Laserový zákrok mohou pacienti podstoupit najednou u obou očí

Laserový zákrok, který pacienta natrvalo zbaví brýlí až s desítkou dioptrií, mohou lidé s vadami zraku podstoupit u obou očí v jediném dni. Umožňuje to použití novějších metod, díky nimž lze ve zhruba dvaceti minutách vyléčit krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus. Novinářům to řekl primář oční kliniky 1. lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Josef Hycl.

"Pacient už za několik hodin dobře vidí a rehabilitace je velmi rychlá. Že oko podstoupilo zákrok, pozná jen odborník," upřesnil Hycl. Dodal, že několik hodin po asi dvacetiminutové laserové operaci novější metodou Lasik se nemocný může již dívat na televizi. Nebezpečné je jen mechanické poškození oka v době hojení. Ošetřené oko si pacient nesmí mnout či se do něho uhodit.

Zdravotní pojišťovny laserové zákroky nehradí. Za operaci jednoho oka metodou Lasik, kterou v Česku používají čtyři zdravotnická zařízení, zaplatí zájemce zhruba 16.000 korun. Zákroku se mohou obvykle podrobit lidé starší 18 let, horní věková hranice není stanovena. Podle Hycla lze díky kombinaci laseru s chirurgickými operacemi odstranit i extrémní oční vady, kdy pacient má více než deset dioptrií.

V zahraničí se laser k odstranění krátkozrakosti, dalekozrakosti a dalších vad začal masově používat v roce 1989. Podle dosavadních zkušeností se lékaři domnívají, že výsledky zákroků jsou trvalé. V Česku laser slouží k léčbě očních vad od začátku 90. let. Operaci se každoročně podrobí asi 20.000 lidí.

Zdroj: ČTK - Kateřina Krausová

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele sudomova lenka
  sudomova lenka (anonym)

  Slyšela jsem, že operace laserem není jedniná možná varianta, jak odstranit oční vadu. Moje sestra, která trpěla krátkozrakostí a nosila brýle o dioptriích - 4,5 před třemi měsíci podstoupila v Londýně léčbu pomocí čoček - tzv. orthoheratologií /nevím jestli je to úplně správný název/ a dnes je úplně bez brýlí. Tento způsob léčby se mi zdá šetrnější než přímý zásah do oka laserem. Zajímal by mě názor odborníka na tuto metodu léčby a zda se provádí i v České republice.

  Čer 19, 2001
 • Obrázek uživatele Karel
  Karel (anonym)

  To se dělá málokdy, a jenom u nízkých refrakčních vad.

  Říj 19, 2006
 • Obrázek uživatele janina
  janina (anonym)

  Krásný den přeji.Mám dotaz.Je možno odstranit laserem oční vadu asi presbyopie je mi 52 let krátkozrakost i dalekozrakost najednou? Slysela jsem že jedno oko se operuje dobre na dalku a druhe na kratkou vzdalenost a v mozku se to srovna tak, ze clovek pak vidi dobre bez brylí a nepotrebuje multi fokal bryle. Dekuji za odpoved

  Kvě 12, 2007
 • Obrázek uživatele martax
  martax (anonym)

  Vlastním poukaz na 50% slevu na jedno oko na klinice v Plzni, což je 8000 sleva. Za 4000 Kč poukaz předám. Platí pouze do 15.prosince 2010.

  Říj 12, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama