Lékaři v Brně mají novou metodu léčby zlomeniny stehenní kosti

Lékařům při operacích pomáhá stále častěji moderní technika. Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno například na začátku září vyzkoušeli při operaci zlomeniny krčku stehenní kosti nový implantát. Je výrazně menší než dříve používané předměty, lékaři jím zpevní zlomenou kost menším řezem, a tak se zkracuje doba hojení i rehabilitace. Oproti dřívějšímu čtvrt roku asi na dva měsíce, řekl novinářům Michal Mašek z Fakultní nemocnice Brno.

Jako první novou operaci podstoupila čtyřicetiletá Renata Haluzová z Brna. Při rychlé jízdě v terénu spadla z kola a zranila se. Přítel jí pomohl z lesa k silnici a záchranná služba ji dopravila do nemocnice. Pět hodin po úrazu ležela na operačním sále. Haluzová je nyní, tři týdny po operaci, doma. Chodí o jedné berli a zkouší sportovat - jezdit na rotopedu a plavat. "Ke kolu se určitě vrátím," řekla novinářům.


Mašek předpokládá, že nemocnice v prvním roce použije nový implantát u deseti až 15 pacientů. Až lékaři získají k metodě důvěru i jistotu při jejím používání, počet pacientů se možná zdvojnásobí.


Podle lékaře je metoda výhodná i ekonomicky. Její použití při operaci je jednoduché, takže operaci zvládne jeden lékař, který nepotřebuje asistenci. Náklady snižuje i kratší hojení. Implantát stojí asi 12.000 korun a nemocnice není v jeho použití nijak omezena, může metodu použít u všech, kteří ji budou potřebovat. Podle Maška se však hodí lépe pro mladší pacienti, kteří nemají oproti seniorům oslabenou kostní tkáň.


Klinika úrazové chirurgie ve Fakultní nemocnici Brno odoperuje za rok asi 2500 lidí. Zlomeniny horního konce stehenní kosti léčí zdravotníci asi ve 230 případech ročně. Ne všechny se však léčí operací.Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele kateřina
  kateřina (anonym)

  Na hojení zlomenin a jizev jsou dobré rostlinné enzymy. Systémová enzymoterapie člověku může pomoci a ulevit. Ptejte se u lékaře a v lékárnách na curenzym.

  Črv 21, 2010
 • Obrázek uživatele Peter Skuhravy
  Peter Skuhravy (anonym)

  Doplněk stravy Apo-curenzym active + nattokinase uvedený do oběhu po 31. 1. 2012 MUSÍ BÝT STAŽEN z lékáren http://www.obran.cz/doplnek-stravy-apo-curenzym-active-nattokinase-uvedeny-do-obehu-po-31-1-2012-musi-byt-stazen-z-lekaren/2012/07/26/

  Črv 31, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama