Lékaři odcházejí do ciziny i kvůli nejasnému specializačnímu vzdělávání v ČRR

Specializační vzdělávání lékařů v Česku je nepřehledné, cesta k atestacím komplikovaná. Pro některé mladé lékaře to může být důvod k odchodu do zahraničí, zaznělo na sjezdu České lékařské komory (ČLK) v Brně.

Sjezd uložil všem zástupcům komory v akreditačních komisích, aby prosazovali co nejjednodušší systém specializačního vzdělávání a bránili vytváření zbytečných nástavbových oborů a funkčních kurzů. Lékaři, kteří se podílejí na tvorbě pravidel specializačního vzdělávání, mají podle delegátů dbát na jednoduchost, průhlednost, efektivitu a přátelskost systému.

Doktoři už neodcházejí kvůli penězům, ale kvůli nejasným pravidlům, jak se dostanou k atestaci. Odcházejí tam, kde jim to jasně nalinkují,“ řekl viceprezident komory Zdeněk Mrozek.

Kardiolog Josef Veselka varoval před nadstavbovými atestacemi a také před prodlužováním postgraduálního vzdělávání - pokud bude trvat deset nebo 15 let, nikdo prý nebude chtít obor vykonávat. “Je to největší nebezpečí české medicíny v příštích dvou dekádách,“ řekl Veselka.

Lékařům chybí také dlouho slibovaná vyhláška, která má stanovit kompetence čerstvých absolventů lékařské fakulty. Letos novelizovaný zákon přitom říká, že bez odborného dozoru či dohledu může lékař vykonávat jen činnosti, které odpovídají rozsahu znalostí a dovedností získaných studiem. “Ve vyhlášce to ale definováno nemáme,“ konstatoval Mrozek. Chybí i další prováděcí předpisy, doplnil.

Proti novele zákona upravující vzdělávání lékařů komora protestovala, nakonec ji ale zákonodárci schválili. Novela zvyšuje počet základních studijních oborů, naopak snižuje počet specializací. Podle vlády měla změna především zjednodušit a zkrátit dobu pro získání lékařské specializace. Novela také upřesňuje výkon odborného dohledu nad neatestovanými lékaři a vymezuje požadavky na garanta oboru a školitele.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (34)

 • Obrázek uživatele Mac
  Mac (anonym)

  Zase kecy, aby si NĚKDO prosadil další regulace a byrokratické nástroje. Mladí lékaři odcházejí právě kvůli tomu, jak je zatěžují úřady nelidskými formalistickými praktikami, protože mají kliku, že je venku vezmou s čtyřnásobným nástupním platem oproti Čr.

  Lis 23, 2017
 • Obrázek uživatele Olan
  Olan (anonym)

  Je pravdou, že při pokusu o otevření si soukromé firmy, truhlárny jsme obcházeli čtyři měsíce ůřady, než jsme mohli začít a to počáteční nadšení do podnikání nás z těch úředníků velmi rychle přešlo. Tak u doktorů, to bude ještě mnohem složitější.

  Lis 24, 2017
 • Obrázek uživatele Luky
  Luky (anonym)

  Ty politici a úředníci se úplně zbláznili. Taková byrokracie a nelidská buzerace tady nebyla ani za komančů.

  Lis 25, 2017
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Ty politici a úředníci se...Buzeraci a šmírování až na úroveň jednotlivých fyzických osob bylo umožněno zavedením počítačů a efektivních počítačových sítí. Kam to povede si může každý přečíst v románu George Orwella "1984".

  Lis 26, 2017
 • Obrázek uživatele Míra
  Míra (anonym)

  Bratr si na rok přerušil studium medicíny a byl v Irsku. Přes den studoval a večer pingloval a vařil v pizzerii. Příští rok bude studium končit a plánuje, že pojede do Londýna dělat sekundáře a zavede se tam. Říkal, že tady slunce nesvítí.

  Lis 30, 2017
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  http://forum24.cz/ceske-zdravotnictvi-patri-k-nejlepsim-v-evrope/ ....ale zdravotnictví máme špičkové

  Lis 30, 2017
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  Mladym lekarum zaplatil stat studia a oni? Hanba jim. Kazdy zacatek je tezky ve vsech profesich!

  Lis 30, 2017
 • Obrázek uživatele PRAVDA
  PRAVDA (anonym)

  Kdo jsi bez viny, hod kamenem...

  Lis 30, 2017
 • Obrázek uživatele jj
  jj (anonym)

  Mladym lekarum zaplatil stat...Chceš to jako v cizině, ok, tak zaplať za studia a můžeš jít.

  Pro 01, 2017
 • Obrázek uživatele Magda
  Magda (anonym)

  Ono to nění třeba vidět jen negativně, že mladí lékaři odcházejí. Oni se většinou vrátí a mají plno zkušeností, které jsou pro naše zdravotnictví užitečné - např.jak na úrovni komunikovat s pacienty. To se většinou u nás od starších kolegů nenaučí, protože zde stále převažuje model, že pan doktor je někdo a pacient musí mlčet a poslouchat. V cizině je mnohem větší vzájemný respekt.

  Pro 01, 2017
 • Obrázek uživatele Míla
  Míla (anonym)

  Na svých spolužácích vidím, že se nevrací. Jak se zavedou venku, tak už tam zůstávají.A studia jsme končili během sametové revoluce, takže je nám už přes padesát. To už tady nikdo nebude bojovat s úředníky, pojištovnami a tak, když už venku žije v klidu.

  Pro 01, 2017
 • Obrázek uživatele Tom
  Tom (anonym)

  Na svých spolužácích...Tak těm co odešli hned po revoluci se nedivím. To tady byla hrozná situace ve zdravotnictví a platy doktoru byly opravdu zoufale. Sekretářka ve firmě mela větší plat než doktor...

  Pro 01, 2017
 • Obrázek uživatele souhlas
  souhlas (anonym)

  Chceš to jako v cizině, ok,...Tak by to mělo být

  Pro 02, 2017
 • Obrázek uživatele To
  To (anonym)

  Tak by to mělo být by muselo platit pro všechny.

  Pro 02, 2017
 • Obrázek uživatele Jitka
  Jitka (anonym)

  by muselo platit pro všechny.Přesně tak. Do ciziny odchází plno mladýchlidí z různých oborů.

  Pro 02, 2017
 • Obrázek uživatele ano
  ano (anonym)

  Přesně tak. Do ciziny...do zahraničí chodí pracovat spoustu nejen lékařů, ale i programátorů, nebo taky lidí dělnických profesí, nebo zdravotních sester. V německu nebo rakousku dostanou víc jak u nás. U lékařů je problém jinde, máme jich uměle nedostatek. Máme nadbytek vysokoškoláků na úkor kvality, ale u lékařů a zubařů si oni sami drží uměle málo absolventů. Takže pak můžou různě vydírat.

  Pro 02, 2017
 • Obrázek uživatele Miriam
  Miriam (anonym)

  Tak těm co odešli hned po...Jde nejen o platy, ale o byrokracii, korupci při přidělování zakázek, zcela znemožňující normální konkurenční fungování a další české nešvary. Vezměte si třeba jen ten audit Deloitte na účelné vynaložení prostředků na stavbu silnic a dálnic. Výsledek byl, že DVĚ procenta byly vynaloženy přímo, 15% na věci kolem, ale s stavbou nesouvisející a zbytek se rozkradl. Jak má potom v tomhle normální člověk žít?

  Pro 02, 2017
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  Chceš to jako v cizině, ok,...To je ale nesmysl. To by totiž potom musel platil každý, třeba i za vyučení, za střední školu atd, kdo jde za prací za hranice. Žádný stát ze země EU to po nikom také nevyžaduje. Spíše bychom se měli zamyslet my, proč nejsme schopni lidi zaplatit.

  Pro 03, 2017
 • Obrázek uživatele Petr 2
  Petr 2 (anonym)

  Do ciziny odchází nejen většina mladých lidí, ale i 95% zisku vniklého na našem území, protože téměř všechny firmy mají zahraniční majitele. Peníze se nevracejí zpět v podobě investic nebo vyšších platů. Pak se nelze divit, že naše ekonomika jde do kytek.

  Pro 03, 2017
 • Obrázek uživatele protože
  protože (anonym)

  ti staří je nechtějí pustit ke korytu. Uznat atestace apod.

  Pro 05, 2017
 • Obrázek uživatele Petr 2
  Petr 2 (anonym)

  ti staří je nechtějí...Koho nechtějí pustit ke korytu? Ty zahraniční majitele?

  Pro 05, 2017
 • Obrázek uživatele špatné
  špatné (anonym)

  Lékaři si zakládají soukromé ordinace ve kterých zaměstnají své rodinné příslušníky, kteří nemají o zdravotnictví ani ponětí. Žena obsluhující v pohostinství udělá kurz a léčí, s kanceláře rovnou k zubní lékařce a bude nám hůř.

  Pro 06, 2017
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Lékaři si zakládají...Co to povídáš za kravinu? Kde se nacházejí takové ordinace?

  Pro 06, 2017
 • Obrázek uživatele Anežka
  Anežka (anonym)

  Co to povídáš za kravinu?...Nebudu jmenovat kamarádka takto pracuje s manželelem má VŠ technického směru a takto si vydělá víc.

  Pro 06, 2017
 • Obrázek uživatele oprava
  oprava (anonym)

  Nebudu jmenovat kamarádka...pracuje s manželem, který je lékař, po revoluci přišla o zaměstnání.

  Pro 06, 2017
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  Nebudu jmenovat kamarádka...Jo a ta kamarádka normálně s tím manželem léčí, předepisuje léky, vyšetřuje...?

  Pro 06, 2017
 • Obrázek uživatele ?
  ? (anonym)

  No a có? Když můžou být za 3 měsíce právníci tak co by nemohli být i lékaři!

  Pro 06, 2017
 • Obrázek uživatele Anežka
  Anežka (anonym)

  Jo a ta kamarádka normálně...manžel má ordinaci a ona je zdravotní sestra nebo asistentka - to přesně nevím.

  Pro 07, 2017
 • Obrázek uživatele Anežka
  Anežka (anonym)

  v článku o kterém je uvedeno "Doktoři už neodcházejí kvůli penězům, ale kvůli nejasným pravidlům, jak se dostanou k atestaci." Tedy student dokončí VŠ a nemůže samostatně léčit musí mít praxi, atestaci já přesně nevím. Teoreticky to možná funguje, ale praxe je jiná. Je někdo povinen tyto mladé lidi dále učit? Kubka z lékařské komory vykládá, jak mají staří doktoři problémy s EET. Můj názor je ten, že na takové místo by měl nastoupit někdo mladý, když ten starý nezvládne ani EET (nepropaguji EET). Nebo je tady předoktorováno

  Pro 07, 2017
 • Obrázek uživatele doktoři
  doktoři (anonym)

  Odchází hlavně kvůli prachum

  Pro 07, 2017
 • Obrázek uživatele pravda,
  pravda, (anonym)

  No a có? Když můžou být...Stejně většině na lidech nezáleží.

  Pro 07, 2017
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  manžel má ordinaci a ona je...No a proc by nemohla byt asistentka, kort kdyz rozumi pocitacum? Vzdyt role asistentky je objednavat pacienty, pomahat doktorovi s administrativou. Co je na tom spatneho vzit si do sve ordinace svou manzelku? Pokud by ji misto sebe nechal vysetrovat, stanovovat diagnozu a lecbu, tak to by byl problem, ale asistentka nemusi mit medicinske vzdelani.

  Pro 07, 2017
 • Obrázek uživatele Anežka
  Anežka (anonym)

  No a proc by nemohla byt...1.v té době počítače nebyly. 2. lékař počítač nepotřebuje. Ovládání EET je na úrovni pokladní. Psaní na počítači jednodušší než na psacím stroji nebo dokonce rukou. To musí zvládnout člověk se základním vzděláním. 3.já proti tomu nic nemám, já to chápu - to byla odpověď na to, že lékaři zaměstnávají rodinné příslušníky.

  Pro 08, 2017
 • Obrázek uživatele Jirka
  Jirka (anonym)

  1.v té době počítače...Lékař počítač potřebuje - nejde jen o EET. A nejde o to, že by nezvládal na něm psát, ale to to, že by měl především vyšetřovat pacienty a ne nesustále jen psát do počítače. Lékař musí naspat zprávu z vyšetření, musí vyplňovat hlášení zdravotním pojišťovnám ...A to klidně může dělat někdo jiný. Zažil jsem v německé nemocnici již před lety, že lékaři vše diktovali do diktafonu a lidé v kancelářích to pak přepisovali do zpráv. Lékaři tak měli mnohem více času na pacienty. To, že je člověk u doktora a ten jen ťuká do počítače a na pacienta jen zběžně koukne, je špatně.

  Pro 08, 2017

Přidat komentář

Reklama

Reklama