím míň chápu to doktorování na vlastní pěst. Na tu poslední větu se dá napsat jen to, abys tedy zkusil vykonávat tohle povolání - jako schopný, asertivní a citlivý genius.

  Pro 31, 2008
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  to Honza Jaké štěstí, že ty mezi tu bandu neschopných a arogantních nepatříš. Ve středověku bys to měl jednoduché. Přišla by menší epidemie cholery a ta by zatočila se všemi, idiot neidiot. to :-))) k poslední větě Honza přece není idiot.

  Pro 31, 2008
 • Obrázek uživatele Lilina
  Lilina (anonym)

  můj otec je doktor a musím říct, že si díky tomu žijem nad poměry - z okruhu jeho kolegů a známých taky nikdo neživoří, naopak. Platy klesají leckde, myslím, že jsou profese, v kterých je i hůř ... jen nemají potřebu to řešit na foru.

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele honza
  honza (anonym)

  anonyme,docela mě šokovala tvá reakce,že není možné,aby lékař své povolání vykonával asertivně,soicitně...... v tom je ten největší problém a ty jsi mi to potvrdil,že to z doktrorů žádný nedělá ale to je základní podmínkou úspěšné léčby,vcítění se do pacienta a brát ho jako lidskou bytost a nedělat veci,které bY vadili Vám samotným právě proto doktora by neměl dělat každý,ale jenom ten,kdo má tento dar a talent naslochat!!!!!! na většinu škol se dělají talentové zkoušky,na sport,na umělecké školy....,proto,aby sám žák již věděl že má patřičné předpoklady pro povolání...naučit se jednotlivé předměty to dokáže i opice... a proto dokud nebudou talentové zkoušky pro lékaře z oblasti jeho citů a radosti pomáhat druhým,tak doktoři budou pouze mechanickým bezcitným strojem,který místo aby pomáhal tak svou bezcitností škodí doktorem se tedy může stát každý,kdo má dobrou pamět...to je vše pamět na to aby si zapamatoval všechny ty různe názvy anatomické,biochemické,ale jenom na krátkou dobu,po zkoušce je dobré zase vše zapomenout,aby se v paměti udělalo místo pro další informace!!!! a to stačí ..dobrá pamět a můžete rozhodovat o smrti!!!!! tak se stává,že mezi doktory je spousta sadistů.pedofilů a všelijakých grázlů,protože jejich vztah k povolání se vůbec nezkoumá to že nerozumíš tučným dotacím od vzp akorát ukazuje ,jak jsi hloupí,doufám,že nejsi proboha doktor!!!!!!! ještě jednou vysvětlím,praktický lékař pokud má smlouvu s pojištovnou dostane za každého pacienta ,který se u něj zaregistruje kolem 40 korun,tato částka dělá několik desítek tisíc měsíčně a jenom proto,že se u něj pacienti zaregistrovali... a ten pacient nemusí vůbec k tomu lékaři chodit!!!! to je podobné,jako kdyby učitel dostával od ministerstva peníze za každého žáka ,který chodí do školy!!!!! ve které učí a bylo by to třewba těch 50 tisíc plus plat za skutečnou práci,která u učitele je na střední škole kolem 15000kč!!!! tedy doktor za nic dostanew 50 tisíc plus plat ve formě úkonů,každé pícnutí injekce,každé podívání do krku ...za to vše je velmi dobře ohodnocen a navíc každý kdo přijde k doktorovi musí jen tak z kapsy vysypat 30 kč neexistuje jiná vysokoškolská profese,která by dostávala takové dotace ve formě poplatků-30kč a poplatků od vzp za registraci... souhlasím s lilinou,že doktoři si žijí nad poměry,což vyplívá z mých argumentů a ten sředověk? ve středověku byla chlera a mor a doktoři byli bezradní stejně jako dnes u AIDS zajdi si do nemocnice do uherského brodu na oddělení chirurgie,kde uvidíš středověk v současném pojetí doktoři zde neléčí pouze řežou končetiny,z vlastní zkušenosti ,kdy jsme tam měli babičku toto mohu potvrdit. nezáleží jim vůbec na tom jestli uříznou nohu,ruku,nebo obě nohy. dělají to u všech pacientů nad 80 let ,i když to není nutné. naší babičce chtěli také uříznout nohu a to hned v kyčli,protože se jí nehojil palec-měla v něm zánět z jejich strany neprobíhala žádná léčba,prostě nohu pryč.... do toho jsme začali babičku léčit sami,objevily jsme přípravek EPAM 8 ,který jsme do rány lili. po 14 dnech doktoři chtěli řezat jenom v koleni,poté v kotníku a po 2 měsících naší léčby babička odešla po svejch na pokoji,kde bylo 8 paní,tak všichni přišli během těch dvou měsíců každá minimálně o jednu nohu!!!!! asi řezení končetin je dobrým biznysem a pojištovna za tento úkon dobře platí...jinak si to vysvětlit nedokážu máš jiné vYsvětlení pane doktore?

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Blbečku, všem stále klesají reálné platy a je jedno jestli pracuješ jako holič, nebo doktor. Platy se zvyšují jen politikům a sociální dávky rómům.

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele honza
  honza (anonym)

  já jsem ale vůbec nepsal o klesání,nebo růstu reálných platů popisoval jsem sytuaci v našem zdravotnictví a absurditu jeho financování. Tedy předpokládám,že svou odpovědí reaguješ na někoho jiného v diskusi, pokud tomu tak není ,tak bud jsi nepřečetl co jsem psal,a nebo jsi hloupí,ale to není nemoc....... jestliže je holič dobrý , a chová se ke svým zákazníkům uctivě,tak takovému holičovi reálný plat poroste.....

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Honzo, nic jsem nepotvrdil, přečti si prosím ještě jednou, co jsem napsal. A dle mě nic takového potvrdit nelze. Pokud se ti nelíbí systém přijímacího řízení na LF, tak si stěžuj na ministerstvu, nebo na jednotlivých fakultách. Totéž platí o systému vzdělávání. O tom, kolik je mezi lékaři sadistů a pedofilů nic nevím. Ale jako pacient doufám, že jich moc není. Pokud se ti nelíbí systém kapitačních plateb, rovněž tě musím odkázat na ministerstvo, event. na pojišťovny. Podívání do krku není v sazebníku výkonů, tudíž za něj ani nemůže být nikdo hodnocen, natož dobře. A i kdyby byl, nechápu, co je na tom špatného. Opravář v servisu si za diagnostiku taky nechá zaplatit. (Mimochodem, zkus se podívat do sazebníku, kolik bodů je za komplexní vyšetření specialistou a kolik je např. za vyšetření koagulace v laboratoři a dojde ti jak vysoce je ceněna práce lékaře.) Každý, kdo příjde k doktorovi 30 Kč z kapsy vysypat nemusí. Nevím, nad jaké poměry si žijí lékaři. Dnešní medicína není všemocná (kéž by byla). Mnohé nemoci jsou nevyléčitelné, a na choleru se umírá i dnes, ale myslím, že ani jedno z toho nemůžeš vyčítat lékařům. Do nemocnice v Uherském Brodu si zajít nemíním. Obávám se, že snaha dojít tam z místa mého bydliště, zvláště za současných povětrnostních podmínek, by nemusela být korunována úspěchem. Nicméně si myslím, že tvé zážitky jsou skutečným důvodem tvé averse vůči všemu, co souvisí s medicínou. JAK ALE TOHLE VŠECHNO SOUVISÍ S TÍM, že lékařům v nemocnicích klesají reálné platy??? Jak psal anonym, reálné platy klesají kdekomu, kdekdo taky nadává. Ale nedokážu si představit, že by někdo při sdělení, že lakýrníkům klesají reálné platy napsal elaborát o bídné úrovni lakýrnictví v ČR, o nevhodném složení barev a neekologické likvidaci kýblů od primalexu.

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Je sice pravda,že doktor dostane za pacienta 40Kč + další poplatky,včetně 30Kč za vyšetření,ale z těchto peněz platí sestru,nájem atd.Takže mu zbývá celkem slušný plat,ale ne 50sáti tisícový :=)). Kapitační platba za pacienta je pouze forma platby od pojišťoven,zjednodušeně řečeno,jakoby byli jejími zaměstnanci tak,jako jsou učitelé zaměstnanci školství,které je platí,sice ne podle počtu žáků,ale dle jiných parametrů. Myslím,že je naprosto lhostejné jakým způsobem je kdo placen.Zadarmo nebude svou práci vykonávat ani lékař.Navíc,emocionálně VELMI náročnou práci!Pominu-li úchyláky,kteří byli zmíněni v předchozím příspěvku,pak častým problémem zdravotníků je tzv.syndrom vyhoření,který může být příčinou arogantního a necitlivého chování a k němuž velmi často přispívá i chování pacientů.Zdravotník je stejný člověk,jako kdokoliv jiný. Některý je dobrý,jiný špatný.Je plno vynikajících lékařů,denně zachraňujících lidské životy,pracujících do vyčerpání,stejně tak "obvoďáků"starajících se o "své" pacienty zodpovědně a s empatií. Bohužel,mezi těmito jedinci,se najdou lidé,kteří tomuto povolání dělají ostudu a opravdu by měli jít pracovat někam jinam,kde jejich počínání nemůže ohrozit lidský život,nebo zdraví.Hlavně oni jsou příčinou negativismu vyjadřovaného na diskusi. Druhým důvodem záporných emocí na této diskusi je to,že někteří lékaři,hlavně praktičtí,neustále zmiňují svou finanční situaci a líčí ji tak,že proti sobě popuzují ostatní.To samé se týká i učitelů. Svým příspěvkem chci jen připomenout,aby nebyli všichni" házeni do jednoho pytle",neboť mnozí si to nezaslouží! Nejsem lékař!

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele evicka
  evicka (anonym)

  Nevim jak v CR, ale v nasej nemocnici maju obycajni oddelenski lekari cca 40 000 Sk cisteho mesacne (so sluzbami). Malo sa mi to nezda, vam ano?

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele honza
  honza (anonym)

  já jsem chtěl upozornit na velmi špatnou péči ve zdravotnictví vždyt v nemocnici ne wc nejsou ani záchodové papíry ,ty si musí pacient přinést sám a jak to souvisí s penězi? doktor má na výběr několik z možností být v nemocnici být praktický lékař a smluvně být placen dotacemi za neodvedenou práci v podobě 40kč za zaregistrovaného pacienta+ 30kč poplatek a teprve plus za odvedenou práci!!!!!! a nebo třetí možnost může jet na vlastní triko a vykašlat se na pojištovny,tudíš spolehnout se pouze na své schopnosti a takový lékař si nebude stšžovat,že klesají nebo rostou platy...on si prostě vydělá tak jako každej jinej v jiné profesy ale obávám se ,že většina doktorů volí první dvě možnosti,z důvodů toho,že kdyby neměli za prdelí pojištovnu a peníze které dostane za nic jenom proto,že je praktickým lékařem,tak se prostě neuživí a proto to stím souvisí,protože pouze prvé dvě neschopné skupiny lékařů , kteří si nevěří,že by si sami vydělali alespon to co mají jisté budou neustále remcat a stěžovat si znovu opakuji žádná profese není tak dotovaná jako je lékař a jak píše evička 40tisíc v nemocnici je velmi slušný plat,a navíc,když se za tu nemocnici může v nějakém průšvyhu schovat!!!! učitelé se stejným vzdělání mají minimálně polovinu toho co doktoři....

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Honzo, tak jsi měl napsat, že péče je špatná. To je pochopitelnější než nějaké vypočítávání pacientů u praktika, když je známo, že téměř všichni praktici jsou soukr. a tudíž nespadají pod nemocnice. To, že v nemocnici nejsou pacientům k dispozici toaletní potřeby snad také není vinou lékařů. A navíc nemocnice žádnou kapitační platbu nedostává. Co se týče uplatnění lékaře. Být zaměstnán v nemocnici, tak to je po určitou dobu po promoci dokonce nutnost. A je to dobře. Být praktickým lékařem (není to tak jednoduché, ale budiž) s kapitační platbou a poskytovat mimo léčebné i preventivní péči - podle tebe - neodvedenou práci. Nebo být ambulantním specialistou - soukromníkem (ještě těžší) bez kapitační platby - placen za výkony. Mít soukromou kliniku v nějakém lukrativním oboru (no to asi každý nemůže). Tebou uváděná možnost otevřít si praxi beze smlouvy s pojišťovnami je úplný nesmysl. Mimo jiné když si představím kolik pacientů má na to, aby všechno zacvakali na dřevo, tak by do půl roku zkrachoval. (Představa, že by někdo platil stovky až tisíce za vyšetření nebo ošetření, když je mu zatěžko zaplatit regulační poplatek, zvláště, když u jiného lékaře to má "zadarmo" a stejně si platí zdravotní pojištění je směšná). Mě naopak napadá jiná možnost, zapomenout na etiku a morálku a prohlásit se za léčitele. Ještě mě napadá, kolik lékařů, kteří pracují beze smlouvy s pojišťovnami znáš? Pokud se týká prvních dvou tebou vytyčených skupin. Nemyslím, že by remcali více než ostatní profese. To jen veřejnost žije neustále v představě, že když lékař (sestra, sanitář) chtějí být řádně zaplaceni za odvedenou práci je to něco nepatřičného. Vždyť by měli dělat svou práci jako poslání a tudíž zadarmo. No s těmi dotacemi pro lékaře to není tak slavné, jak si myslíš, ale snad bude líp. 40 tisíc je myslím velmi slušný plat kdekoliv (nejen v nemocnici) Taky by se mi líbil. Je to vlastně asi dvojnásobek průměrného platu. Pokud je to ale za cenu přesčasů, které de facto znamenají počet hodin, jako za 1,5 nebo 2 úvazky, tak mi to až zas tak moc nepřipadá. Kolik dostávají učitelé nevím. Všeobecně se má za to, že málo. Kupodivu to, že to učitele říkají nahlas nikoho nepobuřuje. Aby to nevypadalo, že mám něco proti učitelům, talkrovnou píšu, že si lidí dělajících tuto profesi vesměs velmi vážím.

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele evicka
  evicka (anonym)

  U nas pracuje lekar bez zmluv s poistovnami a ma nabito... Ked su zazmluvneni lekari neschopni, radsej pacient navstivi nezmluvneho.

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  A jakou má specializaci?

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele D.M.
  D.M. (anonym)

  Prumerny plat lekare za rok 2006 byl 120 tisic mesicne. Oc se tady pak bavime?

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele honza
  honza (anonym)

  nástupní plat učitele je na gymlu je tak 12-13 tisíc,po 20 leté praxi se dostane tak 20 tisíc...což je totální ubohost znám 5 lékařů,kteří jedou bez pojištovny a jsou velmi spokojeni a mají neustále plno a to proto,že jsou dobří!!!!! lidé si rádi zaplatí,pokud jim někdo pomůže a zdraví je to nejdůležitější!!!! pokud lidé běžně mají dva a více mobilů vychastají 10 litrů v průměru čistého chlastu za rok včetně kojenců každý má auto minulý rok měl filda moris největší zisk z cigár tak to znamená ,že lidé peníze mají a když investují do již víše zmíněných pičovin,tak předpokládám,že je nějaká ta stovka navíc nezabije,když jde o zdraví tedy 5 lékařů znám a jsou pro obyčejné lidi,kdy návštěva stojí kolem 500kč!!!! a někteří nemají ani zdravotní sestru takže tvá doměnka že bez pojištovny léčit je nesmysl je pouze nepravdivou doměnkou a pokud se mýlíš v tomto bodě,dá se předpokládat,že tvé další názory mohou být také zkreslené podobné zkreslené

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Honzo, díky za informace o platu učitelů. Co se týče lékařů bez smlouvy s pojišťovnami, tak máš štěstí, třeba já žádné neznám a a dosud jsem o někom takovém ani neslyšela. A jaké jsou jejich specializace? 500 Kč ale pro mnoho lidí není zrovna malá suma. Být bez zdravotní sestry je v některých odbornostech prakticky nemožné. Ale to co je nemají, tak ušetří na jejím platu :-). Moje domněnka se tím, že zrovna ty znáš 5 opačných případů rozhodně nestává nepravdivou . Dle mého názoru ani domněnka nemůže být nepravdivá, může být jen mylná. A která mé názory ještě považuješ za zkreslené?

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  No,Evicko,je vidět,že na Slovensku jsou movití pacienti. Jinak souhlasím s příspěvkem před Tebou. Ještě podotknu,že možná mají učitelé polovinu platu,co lékař,ale mají to vyváženo volným časem,který lékař nemá a praktik si často nemůže vybrat ani řádnou dovolenou.Psychická náročnost těchto dvou povolání je přibližně na stejné úrovni. Pro honzu:neříkám,že nemáš v ničem pravdu,ale zkus se zamyslet,jakým jiným způsobem by měl být praktický lékař placen,když ne kapitací.Platbou za výkony se uživí odborný lékař,neboť jsou hodnoceny vyšší platbou,takže odborný lékař má větší příjem než praktický a ne vždy to znamená,že je lepší.Možná má větší pravomoc.Jenže ten první,kdo rozhodne,ke kterému odborníkovi poslat je praktik.Často zná dg.sám,jenomže nemá kompetenci k dalšímu postupu,předpisu léků atd.Pokud by nebyl placen kapitačně,ale od výkonu,pak by si ,vzhledem k ohodnocení výkonů nevydělal ani na provoz ordinace.Proto je hodnocen za počet pacientů a i to má své opodstatnění.K lemplovi se mnoho lidí registrovat také nebude :=(( I když je pravdou,že někdy nemají zbytí,protože ostatní mají buď plno,nebo se jim nechce více pacientů registrovat. Nechci se zastávat všech lékařů,neboť i ve svém okolí znám dvě lékařky,které by udělaly lépe,kdyby medicinu pověsily na hřebík.Smůla je v tom,že se nikdo nestará o to,jakou práci odvádějí,jaké mají ord.hodiny ap. Jenom se chci vyvarovat zobecňování a křivdit poctivcům,kterým na lidech záleží :=)).

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele honza
  honza (anonym)

  tředa ten názor o tom,že 500kč pro mnoho lidí není zrovna velká suma...... jestli doktor umí a člověk je nemocný ,tak 500kč pro nikoho není žádná suma vzhladem k okolnostem za co lidé utrácejí peníze a to ty peníze nemají!!!! především se jedná o skupiny s nízkými příjmy,kt. řeknou že 500kč je strašně moc,ale jsou to právě ty skupiny,kteří vykouří 2 a více krabiček denně a neopomenou si zajít každý den na pár piv.. a to k těm dotacím praktických lékařů,že kdyby dotace nedostali,tak by si nevidělali ani na nájem je prostě fáma mezi veřejnou a lékařskou obcí důkazem jsou lékaři,kteří nemají žádné smlouvy a vydělají si pouze tím,že jsou šikovní a z mého okolí jak jsem uvedl znám 5 lékařů ,bez specializace,jsou to praktičtí lékaři kdyby se tato fáma ,že by si praktičtí lékaři nic nevidělali ,kdyby nedostávali dotace podařila vyvrátit,tak by tito lékaři museli začít na sobě pracovat a museli by být tak dobří aby obyčejným lidem se vyplatilo za nimi jít a zaplatit jim v hotovosti to by totiž zvedlo nesmírně i celkovou úrověn zdravotnictví,takhle se obvodák vůbec nesnaží pomoct,protože má své jisté!!!!! a to,že to lze je důkaz pět lékařů praktických,které znám a mají plno i několik týdnů dopředu.... nějak mě ten čítač neposlouchá,tedy na začátku mého psaní jsem udělal chybu,že 500kč není pro málo lidí malá suma....

  Led 01, 2009
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Honzo, ale ono 500 opravdu není zrovna malá suma. A tím nemyslím jen nějaké sociální případy. Jistě nemusí to být problém pokud to má člověk zaplatit jednou, dvakrát ročně, ale co třeba ti, kteří musejí k lékaři třeba několikrát měsíčně, chodí k více lékařům a navíc platí doplatky za léky, nebo mají vícečlennou rodinu. Souhlasím s tím, že řada lidí vynakládá nemalé prostředky na alkohol, cigarety apod. Nelíbí se mi to, samozřejmě, protože na léčbu nemoci tím způsobené jim pak přispíváme všichni ze svého zdravotního pojištění. Ale asi s tím moc nenadělám. Praktický lékař je také specializace. Je to obor, který má svá specifika, jako je tomu i u dalších specializací. A opravdu nedostávají řádné dotace, jen kapitační platbu. Zato zase nedostávají některé výkony proplatit (prevenci). A myslet si, že lékař, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou se nevzdělává, nebo se nesnaží pacientovi pomoct je, podle, mě hrubý omyl. Dotacemi, jsem myslel dotace pro lékaře získávající specializovanou způsobilost v oboru praktický lékař. Což funguje druhý rok a od příštího roku by to měly nahradit rezidenční místa. A ani tak si nepředstavuj nějaké závratné sumy, spíš je to takový záchranný pás, který má zajistit, aby za pět, 10 let vůbec nějací praktici byli.

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele :-)
  :-) (anonym)

  Oprava : Nedostávají žádné dotace (ne řádné dotace) :-)

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele evicka
  evicka (anonym)

  ten lekar, o ktorom pisem, berie za prve vysetrenie a zalozenie karty 450 sk a za dalsie vysetrenia po 150 sk. nemyslim, ze to zruinuje cloveka, ktory potrebuje pomoc. ma super vybavenie, je to byvaly primar a najlepsi odbornik v okrese.

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele evicka
  evicka (anonym)

  a je to otorinolaryngolog

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele honza
  honza (anonym)

  tak vidíš anonyme,že to lze se,potvrzuje to i někdo jiný než já... postavit na vlastní nohy a nespoléhat se na dotace od vzp,ty tomu říkáš jinak ,ale pro mne je to dotace dotace jsou peníze za neodvedenou práci!!!!! což zplnuje plně kritérium u obvodáků!!!!! za každého člověka,který se k němu přihlásí dostane dotaci 40kč!!!!

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele Formol
  Formol (anonym)

  Pokud to některým ještě nedošlo, Honza se tu snaží především znechutit účast všem, kteří se nesnaží hlásat, že zdravotnictví je naprosto na nic, aby tu pak mohl vychvalovat EPAM :D:D

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele vilo
  vilo (anonym)

  tak jak zazněla některá předešlá odpověd průměrný plat lékaře byl 120tisíc tak skutečně nevím o čem tu je řeč a to je navíc Formole zdravotnictví skutečně naprosto na nic!!!!

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele Formol
  Formol (anonym)

  Podle Statistické ročenky ÚZISu za rok 2007 byl průměrný plat lékaře cca 43 tisíc ve státních a 40 tisíc v privátních nemocnicích. Asi tolik k těm 120 tisícům průměrné mzdy a věrohodnosti agentury j.p.p. (jedna pani povidala)

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele vilo
  vilo (anonym)

  ty jsi tak chýtrý,že se tomu snad nedá ani věřit. proč nejsi prezident,nebo alespon ministr zdravotnictví,nebo jeho mluvčí

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele vilo
  vilo (anonym)

  a podle ststistického úřadu je průměrný plat lidí kolem 25000kč to má ale asi tak 1 třetina obyvatelstva zbytek o tu desítku méně víš? Formole

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele Rob
  Rob (anonym)

  Chci jenom podotknout, že existují řešení pro jednotlivce a řešení pro společnost. Např. řešení pro jednotlivce zní: uč se, studuj, abys mohl získat dobře placenou práci. Ale pokud by to udělali všichni, všichni byli lékaři nebo inženýři, tak kdo by pekl pečivo nebo vyvážel popelnice. Slyšel jsem, že např. v Kanadě již vysokoškoláci dělají práci středoškoláků, protože je jich přebytek Tím se chci dostat k těm lékařům: pracovat bez smlouvy s pojišťovnou si může dovolit jenom pár nebo v lukrativních oborech, protože tolik klientů, kteří jsou ochotni dávat stokoruny za každé vyšetření prostě není.

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele vilo
  vilo (anonym)

  přečti si několik diskusí na zpět a toto se tady již probíralo rakce by byla pouze opakováním schopný člověk,at je to lékař,pekař chleba si vidělá sám na sebe i bez podpory státu nebo pojištoven A navíc zdraví je to nejdůležitější co člověk má a pokud není člověk ochotný vrazit víc peněz než ted ,ale přesto utrácí za pičoviny-chlast,cigára,mobily...tak at jde do hajzlu

  Led 02, 2009
 • Obrázek uživatele Formol
  Formol (anonym)

  to vilo - myslíš snad, že 2/3 lidí studovali po maturitě ještě minimálně 10(za ideální situace v Praktický lékař, Urgentní medicína) až 17 let (neurochirurgie)? Myslíš, že to ty 2/3 populace mají za téměř dvojnásobnou pracovní dobu? Myslíš? to Rob - on je i trochu problém ve výběru oborů; ten je ostatně i u nás. Např. po většině absolventů filozofických fakult není poptávkam, naopak po absolventech např. techniky poptávka je. Ono je to i o společenském klima - více je preferována iracionalita a prázdné tlachání (teorie umění, postmoderní "filozofie", gender studies,... - ze stejné žumpy roste i CAM) než skutečně náročné obory vyžadující skutečné intelektuální schopnosti (technické školy, fyzika, chemie) a zručnost (celá řada řemesel).

  Led 03, 2009
 • Obrázek uživatele Formol
  Formol (anonym)

  to Rob podruhé Jednou z nejnáročnějších škol je FJFI ČVUT - a jaká si myslíš, že je pravděpodobnost přijetí?

  Led 03, 2009

Stránky

Přidat komentář

Reklama

Reklama