Reklama

Lékař vznáší námitky proti rouškovému opatření

MUDr. Vladimír Čížek na základě odborných studií a článků vydal námitky k mimořádnému opatření ohledně nošení roušek. Mnoho publikací a studií dokazuje, že roušky při nošení běžnou populací nebrání přenosu infekce či dokonce paradoxně mohou k šíření infekce přispívat. Navíc mají nezanedbatelná zdravotní rizika. Opravdu dopustíme, aby děti, které jsou ve vývinu a potřebují mít organismus a především mozek dobře zásobený kyslíkem, byly ve školách i 8 hodin v rouškách? Navíc, když dle studie zveřejněné v časopise Nature žádní bezpříznakoví pozitivní jedinci ve Wuhanu nepřenesli virus na své blízké kontakty?

Ozdrojované námitky jsou ke stažení zde

Závěry – co si z toho má vybrat občan, co vlastně je vědecky prokázáno?

1. Látkové roušky nejsou účinné. To, že je nosí většina občanů ČR, mohlo paradoxně přispět k šíření infekce (protože poskytují pocit falešného bezpečí).

2. Lékařské roušky (chirurgické „ústenky“) jsou částečně účinné za předpokladu, že se s nimi správně zachází podle instrukcí – to je ovšem v běžné praxi nedosažitelné. Opakovaným dotýkáním a špatným skladováním se účinnost snižuje, a naopak může docházet ke kontaminaci a šíření nákazy.

Reklama

3. Respirátory FFP2 jsou určeny především pro zdravotníky. Nedoporučují se při řízení vozidel.

4. Není pravda (jak nám často tvrdí), že roušky jsou jen nepohodlné, a že nemohou mít žádné nežádoucí zdravotní účinky. Mohou – a dosti významné!

5. Rouškování dětí od dvou let věku není odůvodnitelné žádnými důkazy. WHO doporučuje dětem do 5 let roušky nepřikazovat. (Hlavní lékařské pravidlo „Primum non nocere“ - hlavní je neuškodit – naše vláda ignoruje). Od 6 do 11 let má být použit přístup založený na hodnocení rizika. Teprve od 12 let (nikoli od dvou) se roušky doporučují jako u dospělých.

6. Roušky nejsou náhradou za rozestupy. Hlídat si rozestupy alespoň 1 metr je mnohem důležitější opatření k prevenci, než nošení roušky. (Poznámka redakce: Minimální bezpečná vzdálenost 1 m je doporučována WHO. Různé země mají  různé doporučení od 1 do 2 m. V ČR platí doporučovaná vzdálenost 2m.)

MUDr. Vladimír Čížek

Reklama

Komentáře

Libby (Pá, 27. 11. 2020 - 07:11)
V Irsku, kde jsou jeste prisnejsi opatreni nez v Cesku, jsou otevrene skoly vsech stupnu a deti rousky nenosi, pouze ucitele a rodice. Pritom pocet pozitivne testovanych vyrazne klesa, nyni je to kolem 250.
Ervín Žák (Pá, 27. 11. 2020 - 07:11)
Další pan Chytrý po přečtení jednoho článku
Tom (Pá, 27. 11. 2020 - 11:11)
Jestli myslite pana doktora, tak jste si asi nerozklikl jeho pripominky. Je neskutecne, co vse za clanky a odborne studie dokazal prostudovat.
zdenda (So, 28. 11. 2020 - 14:11)
Píšete ,, dokázal prostudovat,, , ale doktor z něj nikdy nebude, tak leda politik, rebel.
Regina (Pá, 27. 11. 2020 - 11:11)
Kdyby lidem vrátili nevymyté mozky z roku 2019, tak by videli, jak ta fotka je šílená. Tatínek dusí svého syna. Chápu, že pokud je velmi nebezpečná infekce a šíří se pandemicky, tak nebudeme vycházet a když budu muset dojít pro jídlo, tak si v krámu před prodavačkou nasadim roušku, ale nutit malé děti nebo i dospělé dýchat přes hard několik hodiny denně?
Josef (Pá, 27. 11. 2020 - 18:11)
Ja myslím že nošení roušek je v pořádku , lehce se rozpoznají všechny ovce mezi vlky ....a ano pro některé ovce i vlk může chcípnout , ale on s tím počítá je fatalista ....
Mirka (So, 28. 11. 2020 - 11:11)
U dospělých to tak lze brát. ale co děti? ty se ještě nezvládají samy bránit.
zdenda (So, 28. 11. 2020 - 13:11)
Máte pravdu, hadra na hubě je dobrá jen pro lidská prasata,, , která nejsou schopna dodržovat základní hygienické chování, jako kašlat a kýchat do kapesníku, nějaká ta kapénka vyletí i při mluvení. Bohužel je těchto prasat mezi námi dostatek a normální lidé mají právo nenechat se prasaty oprskávat. Z tohoto důvodu je jakákoli rouška lepší než nic. A nevěřte , že se prasata polepší, na ně platí jen příkaz.
zdenda (Út, 8. 12. 2020 - 13:12)
K čemu diskuze, když autor maže neshodný názor?
Tak (Út, 8. 12. 2020 - 14:12)
vzhledem k tomu že covidfašismus je celkově nadřazen rouškofašismu je nemyslitelné aby roušky jako takové byly zrušeny.Těch právních kroků proti rouškofašismu bylo již několik a i naposled soudce Sabol který dal vládě týden na zdůvodnění na sebe chtěl jen upoutat mediální pozornost.Přepracovaná verze MZ totiž byla paskvilem který měl soudce smést ze stolu.Nestalo se právě kvůli nadřazenosti covidfašismu.A počkejte co se ještě všechno bude dít kvůli "nepovinně povinnému" očkování.Kdo jej nepodstoupí bude vyloučen z veřejného života.
Reklama