Léčba bolesti bez léků - 1. díl - chybně

Ultrazvuk:
Ultrazvuk je technika, která využívá vysokofrekvenční zvukové vlny k zobrazení vnitřních orgánů. Není to speciální metoda léčby bolesti, ale za jistých podmínek může přinášet úlevu. Říká se jí také vysokofrekvenční tepelná terapie a mnoho fyzioterapeutů ji využívá k ošetření nejrůznějších poranění svalů a šlach. Přístroje na ultrazvuk mají dva způsoby fungování:

buď vysílajĺ zvukové vlny v impulzech, nebo nepřetržitý konstantní proud vln. Zatímco pulzující zvuk se používá na ošetření akutních zranění, jako jsou výrony, kontinuální proud slouží spíše k terapii chronických onemocnění typu artritidy. Nepřetržitý proud zvukových vln zvyšuje prokrvení a zpomaluje zánětlivé procesy.

Kdy se používá

Oba popsané systémy se používají k ošetření jak akutní, tak chronické bolesti. Nejčastěji je užívají pacienti s chronickými bolestmi, jimž léky už nezabírají nebo je z nějakého důvodu nesnášejí. Někteří potřebují téměř nepřetržitou neurostimulaci, jiní přístroj používají jen v noci, aby jim bolest nebránila ve spánku, někteří absolvují 2 až 3 sezení denně, z nichž každé trvá 30 až 45 minut, případně mohou přístroj použít pokaždé, když se objeví bolest.

Mezi obvyklé choroby, které se elektrostimulací dají ošetřovat, patří chronická bolest zad, oběhové problémy, jako např. Raynaudův syndrom, syndrom karpálního tunelu nebo další opakovaná únavová poranění, rakovina, zlomeniny, fantomová bolest končetin a diabetická neuropatie.


TENS se vzácně uplatňuje jako alter nativa nebo doplněk opioidních léků při zmírňování pooperačních bolestí. Neuromodulace je vhodnou meto dou při bolestech přetrvávajících po operaci výhřezu ploténky a při trvalé bolesti na hrudníku neovlivnitelné léky.

Důležitá upozornění

Neurostimulátory by neměli používat lidé, kteří mají pacemaker, protože oba přístroje by se mohly navzájem ovlivňovat. Totéž platí o lidech se srdečními arytmiemi, protože stimulátor by mohl do srdečního rytmu zasahovat. Navíc by se TENS neměl umisťovat:

 • Na vnější stranu krku, protože by mohl vyvolat svalové křeče hrtanu nebo hltanu.
 • Přímo na pooperační ránu nebo jiné nezhojené poranění.
 • Na místa se špatnou funkcí nervů, případně na místa necitlivá či umrtvená; elektrody by mohly způsobit popálení, protože uživatel necítí intenzitu proudu, a tudíž ji nemůže správně regulovat.
 • Nad dělohu těhotné ženy, pokud ovšem TENS není užit na kontrolu porodních bolestí.

  Obecně se dá říci, že elektrické neurostimulátory jsou bezpečné, jen někteří lidé mohou být alergičtí na gel používaný k připevňování elektrod nebo na adhezní hmotu. Případnému podráž dění kůže se dá zabránit častým a pečlivým čištěním elektrodových přísavek. Tělo si ovšem může na elektrostimulaci vytvořit toleranci, a metoda pak začne ztrácet účinnost, jako je tomu ostatně u mnoha typů léčby bolesti.


  Zdroj: kniha Zbavte se bolesti - Readers Digest Výběr

 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama