Krev od jednoho dárce může zachránit až čtyři životy, dárců je málo

Krev od jednoho dárce, které je 450 mililitrů, může podle odborníků zachránit až čtyři životy. Pravidelných dárců je zhruba čtvrt milionu, až 40.000 dárců ale chybí pro dostatečnou rezervu na mimořádné situace. 

Vyplývá to z informací, které zdravotní pojišťovny, Český červený kříž (ČČK) a Státní zdravotní ústav (SZÚ) zveřejnily u příležitosti dnešního Světového dne dárců krve.

Krev dárců se nevyužívá jen k transfuzím. "Například při těžkých úrazech a při řadě operací, při léčbě lidí, kteří se léčí s umělou ledvinou nebo se zhoubnými nemocemi krve, nebo při výrobě léků pro nemocné s poruchami srážlivosti a také při léčbě popálenin," uvedli na facebooku zástupci Centra podpory veřejného zdraví SZÚ.

"Celkový počet dárců krve by měl podle doporučení odborníků činit alespoň 300.000 a počet prvodárců by měl činit asi 35.000 ročně, aby se pokryl přirozený úbytek (daný věkem či nemocemi) a posílil se celkový počet dárců," uvedl v tiskové zprávě prezident ČČK Marek Jukl. Současný počet dárců je podle něj dostatečný pro běžnou potřebu pacientů, chybí ale rezervy pro mimořádné situace.

"Lidskou krev neumíme v medicíně ničím trvale nahradit a nelze ji získat jinak než od dobrovolných dárců," uvedla revizní lékařka Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) Kristina Slavíková. Nemocnice se v současné době začínají potýkat s nedostatkem krve, který se váže k letním měsícům. Kvůli cestování do zahraničí nebo přisátému klíštěti jsou lidé na nějakou dobu z darování vyřazeni, část dárců se nedostaví včas kvůli dovoleným. Krevní konzervu lze skladovat pouze 42 dní. Ženy mohou darovat jednou za čtyři měsíce, muži po třech měsících.

Po odběru se provádí podrobné vyšetření krve, které má odhalit případnou žloutenku typu B či C, syfilis nebo AIDS. Vyšetřuje se také Rh faktor a krevní skupina. "V případě odchylky u některého z vyšetření je dárce následně informován a je mu doporučen další postup," uvedla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová. Z krve se přímo na transfuzním oddělení hned po odběru připravují transfuzní přípravky, oddělují se červené krvinky, krevní destičky a plazma.

Světový den dárců krve si veřejnost připomíná od roku 2005, 14. červen je datem narození objevitele Rh faktoru Karla Landstainera. Přišel i na to, že krevní transfúze provedená mezi lidmi stejné krevní skupiny nevyvolává hemolýzu čili pacientovi pomůže bez negativních vedlejších efektů. Existenci čtvrté krevní supiny prokázal v roce 1907 Čech Jan Jánský, zároveň skupiny přesněji klasifikoval.

ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

  • Obrázek uživatele Marie Homolková
    Marie Homolková (anonym)

    Tak ono je udivující, že je málo dárců krve?? Když jsem byla mladá, bydlela jsem 45 km od nemocnice, kde byla transfůzní stanice. Jednoho dne přišel +- 40ti lidem koresponďák, aby se dostavili na určitě místo, že je autobus odveze k odběru krve. Tak každý oznámil v zaměstnání, že jede "na krev", dostal volno a autobus ho odvezl k nemocnici a po odbě krve zase všichni odjeli tímto autobusem domů. Kupodivu, dárců bylo tehdy dost. Srovnejte to s dneškem. Kdybych tomu dnes měla obětovat celý den - když nemám auto - také bych nikam nejela. I když vím, že je to potřebné, darovat krev. Někde je prostě chyba, vážení "demokraté".

    Črv 14, 2022
  • Obrázek uživatele Manželka dlouholetého dárce
    Manželka dlouho... (anonym)

    S nejhlubší úctou vzhlížím k lidem, kteří jsou ochotni nezištně darovat nenahraditelnou tekutinu pro záchranu životů jiných. Manžel byl již oceněn za 250 odběrů, což převzal z rukou prezidenta ČČK v Praze, čemuž jsem byla přítomna. Chci pouze říci, že jsem masivnější propagaci dárcovství krve nezaznamenala. Několik vět v tisku s barevným letáčkem obvykle komerčního charakteru Sana plazma. Dříve dárci obdrželi po odběru na Transfuzní stanici pozornost v podobě vitamínového doplňku, což se dle mého názoru z důvodu úsporných opatření změnilo. Dárce si může dotatečně s časovým omezením " odskočit " na svou Zdravotní pojišťovnu, což se mi zdá z pohledu dárce ponižující a z pohledu Zdravotní pojišťovny velmi dobře promyšlené, protože většina dárců si svou " odměnu " nevyzvedne. Na můj dotaz u ZP na možnost manželova čerpání nezanedbatelného finančního příspěvku, možné formy čerpání mi bylo jízlivým tónem pracovnicí ZP mezi řádky sděleno """ dělá to zadarmo, co by ještě chtěl."" O podpoře dobrovolného dárcovství jsem si udělala velmi působivý obrázek. Ze strany ZP je to tvrdý byznys s cílem minimalizovat náklady na úkor dárců, kteří jsou i po 30ti letech svým Transfúzním stanicím stále věrní, chodí darovat ve svém volném čase bez nároku na den volna, což jim legislativa umožňuje a nezřídka i v sobotních termínech, aby nezatěžovali svou nepřítomností své zaměstnavatele. Použijte pro prezentaci dárcovství jejich příklad.

    Srp 05, 2022
  • Obrázek uživatele Karolína
    Karolína (anonym)

    Za socáče jsem museli na VŠ být politicky aktivní jako svazáci či jsme mohli darovat krev. Darovala jsem krev, i když jsem pak půl roku byla chudokrevná, jelikož železo mi nidko nedal ani vitamíny.

    Srp 16, 2022
  • Obrázek uživatele kolemjdoucí
    kolemjdoucí (anonym)

    „Krev od jednoho dárce může zachránit až čtyři životy" .... a při totálním vypumpování dárce i pět! Čest jeho památce!

    Srp 19, 2022
  • Obrázek uživatele Iva Králová
    Iva Králová (anonym)

    Paní můžete sdělit kterou Transfúzní stanici manžel navštěvuje a se kterou ZP jste měla problém? Které zdravotnické zařízení umožňuje dárcovství krve v sobotu, jak píšete? Můj muž podniká, sobotní termíny by mu vyhovovaly, v týdnu na to čas nemá.

    Led 22, 2023
  • Obrázek uživatele Ludmila
    Ludmila (anonym)

    Dobrý večer paní Králová, manžel navštěvuje Transfuzní oddělení FN Olomouc, kterou si dle jeho slov velmi pochvaluje. Olomoucké TO FN pořádá tuším 2x do roka i sobotní odběry, vloni to bylo v březnu a v září. Měla jsem možnost zúčastnit se Dne otevřených dveří s prohlídkou prostor, které nejsou veřejnosti běžně přístupné a mohu říci, že jsem byla překvapená nejen velmi útulným prostředím pro dárce, odběrových sálů, ale zejména špičkovým zázemím celého oddělení. Svého času jsem komunikovala manželovu možnost čerpání příspěvku za dovršené odběry s pracovnicí České průmyslové zdrav. pojišťovny, bohužel bezvýsledně, nicméně musela jsem překousnout zejména jejich striktní metodiku s velmi " vstřícným " a razantním přístupem paní úřednice se kterým jsem se snad doposud ještě nesetkala. Chovám opravdu velký obdiv všem dárcům, kteří zůstávají věrni svému přesvědčení a taky svým sestřičkám a lékařkám v odběrových centrech.

    Feb 21, 2023
  • Obrázek uživatele Iva Králová
    Iva Králová (anonym)

    Dobrý den paní Ludmilo. Na Tranzfůzku v Olomouci slyším chválu z více stran , teď Vašim prostřednictvím i od Vašeho manžela, pozdravujte ho, mít na svém kontě 250 odběrů, jsem na manžela pyšná. Nemáte strach ho svěřovat do parády krásným sestřičkám? Pamatuje manžel s tolika odběry Transfuzní oddělení v Olomouci na Vídeňské ulici za tržnicí nebo chodil darovat až ve Fakultní nemocnici? Tatínek na Vídeňskou často vzpomíná. Prohlídka celého zázemí s laboratořemi musel být velký zážitek to Vám věřím, Vy sama taky darujete? Všimla jsem si včera na webu TO Olomouc sobotního odběrového termínu 25.3. Můj muž dostal tetanku tak bohužel nemůže, ale jinak by rád šel. V loňském roce byly jen 2 soboty, co se mi zdá hodně málo. Paní Ludmilo mohla bych Vás pozvat v Olomouci do kavárny chtěla bych si s Vámi popovídat. Přijmete pozvání na kávu? Kdybyste chtěla odpovězte prosím. Děkuji. Příjemný víkend

    Bře 04, 2023

Přidat komentář

Reklama

Reklama