Lékaři doporučují žvýkačky jako lék po operaci střev

Žvýkání může mít léčebné účinky. Osobám, které prodělaly operaci tlustého střeva, pomáhá při rekonvalescenci a urychluje hojení. Uvádí to odborný časopis Archives of Surgery.

Někteří pacienti mají po operaci tlustého střeva potíže uvést své útroby do pohybu. Podle nedávných studií jim v tom mohou pomoci právě žvýkačky, díky kterým se stimuluje produkce žaludečních šťáv.

Objev zveřejněný v časopise Archives of Surgery vychází z pěti studií, které sledovaly pacienty po operaci tlustého střeva. Někteří z nich žvýkali žvýkačku bez cukru třikrát denně, jiní ne. Ukázalo se, že u pacientů, kteří pravidelně žvýkali, se obnovily normální střevní funkce v průměru o den dříve a tak mohli být dříve propuštěni z nemocnice.


"Žvýkání žvýkaček bez cukru může pomoci i při dalších operacích břicha. Umělé sladidlo sorbitol, které obsahují, má projímavé účinky,
" vysvětluje doktorka Sanja Purkayastha, spoluautorka jedné ze studií.

Primář chirurgického oddělení chicagské univerzitní nemocnice doktor Theodore Saclarides je nicméně skeptický a upozorňuje, že v tomto směru je třeba provést další výzkumy.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama