Laická pomoc zdvojnásobuje při zástavě srdce šanci na přežití

Až dvojnásobnou šanci na přežití má člověk postižený zástavou srdce, kterému se ihned dostane laické první pomoci v podobě srdeční masáže a dýchání z úst do úst. Při oživování pomocí resuscitační pomůcky, kterou je přenosný automatizovaný defibrilátor, se úspěšnost oživovacích pokusů zvýší několikanásobně. ČTK to sdělila Marcela Svěráková z České společnosti podpory zdraví.

Tyto přístroje jsou k dispozici například v některých budovách úřadů státní správy, mají je některá sociální zařízení pro seniory, lázně, horská služba, občas i tělovýchovná zařízení a jsou k dispozici také na dálkových letech ČSA.

Zástava srdce přichází náhle, zpravidla bez jakýchkoli varovných příznaků. Mozková smrt pak nastane po čtyřech až šesti minutách od srdeční zástavy. I laická resuscitace však pomáhá udržovat tok krve do srdce a do mozku a zvyšuje pravděpodobnost, že pacienta úspěšně oživí záchranáři.

Automatické externí defibrilátory byly ve světě donedávna doporučovány jen pro pacienty, kterým bylo nejméně osm let. Vědci z Arizonské univerzity ale zjistili, že mohou pomoci i menším dětem, a to už od jednoho roku věku. Stačí, aby byly k přístroji připojeny menší elektrody, které oslabí sílu elektrického šoku určeného dospělým. V případě akutního stavu lze použít automatickou defibrilaci i s normálními elektrodami. Poslední výzkumy totiž ukazují, že děti nepotřebují elektrický šok o tolik slabší než dospělí.

Odborníci navíc doporučují výrobcům automatických defibrilátorů, aby do jejich programu zahrnuli i srdeční rytmy menších dětí. Přístroje by pak uměly lépe vyhodnotit, kdy šok aplikovat a kdy nikoli. Vědci nicméně zdůrazňují, že je nutné dětským pacientům nejprve minutu poskytovat první pomoc bez defibrilace. Děti totiž mohou být v bezvědomí v důsledku jiných problémů než je srdeční zástava, a mohou tedy začít dýchat i bez elektrického šoku. Šok by měl nastoupit až tehdy, kdy je potvrzena fibrilace srdečních komor.

Při fibrilaci se srdeční komory stahují chaoticky a nevypuzují krev do tělního oběhu a orgány nejsou okysličovány. Elektrický výboj zruší nepravidelnou činnost srdce a umožní zahájení pravidelného srdečního rytmu. Defibrilátor by měli používat vyškolení lidé, ale nemusejí to být zdravotníci.

Jitka Klejnová - ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Milan
  Milan (anonym)

  lepší je zástavě srdce předcházet. Třeba na http://www.milujsvesrdce.cz je dobrý info

  Led 17, 2007
 • Obrázek uživatele Milan
  Milan (anonym)

  znova odkaz Miluj své srdce

  Led 17, 2007
 • Obrázek uživatele Verunka
  Verunka (anonym)

  je to dobré!! :-)

  Kvě 23, 2007

Přidat komentář

Reklama

Reklama