Reklama

Lázeňská a klimatická léčba u kožních chorob

Lázeňská léčba je doplňkovou léčbou, určená pro chronické a recidivující dermatózy. Mechanismus jejího působení je komplexní. Používá se při ní léčba celková a místní, hlavně však působí přes CNS (odpočinek v příjemném prostředí, osvobození se od všedních starostí, poznávání nového prostředí a lidí postižených stejným onemocněním).

Léčbu za lázeňského pobytu doplňuje pití lázeňských léčivých vod, kte­ré upravují hlavně střevní metabolismus a vodní hospodářství. Lokální léč­bu omezujeme, lze-li, na minimum a přecházíme na celkové koupele v lé­čivých vodách nebo na koupele v bylinkových odvarech. Působí i dostatek pohybu při procházkách na čerstvém vzduchu.

Indikací pro lázeňskou léčbu jsou všechny formy chronického ekzému profesionálního a neprofesionálního původu, hlavně ekzém atopický, dále psoriáza, lichen ruber, chronické kopřivky, různé erytrodermie v regresi, někdy i pruritus, akne aj. Některé z těchto stavů a profesionální dermatózy dostávají lázeňský pobyt navíc mimo svou řádnou dovolenou (tzv. indika­ce X, křížkový poukaz) a odjíždějí do lázní s vystavenou pracovní ne­schopností.

Léčebny pro nemocné s kožními chorobami jsou v České republice v Lázních Lipová. Psoriatikům se doporučovala i léčba ve Smrdákách, což je v současné době obtížnější.

Klimatickou léčbou rozumíme pobyt ve středně vysoké lesnaté poloze s dostatečnou vlhkostí vzduchu a v bezprašném ovzduší. Hojný pobyt na slunci a vzduchu pomáhá hlavně u atopického ekzému včetně infantilního, u jiných forem ekzému a u psoriázy.

Reklama

Přímořská léčba je vysoce účinná, ale její efekt, vzhledem k tomu, že neřeší odstranění příčiny choroby, je přechodný. Doporučuje se po vyčer­pání ostatních léčebných možností u chronické lupénky a u všech forem ekzému, hlavně atopického, u seboroické dermatitidy, gutátní parapsoriázy, lichen ruber, circumskriptní neurodermitidy. Máme zkušenosti, že zim­ní recidivy, obvykle u ekzému a psoriázy nejsou pak tak intenzivní. Půso­bí zde opět psychické faktory jako u léčby lázeňské, navíc koupele v mořské vodě a hlavně intenzivní, bezprašným vzduchem nefiltrované sluneční záření. Se sluněním nutno vždy postupovat opatrně, ideální je, když má nemocný možnost provést helioterapii ještě před odjezdem a k moři přichází již opálen. K moři by měl rozhodně přijet zhojen nebo maximálně vylepšen.

Pobyt u moře si nemocní objednávají u cestovních kanceláří a hradí sa­mi a je na úkor dovolené. Výsledky jsou různé, každý postižený má jiné zkušenosti, a proto nelze žádnému pacientovi doporučit speciální místo, kam by se mohl jet léčit. To platí i o léčbě u Mrtvého moře, kde se sice uplatňuje jak složení soli, tak převažující UVA paprsky, ale v ojedinělých případech může být pacient vysoce nespokojen s odpovědí své kůže na tuto léčbu.

Zvláštní formou klimatické terapie je i tzv. speleoterapie využívající příznivého klimatu podzemních jesyní. Tato terapi je vhodná zejména pro atopiky.

Zdroj: Milena Jirásková - Dermatovenerologie

Reklama

Komentáře

Reklama