Reklama

Léčba komplikací z léků na revma stojí stejně jako léčba revmatu

Nesteroidní antirevmatika užívaná k léčení revmatismu mohou u některých lidí přispět ke vzniku žaludečního vředu a způsobit krvácení z něj. Na léčení komplikací vydají zdravotní pojišťovny stejnou částku jako na léčbu revmatismu samotného.

Novinářům to řekl Petr Dítě z Fakultní nemocnice Brno. Za rok 2000 se v ČR spotřebovalo přes 18 miliónů balení těchto léků za více než jednu miliardu korun.

Nevolností, zvracením či bolestmi břicha trpí podle Dítěte po těchto lécích až polovina lidí, až u 30 procent lze prokázat vředy. Přes polovinu pacientů s vředem postihne krvácení a musejí být léčeni v nemocnici. Až deset procent pacientů s komplikacemi zemře. "V USA zemřelo v roce 1997 na tyto komplikace 16.500 pacientů, v témže roce podlehlo AIDS 16.685 lidí," řekl Dítě.

Pavel Horák z Fakultní nemocnice Olomouc připomněl, že revmatismus je v ČR nejčastějším důvodem přiznání invalidního důchodu a druhým nejčastějším důvodem pracovní neschopnosti. "Je to soubor chorob, nejčastější z nich, zánětlivé onemocnění kloubních chrupavek, osteoartróza, trápí čtvrtinu lidí nad 60 let. Kloubní deformity způsobené revmatoidní artritidou postihují jedno procento lidí, ženy třikrát častěji než muže," řekl.

Rizika podle Horáka omezuje nová generace nesteroidních antirevmatik s účinnou látkou meloxicam. Tyto léky zároveň chrání sliznici trávicího traktu.

Reklama

Petr Janský z kardiocentra pražské Fakultní nemocnice Motol upozornil, že i tyto nové léky jsou spojeny s riziky. Je to zejména zvýšení krevního tlaku a infarkt. Kardiovaskulární komplikace hrozí hlavně starším lidem. "Lékaři proto musejí při výběru ze 75 antirevmatik na trhu zvažovat nejen vliv na zažívací systém, ale také na systém cévní, podle toho pak pro každého pacienta vybrat optimální variantu," dodal.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Bohdana (St, 19. 12. 2001 - 15:12)
Vzhledem k tomu, že jsem se nadchla zelenou řasou chlorella a sestudovala spoustu materialu o teto jedinecne rase s lecebnymi ucinky, muzu poradit, jak prave Chlorella Greenways pomaha pri lecbe revmatu. Je pravda, ze pricin revmatu je znamo hned nekolik, ale na kazdou z nich ma chlorella ucinny mechanismus, ktery pomuze. Pripadnym zajemcum napisu vice v mailu (mul e-mail je zel.strava"seznam.cz)
Viki (Čt, 28. 2. 2008 - 15:02)
Já jsem brala tři roky plaquenil. Je to antimalárikum a tlumí zánět v těle. Mě to drželo revma celkem na uzdě. Pak následoval pobyt v lázních Jáchymov a celý rok bez bolestí!!! Teď už se to vrací.....
Ingi (St, 9. 4. 2008 - 14:04)
Milá Viki,reuma je chronicke ochoreie na cely zivot.Da sa s nim kvaltne a plnohodnotne zit, treba sa naucit odsledovat si co skodi, co robi organizmu dobre...Psychicka pohoda robi velmi vela, samozrejme aj dobre nastavena liecba pod odbornym dozorom lekara.Ja mam reumu 30 rokov, od 8 roku zivota,teraz som na rodicovskej dovolenke a su obdobia bez problemov a zasa tie druhe.Ked sa chce vsetko sa zvladne, je v nas obrovska sila zit a ist dalej a ani o tom casto nevieme.Skuste sa obratit na obcianske zdruzenie reumatikov, kde je vela ludi s podobnymi problemamy,verim, ze vam to pomoze. www.reuma.sk
Reklama