Reklama

Lecitin

Když vědci používají termín lecitin, hovoří o čištěné látce jménem fosfatidylcholin, která patří do kategorie v tucích rozpustných substancí zvaných fosfolipidy.

Fosfolipidy jsou esenciální složky buněčných membrán. Potravinové doplňky označované jako lecitin obvykle obsahují 10-20% fosfatidylcholinu.

Fosfatidylcholin se používá jako dodavatel cholinu, který je potřebný pro integritu buněčných membrán a urychluje pohyb tuků dovnitř buněk a ven. Je to též součást nervového přenašeče acetylcholinu a je potřebný pro normální mozkové funkce, zejména u dětí. V trávicím systému je fosfatidylcholin součástí žlučového systému, který se podílí na emulgaci potravy pro usnadnění trávení..

Ačkoliv lidské tělo dokáže syntetizovat cholin, doplňkové množství z diety je za jistých okolností nezbytné.

Fosfatidylcholin byl použit v mnoha předběžných studiích pro širokou škálu neurologických a psychiatrických onemocnění.

Reklama

Cholin, jako hlavní součást fosfatidylcholinu, se nachází v sojových bobech, v játrech, ovesné kaší, zelí a květáku. Sojové boby,  vaječný žloutek, maso a některá zelenina obsahují  fosfatidylcholin. Lecitin (10-20% fosfatidylcholinu) je přidáván k mnoha zpracovaným potravinám  pro uchování konzistence.

 

Fosfatidylcholin je používán v souvislosti s následujícími onemocněními:

 1. Vysoká hladina homocysteinu
 2. Jaterní cirhóza
 3. Prevence defektů nervové trubice
 4. Tardivní dyskineze (mimovolní pohybová porucha vznikající nejčastěji při dlouhodobé léčbě klasickými neuroleptiky)
 5. Alzheimerova choroba
 6. Bipolární deprese
 7. Žlučníkové záchvaty
 8. Hepatitida ? zánět jater
 9. Vysoká hladina cholesterolu

Další vlastnosti lecitinu:

  1. zmírňuje kloubní bolesti
  2. podporuje růst vlasů
  3. zlepšuje paměť
  4. čistí cévní stěny
  5. zlepšuje stav kůže, vlasů a nehtů
  6. zlepšuje prokrvení tkání
  7. pomáhá při zácpě a nadýmání

Lecitin můžete zakoupit na 001shop.cz  či v kamenné prodejně Krakovská 22, Praha 1 (50m od Václavského náměstí).

Reklama

Komentáře

Monika (Po, 30. 10. 2006 - 10:10)
Taky jsem to četla, ale bohužel nevím kde.
Johana (Po, 30. 10. 2006 - 09:10)
Někde jsem četla, že lecitin snižuje (nadbytečnou a škodlivou)hladinu estrogenu u žen. Nevíte někdo, co je na tom pravda?
Mudr. Kamila H… (Ne, 11. 2. 2007 - 11:02)
Lecitin skutenčně snižuje v organismu nadbytečné množství estrogenu - souvicí to s regulací hladiny jiných sterolů, např. cholesterolu na které ma lecithin vliv.

Jinak z produktů doporučuji vybírat lecithin s co největším obsahem fosfolipidů. Jako doktorka mám výbornou zkušenost s lecitinem. Pro požadované účinky je nutné držet denní dávkování asi 5g čistého lecithinu, tj. buď vrchovatá čajová lžička čistého granulátu nebo v případě tablet je to asi 10tablet (obsahují méně lecithinu a jsou méně účinné).

Kamila Hradecká
Pepik (St, 4. 7. 2007 - 13:07)
Chtěl bych vidět kdo by polykal 10 tablet denně ! Jako lěkařka by měla vědět, že je to nezdraví polykat tolik tablet i když je to jen vitamínový doplněk.
Jiřina (Po, 17. 12. 2012 - 11:12)
Nevite nekdo, za jakou dobu...na pamět?to spis ginkgo...lecitin je dobry na snizovani cholesterolu. Já na obojí používám ginkgomax s lecitinem, je ted v lékárně ve velkém balení a moc hezky hrnicek zdarma. ale hlavně-užívám necelé dva měsíce a už pocituji rozdíl.
dan (St, 30. 1. 2013 - 08:01)
Chtěl bych vidět kdo by...Pan je chytrej co? Tak at si pan sezene tabletu jednu co obsahuje 5g lecitinu, treba se mu po mesicni uzivani rozsviti. Ja dlabu granulat :)))
dan (St, 30. 1. 2013 - 08:01)
na pamět?to spis...Ja si ty veci micham a do tobolek plnim sam a mam nene jak desetinove naklady oproti predrazenym lekarnam, a to mam jeste vetsinou kvalitni suroviny a neredim to nebezpecnejma svinstvama jako je napr krystalicka mikroceluloza
Reklama