
Krev od jednoho dárce, které je 450 mililitrů, může podle odborníků zachránit až čtyři životy. Pravidelných dárců je zhruba čtvrt milionu, až 40.000 dárců ale chybí pro dostatečnou rezervu na mimořádné situace.
Vyplývá to z informací, které zdravotní pojišťovny, Český červený kříž (ČČK) a Státní zdravotní ústav (SZÚ) zveřejnily u příležitosti dnešního Světového dne dárců krve.
Krev dárců se nevyužívá jen k transfuzím. "Například při těžkých úrazech a při řadě operací, při léčbě lidí, kteří se léčí s umělou ledvinou nebo se zhoubnými nemocemi krve, nebo při výrobě léků pro nemocné s poruchami srážlivosti a také při léčbě popálenin," uvedli na facebooku zástupci Centra podpory veřejného zdraví SZÚ.
"Celkový počet dárců krve by měl podle doporučení odborníků činit alespoň 300.000 a počet prvodárců by měl činit asi 35.000 ročně, aby se pokryl přirozený úbytek (daný věkem či nemocemi) a posílil se celkový počet dárců," uvedl v tiskové zprávě prezident ČČK Marek Jukl. Současný počet dárců je podle něj dostatečný pro běžnou potřebu pacientů, chybí ale rezervy pro mimořádné situace.
"Lidskou krev neumíme v medicíně ničím trvale nahradit a nelze ji získat jinak než od dobrovolných dárců," uvedla revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) Kristina Slavíková. Nemocnice se v současné době začínají potýkat s nedostatkem krve, který se váže k letním měsícům. Kvůli cestování do zahraničí nebo přisátému klíštěti jsou lidé na nějakou dobu z darování vyřazeni, část dárců se nedostaví včas kvůli dovoleným. Krevní konzervu lze skladovat pouze 42 dní. Ženy mohou darovat jednou za čtyři měsíce, muži po třech měsících.
Po odběru se provádí podrobné vyšetření krve, které má odhalit případnou žloutenku typu B či C, syfilis nebo AIDS. Vyšetřuje se také Rh faktor a krevní skupina. "V případě odchylky u některého z vyšetření je dárce následně informován a je mu doporučen další postup," uvedla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová. Z krve se přímo na transfuzním oddělení hned po odběru připravují transfuzní přípravky, oddělují se červené krvinky, krevní destičky a plazma.
Světový den dárců krve si veřejnost připomíná od roku 2005, 14. červen je datem narození objevitele Rh faktoru Karla Landstainera. Přišel i na to, že krevní transfúze provedená mezi lidmi stejné krevní skupiny nevyvolává hemolýzu čili pacientovi pomůže bez negativních vedlejších efektů. Existenci čtvrté krevní supiny prokázal v roce 1907 Čech Jan Jánský, zároveň skupiny přesněji klasifikoval.
ČTK
Komentáře (8)
- odpovědět
Črv 14, 2022- odpovědět
Črv 20, 2022- odpovědět
Srp 05, 2022- odpovědět
Srp 16, 2022- odpovědět
Srp 19, 2022- odpovědět
Led 22, 2023- odpovědět
Feb 21, 2023- odpovědět
Bře 04, 2023Přidat komentář