Kuří oka

Tvrdé kuří oko neboli heloma durum je tuhá, kuželovitá tlustá část rohovité vrstvy pokožky, která se obvykle vyskytuje nad kloubem prstu. Uprostřed má tvr?dé hnédošedé „oko“ obklopené zanícenou kůží. Měkké kuří oko neboli heloma molle vzniká mezi prsty jako výsledek tření. Je měkké, protože pot mezi prsty změkčuje jinak tvr?dou tkáň oka.

Pod každým okem je kostní výstupek, takže jsou-li prsty zmáčknuty k sobě, jako například v úzké nízké botě nebo špičatých bo­tách na vysokém podpatku, kosti o sebe dřou, vyvolávají tlak a po­dráždění. Výsledkem je, že vrstvy tkáně nad stlačeným místem rostou, až se nakonec vytvoří oko. Kdybyste mohli každý den cho­dit bosí, neměli byste kuří oka. Kuří oka jsou způsobována tlakem nebo třením špatně padnoucích bot. Pokud ale nežijete v divoči­ně a v mírném klimatu, boty jsou nezbytnou součástí vašeho ob­lečení! Na rozdíl od bradavic kuří oko neobsahuje vlásečnice ani nervová zakončení. Kuřími oky často trpí lidé s hodně vyklenutou nožní klenbou, protože jejich prsty jsou při chůzi taženy trochu zpět. Špičky se proto v botě mírně posouvají dopředu a dozadu a kuří oka se tvoří na nich a také na hřbetech prstů.

Neustálé tření mezi prsty způsobuje, že kůže měkkého kuřího oka odumírá nebo se zanítí, což při chůzi vyvolává silné bolesti.

Léčení: Můžete si vybrat. Buď změníte styl bot a zbavíte kuří oka tlaku, takže sama časem zmizí, nebo budete pokračovat v ošet­řování existujících a nových a nových ok.

Polštářky na kuří oka si můžete koupit v drogerii. Mají uprostřed otvor. Kolem kuřího oka je proto vyvýšená podložka a tlak na samotné postižené místo je menší. Polštářky na kuří oka zaberou místo. Při jejich nošení tedy musíte mít prostorneisi obuv. Polštářky si muzete vyrobit z moleskinu a adhezivní plsti. Mohou být tak tenké ši tlusé, jak si přejete, ale podloýku vždy dávejte kolem kuřího oka, nikoli na ně.

Ženy, které si myslí, že musejí nosit vysoké podpatky, mohou zmírnit dak na prsty tím, že použij i metatarzální vložky a umístí je před hlavičky zánártních kůstek, aby chodidla ne­mohla sklouzávat dolů a tlačit se ve špičaté prstové části bot. Tření se tím trochu zmírní, ale úplně se ho nezbavíte.

Někteří odborníci na choroby nohou ne­schvalují používání salycilové masti nebo ka­pek (také známých jako kapky na kuří oka) dostupných v droge­riích a lékárnách. Kapky mohou pomoci odstranit kuří oka, ale pokud se kyselina dostane na okolní kůži, často ji spálí, ba i pro­děraví a způsobí tak vznik vředu. Kapky se musí aplikovat do stře­du kuřího oka, ale jen s velkou opatrností.

Upozornění: Diabetici by k léčení kuřích ok nikdy neměli po­užívat kapky s kyselinou salicylovou. Zvředovatění kůže může u nich vést k vážným problémům.

Clarence Meyer ve své knize American Folk Mediáne píše o lé­ku na kuří oka, který používal a v roce 1877 popsal dr. R. L. Louis: „Vezměte kůru z obyčejné vrby, spalte ji na popel a smíchejte se silným octem. Je to velmi účinný lék na kuří oka a bradavice.“ Účinnou složkou přípravku je zřejmě kyselina octová, hlavní slož­ka octa. Při denní aplikaci na kuří oko změkčí mrtvou kůži a ku­ří oko postupně odstraní. Zkuste recept, sami uvidíte, jestli vám pomůže.

Dalším tradičním léčivým prostředkem je esenciální olej z libavky položené, který kuří oka změkčuje. Po natření prst zabalí­me do plátěné látky. Kuří oka můžeme také na­třít ricinovým olejem a rovněž je zabalit do plátna. Pokud děláme tuto proceduru denně, kuří oka nakonec zmizí.

Prevence: Přestaňte nosit boty, které tlačí ne­bo svírají nohu. Noste sandály bez špice nebo po­hodlné boty se širokým prostorem pro prsty. Choďte co nejvíce bosí, buď v trávě nebo na pláži či kolem domu, aby se nohy mohly roztáhnout

 a uklidnit.

Návštěva lékaře: Je aktuální, jestliže kuří oko dospěje do boles­tivého stadia a zdá se, že nic nepomáhá. Odborník na choroby no­hou jej může odstranit. Pokud si myslíte, že to nedokážete sami, váš lékař je může odříznout. Je ale velmi pravděpodobné, že se kuří oko znovu objeví, jestliže budete nadále nosit stejný typ obuvi. Pokud problém přetrvává, lékař musí přistoupit k chirurgickému zákroku.

Zdroj: Stephanie Tourles - Přírodní péče o nohy, Pragma

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související diskuze: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama