Lékaři dětské nemocnice v Brně mohou operovat bez jizev

V brněnské dětské nemocnici dnes otevřeli nové centrum miniinvazivní chirugie. Jako první svého druhu v ČR umožní i náročné operace u dětí provádět pomocí laparoskopie a miniinvazivní chirurgie. Na rozdíl od otevřených operací se po takovém zákroku výrazně zkracuje doba léčení a klesá riziko komplikací. Dětem také na těle zůstanou jen dvou až třímilimetrové vpichy, řekla ČTK mluvčí Anna Nesvadbová.

Nové přístroje mohou lékaři nemocnice použít nejen u chirurgických operací, ale také v neurochirurgii a ortopedii. Lze jimi operovat i děti po vážných úrazech. "Mimo to byla zavedena i mozková endoskopie, která tu již dlouhé roky chyběla," řekla Nesvadbová.


Přístroje jsou podle mluvčí na takové úrovni, že s nimi v budoucnu bude možné operovat i nenarozené děti v dělohách jejich matek. "Dnes je prenatální diagnostika na takové úrovni, že víme dopředu, s jakými obtížemi se miminko narodí. Jeví se tu možnost, a není úplně nereálná, operovat je ještě před narozením. V Evropě se to už dělá," řekla Nesvadbová. Metodou by prý bylo možné řešit některé vrozené vady; zákrok by však podléhal souhlasu rodičů.


Podle Nesvadbové je nové miniinvazivní operační centrum ojedinělé, proto bude sloužit i pro výuku českých lékařů i jejich kolegů z okolních zemí. Učit se budou jednak na operačních sálech a také ve speciálních učebnách. Záběry z operací do nich lze pomocí techniky přenášet.


Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Přidat komentář

Reklama

Reklama